Les je izjemno vsestranski material, ki se uporablja že tisočletja. Medtem ko so nekatere vrste lesa bolj trpežne za uporabo na prostem, pa je dejstvo, da vsak neobdelan les precej hitro propade, če ga ne zaščitimo.
Ta naravni material je dovzeten za poškodbe zaradi vsakodnevne izpostavljenosti vlagi, pa tudi sončnim žarkom ter nenazadnje lesnim črvom in drugim živalim, ki lahko poškodujejo njegovo strukturo. Toda z izbiro pravega premaza lahko lesu podaljšamo življenjsko dobo in ga naredimo praktično neuničljivega.

"Z ustrezno zaščito lahko tudi do 7-krat podaljšate njegovo življenjsko dobo. Če želite svoj dom ter vrt ohraniti funkcionalna in estetsko privlačna, je lesene površine potrebno tudi ustrezno zavarovati z izdelki za zaščito lesa. V nasprotnem primeru lahko pričakujete gnitje lesa zaradi dežja ali pa razpoke zaradi visokih temperatur, " pove Merkurjev svetovalec.
Zaščita lesa je nujna vsako leto
V splošnem bi morali zunanji les obdelati vsakih 12–18 mesecev, čeprav je to odvisno tudi od vrste lesa ter njegove izpostavljenosti zunanjim vremenskim vplivom. Lesena tla na terasi pod nadstreškom bodo denimo zdržala dlje kot lesena vrtna uta.
Zunanji znaki, ki kažejo na to, da zunanje pohištvo, tla, lesena okna ali vrtna hiška nujno potrebujejo pozornost, so najpogosteje zbledela barva, krhek in suh les, v katerem so že vidne rahle razpoke, ukrivljenost ali površina, ki se lušči.
Merkurjev svetovalec o tem, kako pogosto je potrebno obnavljati premaz na zunanjih lesenih površinah: "To je predvsem odvisno od izpostavljenosti vremenskim vplivom in vrste uporabljenega premaza. Pri uporabi olja za les je priporočljivo, da les zaščitite najmanj enkrat letno. Pri debeloslojnih in tankoslojnih premazih pa v Merkurju svetujemo obnovo približno vsakih 2 do 3 leta. Površine, ki so močno izpostavljene soncu, dežju ali snegu – na primer ograje, fasade in vrtno pohištvo – je treba obnavljati pogosteje. Najboljša praksa je reden vizualni pregled: ko opazite, da premaz izgublja sijaj ali barvo, je pravi čas za obnovo."

Podlage, zaščita lesa, lazure in zaključni premazi
Pomembno je razlikovati med premazi, ki so namenjeni kot podlaga za zaščito ter zaključnimi premazi, ki izboljšajo, spremenijo ali preprosto zaščitijo zunanji videz lesa.
Premaze v osnovi ločimo na pokrivne barve in lake, lazure ter olja. Vsak izmed teh ima svojo sestavo ter funkcijo.
Lak ščiti pred mehanskimi vplivi
Lak na mehanski način pred vremenskimi vplivi ščiti najrazličnejše lesene izdelke, vključno z zunanjimi vrati in okvirji, lesenimi okni in tlemi na terasi. Ker na površini na nek način ustvarja izolacijsko plast, zagotavlja visoko učinkovito zaščito pred UV-svetlobo in prodiranjem vode.
Je odlična izbira za les, ki je že bil predhodno obdelan, saj ni skrbi, da bi površina razpokala, se luščila ali da bi se na njej ustvarili mehurčki. Poleg tega se laki zaradi svoje fleksibilne sestave raztezajo in krčijo skupaj z lesom. Njegova pomanjkljivost – ali pa prednost – je ta, da zaradi svoje prekrivnosti spremeni videz lesene površine ter popolnoma zakrije morebitne grče in druge naravne nepravilnosti v lesu.
Za leseno vrtno pohištvo so navadno najbolj primerni hitro sušeči akrilni laki na vodni osnovi, medtem ko se denimo za barvanje okenskih okvirjev priporočajo močnejši laki iz umetne smole.
Olje poudari naravno lepoto
Olje je premaz, ki prodre v površino lesa, ga neguje in poudari njegovo naravno lepoto, s čimer ustvari enostavno zaščito, ki pa ne spremeni barve in videza lesa. Na nek način deluje vlažilno, saj lesu povrne prožnost. Ko se les stara in je izpostavljen obrabi, namreč izgublja vlago in olja, ki so ključnega pomena za preprečevanje poškodb.
Najpogosteje ga uporabljamo za lesena zunanja tla ter zaščito vrtnega pohištva.
Lazura
Lazura je namenjena zaščiti in barvanju terase vseh vrst mehkega ter trdega lesa. Ko se posuši, na površini ustvari čudovit polprosojni mat zaključek v različnih odtenkih.
Merkurjev svetovalec pojasni razliko med tankoslojnimi in debeloslojnimi premazi: "Pri tankoslojnih lazurah prodre lazura globoko v les in ga ščiti od znotraj. Idealne so za premaz lažjih, nenosilnih delov, npr. ograj. Debeloslojne lazure pa ustvarijo laku podobno plast na površini. Te lazure so primerne predvsem za težje, nosilne dele, kot so okna ali vrata, in nudijo učinkovito zaščito pred vdorom vlage."

Dejavniki, ki vplivajo na izbiro ustreznega premaza
Na vprašanje, ali je priporočljivo kombiniranje različnih vrst premazov, Merkurjev svetovalec odgovarja: "... odsvetujemo mešanje različnih sistemov zaščite, saj lahko pride do slabšega oprijema in neenakomernega videza. Če ste les že zaščitili z oljem, se lazura nanj ne bo dobro oprijela, saj olje zapre pore. Priporočamo, da se odločite za enoten sistem – ali lazura, ali olje, ali pokrivna barva – in se ga držite. Če prehajate z enega sistema na drugega, je nujno, da površino najprej temeljito očistite in zbrusite do surovega lesa."
Pri izbiri upoštevajte nekaj najpomembnejših lastnosti lazure, laka ali olja.
Trpežnost in odpornost: Lesni premazi ščitijo zunanje lesene površine na način, da zagotavljajo fizično plast, ki lahko prepreči poškodbe zaradi prask, kemičnih odrgnin in topil. Za zunanje projekte izberite lesni premaz, odporen na UV-žarke in vlago, da preprečite razpoke, sušenje, nabrekanje in gnitje.
Način nanašanja: Razmislite o tem, kako se premaz nanaša, bodisi s čopičem, krpo ali brizgalko. Vseh lesnih premazov ni mogoče nanesti z enako metodo. Nekatere je najlažje nanašati s čopičem, druge denimo z valjčkom.
Videz: Končni videz se lahko razlikuje glede na vrsto premaza. Premazi na vodni osnovi ohranjajo naravni videz lesa, medtem ko lahko barva in lak zakrijeta lesna vlakna za enakomeren zaključek.

Les je treba pred nanašanjem zaščite ustrezno pripraviti
Za najboljši zaključek je treba površino pred nanosom barve ali drugega premaza seveda temeljito pripraviti, pri čemer se za morebitne razpoke lahko uporabi lesni kit ali pa se površina samo pobrusi.
"Stare premaze ali ostanke barv je treba odstraniti s pomočjo brusnega papirja ali odstranjevalca. V Merkurju svetujemo, da les brusite v smeri lesnih vlaken – torej vzporedno z naravnimi linijami, ki jih vidimo v lesu, in ne pravokotno nanje. Tako se premaz bolje oprime, površina pa ostane gladka in manj poškodovana. Predvsem pa mora biti lesena površina pred nanosom premaza suha, čista in razmaščena," svetuje Merkurjev strokovnjak.
"... pogosta napaka, ki jo opažamo v Merkurju, je brušenje v napačni smeri – torej pravilno je vzporedno z naravnimi linijami, ki jih vidimo v lesu, in ne pravokotno nanje. Tako se premaz bolje oprime, površina pa ostane gladka in manj poškodovana. Prav tako je treba paziti, da ne brusimo preveč agresivno, saj lahko poškodujemo površino. Uporabljajte brusni papir ustrezne granulacije (približno 120–180 za končno brušenje) in vedno zaključite s čiščenjem prahu s suho krpo ali sesalnikom," še pojasni za konec.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV