Dominvrt.si

Vrt

/ Arhiv člankov
09.57 30. 06. 2025
Dominvrt

Triki, kako na vrtu porabiti manj vode, v času, ko je zalivanje prepovedano

V teh dneh dneh, ko je v mnogih občinah po Sloveniji močno omejena poraba pitne vode in je med drugim prepovedano tudi zalivanje vrta, nam lahko koristi vsak nasvet, kako rastlinam kljub temu zagotoviti uspešno rast.
04.00 28. 06. 2025
Dominvrt

Opravilo, ki je nujno za bogat pridelek kumar

Le katera vrtnina bolje opiše poletje kot osvežilne in sočne kumare? Ta zelenjava, polna vitaminov in mineralov, ki poleg tega vsebuje tudi veliko količino vode, načeloma ni zahtevna za vzgojo, vseeno pa potrebuje določeno nego. Tisto, kar mnogi pozabljajo, je sprotno obrezovanje – preberite, zakaj je to nujno.
04.00 24. 06. 2025
Dominvrt

Pravočasno ukrepajte, preden vaš vrt prizadene suša

Zelo toplo in suho vreme se močno pozna na kmetijskih površinah po vsej državi, opozarjajo v Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS). Kmetovalce zato pozivajo, naj za zaščito kmetijske pridelave v sušnih razmerah ukrepajo pravočasno.
12.19 23. 06. 2025
Dominvrt

Superživilo, ki je v preteklosti raslo praktično na vsaki njivi

Različne vrste volčjega boba uvrščamo v botanično družino metuljnic in agronomsko skupino zrnatih stročnic. Strupene in grenke snovi v rastlini in zrnju so vzrok, da so ga v preteklosti uporabljali več za izboljševanje rodovitnosti tal kot za prehrano. S trajnostno usmeritvijo kmetijske politike Evropske unije pa se kažejo nove možnosti za setev in uporabo volčjega boba, ne le grenkih sort sredozemskih vrst, ki so zaradi bogate olistanosti ustrezne za zeleno gnojenje, ampak tudi požlahtnjenih sladkih sort, katerih zrnje je nov alternativni vir beljakovin (30 do 40 %), odpornega škroba in prehranskih vlaknin.
13.43 20. 06. 2025
Dominvrt

Tako bi morali zalivati paradižnik

V tem delu leta pogovori zelo pogosto nanesejo na paradižnik. Kajti rastlina je ravno pred tem, da bo začela barvati plod, a kaj hitro gre kaj narobe: črn plod, plesen na listih ... In takrat mnogi posežejo po mleku. Poglejte, za kaj vse se ga uporablja na vrtu.
16.19 18. 06. 2025
Dominvrt

Kako ukrepati, ko listi paradižnika začnejo veneti?

Rdeči, sočni paradižniki so ponos vsakega vrtnarja. Vendar pa njihova pridelava zahteva nekaj znanja in spretnosti. Vse se začne pri zdravi rastlini, vključno z listi. Zvijanje le-teh je pogosta težava, ki prizadane celotno rastlino in povzroči njeno propadanje. Poglejmo, kaj so najpogostejši razlogi, da se to zgodi – ter kako zvijanje listov odpraviti.
10.25 17. 06. 2025
Dominvrt

Najpogostejša napaka, zaradi katere semena ne vzklijejo

Vrtnarska sezona je tu, kar pomeni, da so vrtovi v polnem zamahu. Čas je za sajenje, obrezovanje, sejanje, presajanje, okopavanje ter vse, kar spada zraven. Če namesto tega vaš vrt žalostno sameva – čeprav ste storili vse in še več, da bi poleti lahko uživali v plodovih svojega dela, ste morda spregledali eno od najpogostejših napak?
04.00 17. 06. 2025
Dominvrt

Proti plesni na rastlinah se lahko borite s cimetom

Ste vedeli, da je omamno dišeča začimba, ki nas spomni na december, vsestransko uporabna tudi na vrtu? Njena prednost je zagotovo dostopnost, saj jo lahko kupimo prav v vsaki živilski trgovini, poleg tega pa je povsem naravna in z njeno uporabo nikakor ne škodimo rastlinam na vrtu. Preverite, katerih nadlog vas cimet lahko reši in katera opravila si lahko z njim olajšate.
15.55 10. 06. 2025
Dominvrt

Teh škodljivcev se morate na svojih bučkah najbolj bati

Buče in bučke so v času rastne dobe izpostavljene številnim boleznim, ki povzročajo škodo na rastlinah, kar se odraža tudi v zmanjšanju velikosti in kakovosti pridelka plodov, to je bučnega mesa in semen. Povzročitelji bolezni so lahko glive, bakterije ali virusi. Samooskrbni vrtičkarji v prvi vrsti stremijo k izvajanju preventivnih ukrepov za preprečevanje bolezni. Kljub možnosti uporabe sintetičnih kemičnih sredstev pa temelji tudi tržna pridelava buč in bučk v Evropski uniji na spoštovanju trajnosti.
11.04 03. 06. 2025
Dominvrt

Bele ličinke v zemlji: škodljivci ali koristni pomočniki vrta?

Poznavanje razlik med koristnimi in škodljivimi ličinkami je ključno za zdravo ravnovesje v vrtu. Zlate minice pomagajo kompostirati, medtem ko ogrci majskega hrošča lahko uničijo celo zasaditev.
03.30 03. 06. 2025
Dominvrt

Ta rastlina je vaš skrivni zaveznik do lepih paradižnikov

Če ste do sedaj mislili, da je kopriva le nadležen plevel, vam sedaj pokažemo, da je ta rastlina še veliko več. Med drugim je odličen zaveznik pri vzgoji paradižnikov. Preberite, kako lahko iz koprive pripravite povsem naravno gnojilo, ki vašim paradižnikom v času rasti in zorenja doda vsa potrebna hranila.
15.17 23. 05. 2025
Dominvrt

Slovenska sorta krompirja, ki jo pobiramo med prvimi

V Sloveniji smo s krompirjem samooskrbni le polovično. Domača pridelava temelji na tujih sortah krompirja, čeprav imamo kar lepo število starih in novih domačih sort. Nove jedilne sorte krompirja po pridelku in kakovosti presegajo številne tuje, a jih pridelovalci in kupci ne poznamo dovolj.
12.30 23. 05. 2025
Dominvrt

Konec težav z vrtno cevjo - uporabite ta pripomoček

Zgodnje jutro ali pozni poletni večer, tišina narave, ptičje petje in mir, ki ga prinese zalivanje vrta. Ta meditativen trenutek pa se lahko hitro spremeni v boj z enim najbolj ključnih vrtnih pripomočkov – vrtno cevjo.
14.04 21. 05. 2025
Dominvrt

Te zelenjave nikoli ne sadite poleg solate

Solata je rastlina, ki ne zahteva veliko vzdrževanja in lahko uspeva v različnih rastnih pogojih. Če opazite, da ne uspeva tako, kot bi si želeli, pa so za to morda lahko krivi njeni sosedje na gredici. Poglejmo, katere rastline lahko zavirajo rast solate.
04.00 18. 05. 2025
Dominvrt

Te gosenice se pogosto pojavijo spomladi

Nihče ne želi vložiti več tednov truda v pridelavo lastne zelenjave, da nato škodljivec uniči pridelek, preden ga sam sploh poskusi. Poskrbite, da bodo vaše zelje in druge kapusnice zrasle, tako da preprečite napade kapusovega belina.
04.00 17. 05. 2025
Dominvrt

Poznate okro ali bamijo?

Ob pogledu na čudovite okrine cvetove marsikdo najprej pomisli na hibiskus, kar ni naključje, saj okra ali bamija, kot jo tudi imenujemo, spada prav v družino hibiskusa! Ta zanimiva rastlina z užitnimi plodovi, ki po obliki spominjajo na feferone, je pri nas še precej nepoznana. Pa veste, kako jo gojimo in zakaj se uporablja?
10.05 16. 05. 2025
Dominvrt

S kartonom lahko ustvarite vrt, ki ne potrebuje prekopavanja

Domači vrtičkarji vedno iščemo načine, kako si delo olajšati in narediti vrtnarjenje vsaj malo preprostejše. Če tudi vi radi eksperimentirate z novimi metodami, potem berite naprej. Predstavljamo vam trik za vrt brez prekopavanja.
13.06 13. 05. 2025
Dominvrt

So stare jablane res samo romantični ostanek preteklosti?

V času, ko v trgovinah kraljujejo bleščeča, uniformna jabolka popolnega izgleda, marsikdo pozablja, da imajo stare sorte jablan prav poseben čar – in številne prednosti. Ker niso intenzivno pridelane, namakane in podvržene velikemu okoljskemu stresu, take sorte veljajo za okusnejše, z več arome. Prav tako pa z njihovim sajenjem ohranjamo dragoceno dediščino naših prednikov. Prav zato si zaslužijo svoje mesto tudi na domačem vrtu.
14.29 09. 05. 2025
Dominvrt

To so najboljše sorte poletnih solat

Takoj ko v zraku začutimo pomlad, je čas, da se lotimo enega najbolj koristnih projektov v letu – sajenja spomladanskih sort solat. Predstavljamo vam nekaj naših najljubših, ki bodo v poletnem času odlično uspevale.
08.18 06. 05. 2025
Dominvrt

Zelenjava, ki je v teh dneh tako iskana, da jo celo ponarejajo

Artičoke so zelnate sorodnice osata, regrata in sončnic. V toplejših podnebjih so kratkožive trajnice, v hladnejših regijah pa jih običajno gojimo kot enoletnice. Ker je njihova rastna doba zelo kratka, pridelek pa omejen, je tudi povpraševanje temu primerno. Ena izmed sort artičoke v Benetkah raste samo dva tedna, zaradi visoke cene pa najdemo celo njene ponaredke.
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 984