Dominvrt.si

Karmelina Husejnović

Kdaj je pravi čas za rezljanje buč?

V naslednjih dnevih in tednih se bodo tudi pri nas začele množiti izrezljane buče, ki s strašljivimi izrazi kukajo z oken in vhodov hiš. Tradicija, ki sicer izhaja z Irske, se je v zadnjih desetletjih uveljavila tudi pri nas. Zakaj ravno buče? Katere so prave in kdaj je pravi čas za rezljanje, da bodo zdržale do noči čarovnic?

Pri nakupu nepremičnine bodite pozorni na te stvari ...

Nakup lastne nepremičnine je ena od najbolj pomembnih finančnih odločitev v življenju. Še posebej, ko se za ta korak odločamo prvič. Preverite, na kaj vse morate biti pozorni, ko kupujete hišo ali stanovanje.

Vse, kar morate vedeti o talnem gretju

Talno gretje je vse bolj priljubljen način ogrevanja stanovanjskih prostorov, saj predstavlja energetsko učinkovitejšo alternativo tradicionalnim radiatorskim sistemom. Pa je talno gretje najboljša izbira za vaš dom? Kaj morate vedeti, če razmišljate o talnem ogrevanju?

Kako božična drevesa krasijo po svetu: jabolka, grilanda iz pokovke in brusnic, piškoti

Morda ste bolj človek navade in svoje domovanje vsako leto okrasite z istimi okraski, ki jih postopoma dopolnjujete z novimi. Ali pa ste eden tistih, ki nenehno spremlja trende in vsako leto izbere novo barvno shemo za božično-novoletno okrasitev. Ne glede na to, kam spadate, so nove ideje za okraševanje vedno dobrodošle. Preverili smo, kaj v različnih državah krasi domove ljudi v tem času.

Je to najlepša božična rastlina?

Številne domove v božičnem času krasijo izbrane okrasne rastline: od božične zvezde, bodike, amarilisa do božičnih dreves. Katere rastline so značilne za božič in kakšen je njihov simbolični pomen?

Kako zelena je zelena energija?

Čeprav se svet še vedno oklepa fosilnih goriv, pa si zahodne države tudi zaradi trenutne vojne v Ukrajini in sankcij proti Rusiji vse bolj prizadevajo, da bi jih v čim večji meri nadomestile z zelenimi viri energije. Zelena energija se pridobiva iz naravnih virov in je pogosto tudi obnovljiva ter čista. Kaj to pomeni, kakšne vrste zelene energije poznamo in kakšne so njihove prednosti ter slabosti?

Naravna izolacija: kakšne vrste obstajajo in kako se odločiti za pravo?

Ko razmišljamo o tem, kako bi prihranili pri porabi energije, je dobro, da preverimo tudi kakovost izolacije lastnega doma. Stroški ogrevanja namreč odžirajo precejšen kos družinskega proračuna. In če pomislimo na ocene, da kar okoli 65 odstotkov toplotnih izgub prehaja skozi zunanje stene objekta in skozi streho, je jasno, da se vložek v dobro izolacijo še kako obrestuje. A z izbiro materialov za dom je dobro razmišljati tudi na vsesplošno počutje in nenazadnje na celotno življenjsko dobo same izolacije. Zato v ospredje v zadnjih letih vse bolj prihajajo naravni izolacijski materiali.

To so prednosti trajnostne gradnje

Gradbeni sektor je eden najbolj potratnih z vidika porabe virov, pa naj gre za les, pesek, kovine, kamen in druge materiale ali energijo. A naravni viri so omejeni in ljudje jih izkoriščamo hitreje, kot se ti lahko obnavljajo. Zato postaja trajnostna gradnja vse bolj pomemben del trajnostnega razvoja. Vključuje uporabo okolju neškodljivih gradbenih materialov, energetsko učinkovitost stavb ter ravnanje z odpadki pri gradnji in rušenju stavb. Kakšne pa so prednosti trajnostne gradnje?

Kako se lotiti trajnostnega vrtnarjenja?

Za povečane izpuste toplogrednih plinov v zraku, onesnaženo vodo, zemljo in ozračje je odgovoren predvsem človek s svojim delovanjem. Pri tem pogosto veliko škodo naravi povzročamo z netrajnostnimi kmetijskimi praksami. Zato je treba stremeti k temu, da se zemlja povrne v bolj zdravo stanje. To pa lahko vsak na svojem koščku zemlje doseže s trajnostnim vrtnarjenjem.

Poznamo pet gradbenih faz: kaj pomenijo?

Vsak gradbeni projekt, od prenove majhne kopalnice do večstanovanjske stavbe, gre skozi poseben proces od načrtovanja do končnega rezultata. Pri večjih projektih, kot je gradnja hiše, je še posebej pomembno, da projekt kar se da natančno razdelamo ter ocenimo potreben material in končne stroške. Zato, da je načrtovanje in samo delo lažje, gradbene projekte običajno razdelimo na različne faze. Poznamo pet osnovnih gradbenih faz. Kaj pomeni katera?

Marmor ali granit: kako izbrati pravi kamen za vaš dom?

Marmor in granit sta oba čudovita naravna kamna, s katerima lahko svojemu domu dodate prijeten in tudi bolj sofisticiran videz. Vendar pa morate poznati njune lastnosti, da ne boste na koncu razočarani. Kakšne pa so podobnosti in razlike med obema?

Prednosti in slabosti geotermalnega ogrevanja

Ena od dolgoročno najugodnejših rešitev za ogrevanje doma je geotermalni sistem ogrevanja. Čeprav je začetni vložek višji tudi zaradi geološke analize zemljišča in izkopa, pa geotermalno ogrevanje zagotavlja trajno zanesljivo pridobivanje toplote in skoraj brezplačno hlajenje. Kakšne so še prednosti in slabosti tovrstnih ogrevalnih sistemov?

Katero vrsto ogrevanja izbrati?

Čeprav morda pred novim vročinskim valom razmišljate zgolj o tem, kako bi se ohladili, pa je neizbežno dejstvo, da se bliža jesen. In z njo prihaja tudi ogrevalna sezona. Preverite, kateri so najpogostejši načini ogrevanja in kako izbrati pravega za vaš dom.

Kdaj ste nazadnje očistili svoj zamrzovalnik?

Medtem ko hladilnik uporabljamo vsak dan in ga tudi sproti čistimo ter odstranjujemo izdelke, ki jim poteče rok, pa na zamrzovalnik pogosto pozabimo. Veste, kako pravilo zamrzniti in odmrzniti živila ter kako pogosto je treba čistiti zamrzovalnik?

Na kaj morate biti pozorni pri gojenju paradižnika v rastlinjaku

Paradižniki so najbolj priljubljena vrtnina za gojenje v rastlinjakih. Pogoji v zaprtem prostoru pa zahtevajo bolj skrbno ravnanje in posebne pogoje, da preprečite bolezni in plesen.

Ne mečite je stran! Tako jo lahko ponovno uporabite

Spomladi in poleti je eno najpogostejših opravil na domačem vrtu košnja trave. Če travo redno kosimo, poskrbimo za to, da bo zelenica okoli našega doma gosta, lepa in zdrava. Pokošena trava pogosto pristane v bioloških odpadkih, čeprav jo lahko znova uporabimo. Poglejte, kako.

Kako poskrbeti, da bo imela domača prst dovolj organskih snovi?

Zdrava, rodovitna prst je osnova za zdrave rastline, posledično pa tudi za zdrave živali in ljudi, zanjo pa je ključno, da vsebuje dovolj organskih snovi. A z intenzivnim kmetovanjem, uporabo fitofarmacevtskih sredstev in pretirano izpostavljenostjo gole zemlje soncu smo ljudje precej zmanjšali vsebnost organskih snovi v zemlji. Kako jih lahko povrnemo in katerim napakam se pri vrtnarjenju in kmetovanju izogniti, da prsti ne bi preveč izčrpali?

Se odločate za odhod v dom za starejše? Kaj storiti s svojo nepremičnino?

Odhod v dom je za mnoge težka, a neizogibna odločitev. To namreč predstavlja selitev in veliko spremembo v življenju v obdobju, ko smo še bolj občutljivi na najmanjše spremembe, kaj šele na spremembo bivanja in dnevnih navad. Starejši ob tem za seboj pusti spomine, polno hišo ali stanovanje stvari, na katere je čustveno navezan, in se preseli v sobo v domu. Pogosto pa mora razmisliti tudi o tem, kaj bo storil s svojo nepremičnino med bivanjem v domu.

15 kraškopoljskih prašičev na posebni misiji

Slovenski državni gozdovi imajo prav posebne pomočnike. Za pomoč pri pripravi tal za naravno pogozdovanje so namreč prvič "najeli" kraškopoljske prašiče. Gre za pilotni projekt, in če bo uspešen, bi lahko postal primer dobre prakse.

Vegetacija zamuja tri tedne. Kakšna bo pomlad v nadaljevanju?

Marec bo letos upravičil svoje staro ime sušec in postregel predvsem s suhim vremenom. Zadnje konkretne padavine so v večjem delu države padle pred več kot enim mesecem, ponekod pa padavin ni bilo že dva meseca in pol. In tudi sicer to zimo nismo imeli kaj dosti padavin. Travniki in gozdovi so presušeni, v slabem stanju so ozimna žita. Kakšna pa bo pomlad v nadaljevanju? Bodo vsaj prihodnji tedni in meseci prinesli kaj več padavin?

Kako se znebiti plastike v kopalnici?

Kopalnica je eden od prostorov v našem domu, v katerih proizvedemo največ odpadkov, še posebej takšnih, ki jih hitro po uporabi zavržemo. Zbrali smo nekaj nasvetov, kako prenehati uporabljati plastiko v kopalnici.

Kako si je družina uspela stroške energentov znižati za več kot tretjino

Cene ogrevanja so se v zadnjih mesecih občutno povišale. Poznavalci pa opozarjajo, da cen energentov, kot smo jih poznali doslej, v prihodnje zagotovo ne bo več. Na višje cene ogrevanja, elektrike in pogonskih goriv se bomo očitno prisiljeni navaditi. Kljub temu pa lahko marsikaj naredimo, da privarčujemo pri porabi energentov. Preverili smo, kako.

Gentrifikacija - pojav izrinjanja revnejših najemnikov stanovanj s privlačnih območij v mestu

V Ljubljani so nedavno prodali najdražje stanovanje v zgodovini Slovenije. Za stanovanje v središču mesta je slovenski kupec odštel kar pet milijonov evrov. Tudi ostala nova stanovanja, ki se gradijo v Ljubljani, niso dostopna niti kupcem s sicer nadpovprečnimi plačami. Razkorak med revnimi in bogatimi je vse večji, manj premožnejše iz mestnega središča izpodrivajo tisti z debelimi denarnicami. Se tudi pri nas dogaja gentrifikacija?

Kaj se za 66.000 evrov prodaja v Ljubljani in kaj lahko za ta denar kupite drugje?

Cene nepremičnin so v Ljubljani astronomske. Nenazadnje so pred kratkim prodajali zgolj 10 kvadratnih metrov veliko "stanovanje" za vrtoglavih 66.000 evrov. A vprašanje je, kdo bi tako nefunkcionalno in predrago stanovanje sploh kupil. Se spomnite kletnega stanovanja, ki so ga v Ljubljani prodajali za 65.000 evrov? Lastnik je zdaj ceno spustil za skoraj 14 odstotkov. Medtem lahko za tak denar na drugem koncu Slovenije kupite celo tri- ali štirisobno stanovanje.

Se zavedate, kako nevarno je?

Živali imajo bolj občutljive čute kot ljudje, zato so zanje prazniki zelo stresno obdobje. Glasno pokanje petard in ostale pirotehnike je neprijetno že za nekatere ljudi, živali pa dobesedno trpijo. Njim namreč vsak glasen pok predstavlja grožnjo.

Kdaj bi lahko dobili prve stanovanjske zadruge?

Kaj so stanovanjske zadruge, kako lahko rešujejo stanovanjsko problematiko in kdaj bi lahko v Sloveniji dobili prvo? O tem smo se pogovarjali s predstavnico Inštituta za študije stanovanj in prostora ter stanovanjske zadruge Zadrugator.

To so najbolj priljubljene pasme psov pri nas

Pes je živo bitje, ki bo vsaj desetletje zahteval nenehno pozornost, zato je treba biti pri izbiri prave pasme zelo previden. Pogosto pa se lastniki odločajo zgolj na podlagi videza psa ali trendov, ne upoštevajo pa njegovih lastnosti in potreb. In katere so trenutno najbolj priljubljene pasme psov v Sloveniji?

Arhitektura prihodnosti: tehnologija in narava z roko v roki proti podnebnim spremembam

Mesto kot podaljšek narave, leteče aeroponične farme, povzdignjena mesta, lebdeče kapsule, ki črpajo Co2 iz zraka, podzemna in plavajoča mesta ... Vse to so ideje arhitektov, ki so se na mednarodnem natečaju britanske arhitekturne revije spraševali, kakšna bodo mesta prihodnosti.

Tudi psi so deležni zabave ob noči čarovnic

Super junaki, dostavljavci, dinozavri, filmski junaki, hrenovke, grozdje ... Domišljija pri izbiri mask za noč čarovnic ne pozna meja niti pri hišnih ljubljenčkih. Ker večina lastnikov svoje hišne ljubljenčke obravnava kot družinske člane, jih vse pogosteje (predvsem v ZDA) vključijo v praznovanje 'najstrašnejšega dne' tako, da jih našemijo. Nekateri psi so tega že vajeni, večini pa v kostumu ni prijetno. Zato je pomembno, da lastniki, ki se za to odločijo, dobro poznajo govorico telesa svojega psa.

Od pletenic do letečih zmajev in pisanih lobanj: različni običaji ob dnevu spomina na mrtve

Pred dnevom spomina na mrtve mnogi hitijo z urejanjem grobov, izbiranjem cvetja in sveč. Na tak način se pokojnih spominjajo v številnih državah. A v določenih kulturah imajo tudi svoje posebne običaje ob tem prazniku. Preverili smo, kakšne.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 921