Šetraj: zelišče, ki se odlično ujame z rožmarinom in žajbljem

ZELIŠČA

Šetraj: zelišče, ki se odlično ujame z rožmarinom in žajbljem

L.M.
06.05.2024, 5:00
0

Šetraj je enoletno zelišče, ki je del družine mete. Včasih se uporablja kot nadomestek ali v kombinaciji z rožmarinom, timijanom ali žajbljem. Najbolj poznana sta vrtni šetraj in kraški šetraj, ki se med drugim razlikujeta po tem, v katerem delu leta ju gojimo. Vrtni šetraj potrebuje toplo vreme in ga pogosto imenujemo tudi poletni šetraj, kraški oz. gorski šetraj, pa velja za zimsko zelišče.

Po čem se razlikujeta kraški in vrtni šetraj?

Čeprav se vrtni šetraj uporablja nekoliko pogosteje kot kraški, sta po okusu precej primerljiva. Oba spominjata na timijan in se odlično podata k majaronu in meti. Dodajamo ju predvsem slanim jedem.

Vrtni šetraj je sladko in pikantno dišeče zelišče, blažjega okusa kot njegov gorski sorodnik.
Vrtni šetraj je sladko in pikantno dišeče zelišče, blažjega okusa kot njegov gorski sorodnik. / FOTO: Adobe Stock

Vrtni šetraj je sladko in pikantno dišeče zelišče, blažjega okusa in manj grenak kot njegov gorski sorodnik. Je nežna rastlina z majhnimi svetlo zelenimi listi. Ker je enoletnica, živi le eno leto. Običajno ga sejemo spomladi in pobiramo od sredine poletja do jeseni, ko odmre. Oblikuje grmasto rastlino, visoko približno 30 cm.

Kraški šetraj je bolj zimsko zelišče in je trajnica, ki živi več let. Njegov okus in vonj spominjata na žajbelj in gorski bor. Je bolj trdoživ in raste v skalnatih obronkih Sredozemlja, od koder tudi ime. Grmičasta rastlina, visoka do 40 cm je napol zimzelena, zato v milih zimah ohrani svoje liste, kar pomeni, da jo lahko nabiramo vse leto. Je bolj trdoživ kot vrtni šetraj in bo preživel nižje temperature, vendar lahko odvrže liste, zato ga v hladnejših regijah prenesite v zaprte prostore, če želite nadaljevati z obiranjem pozimi.

Kakšne so zdravstvene koristi šetraja?

Šetraj že od nekdaj uporabljamo v kulinarične namene, obenem pa so dobre znane tudi njegove zdravstvene koristi. Ozki, aromatični listi imajo pikanten okus in naj bi pripomogli k urejeni prebavi.

Pogosto se uporabljajo v jedeh iz fižola in leče ter so tradicionalna začimba salam, nadevov in klobas. Šetraj je tudi ključna sestavina provansalske mešanice zelišč.

Šetraj uspeva tako v na vrtu kot v loncu.
Šetraj uspeva tako v na vrtu kot v loncu. / FOTO: Adobe Stock

- Šetraj naj bi bil naravni antiseptik.

- Včasih se uporablja kot zdravilo za vneto grlo in pri bakterijskih okužbah.

- Nudi olajšanje pri ugrizih in pikih.

- Uporablja se tudi za zdravljenje pljučnih bolezni, kot so astma in težave z dihali.

- Pomaga pri prebavnih težavah.

Kako gojimo šetraj?

Obe vrsti šetraja imata radi polno sonce in dobro odcedno zemljo, ne glede na to, ali sta posajeni v lončku ali v vrtni zemlji. Te privlačne majhne rastline so idealne za gojenje skupaj z drugimi sredozemskimi zelišči, kot so rožmarin, timijan in žajbelj, v zeliščni gredici ali veliki posodi. S svojimi drobnimi beli ali škrlatnimi poletnimi cvetovi privabljajo tudi čebele in druge žuželke opraševalce, kar je le še ena prednost. 

Kraški in vrtni šetraj sta si po videzu precej podobna in imata enake rastne pogoje. Glavne razlike med njimi se nanašajo na čas obiranja, intenzivnost okusa in življenjsko dobo. 

Poletni šetraj (Satureja hortensis) je enoletnica, ki svoj življenjski cikel zaključi v enem letu, zato jo običajno vsako pomlad vzgojimo iz semena. Lahko se nabira vse poletje, nato pa odmre jeseni, ko se temperature znižajo. 

Zimski šetraj (Satureja montana) je trajnica, zato živi več let in je napol zimzelena in jo nabiramo v vseh letnih časih. Je bolj trdoživa in jo lahko na prostem gojimo skozi celo leto.

Nasveti za sajenje vrtnega šetraja 

Vrtni šetraj sejemo vsako leto znova, takoj, ko mine zadnja zmrzal. Semena posejte 8-13 cm narazen in približno 3 mm globoko v zemljo. Preden začnemo z nabiranjem listov, pustimo, da rastlina zraste približno do višine 15 cm. V času intenzivne rasti nabiramo le najnežnejše, mlade liste. Ob koncu sezone porežite celotno rastlino, tudi oleseneli del, ter posušite da boste lahko zelišče uporabljali tudi čez zimo.

Nasveti za sajenje gorskega šetraja

Kraški ali gorski šetraj posadite enkrat, nabirali pa ga boste lahko več let. Semena rastline lahko posadite v zaprtem prostoru ali na prostem. Če sadite na prostem, posejte semena takoj po zadnji zmrzali. Če sadite v prostoru, začnite sejati semena dva do šest tednov pred zadnjo zmrzaljo. Sadike na vrtu naj bodo razporejene z razdaljo približno 40 centimetrov, saj bodo odrasle rastline potrebovale precej prostora. Za kuhanje uporabite nežne liste in stebla. 

Za svežo uporabo nabiramo le mlade liste šetraja.
Za svežo uporabo nabiramo le mlade liste šetraja. / FOTO: Adobe Stock

Zelišča, ki brez truda uspevajo tudi več let
PREBERI ŠE
Zelišča, ki brez truda uspevajo tudi več let

Mediteranske začimbe, ki ne smejo manjkati v vaši kuhinji
PREBERI ŠE
Mediteranske začimbe, ki ne smejo manjkati v vaši kuhinji

Za ogled vsebine z družbenih omrežij omogoči piškotke družbenih omrežij.
Omogoči piškotke