Stara dobra medsosedska pomoč je nekaj na kar se v odsotnosti lahko vedno zanesemo. Če imamo bližnjega soseda ali družinskega člana, nikoli ni odveč vprašati in prositi za pomoč pri skrbi za rastline. Toda če te možnosti ni, potem je edina rešitev, da tem rastlinam na nek način zagotovimo vodo, še preden se odpravimo na pot.

Rastline obilno zalijemo in poskrbimo, da voda ne bo prehitro izhlapela.
Če nameravamo biti odsotni en teden ali manj, bo najverjetneje zadostovalo, da rastline pred odhodom temeljito zalijemo. To še posebej velja za sobne rastline, ki niso izpostavljene neposredni sončni svetlobi.
Če gre za zunanje rastline, lahko na plast zemlje položimo zastirko ali lesne sekance, da zadržimo vlago. Prav tako lahko pomaga vlažen časopisni papir.
Po zalivanju pustimo, da odvečna voda odteče iz lonca, tako da je zemlja dovolj vlažna, vendar ne razmočena, kar bi lahko privabilo škodljivce ali povzročilo gnitje korenin. Sobne rastline, ki so odporne na sušo, kot so sukulente in kaktusi, ali tiste, ki zaradi sezone rastejo počasi, bodo brez vode zdržale teden ali dva.
V Merkurju ob tem še dodatno svetujejo: "... dan ali dva pred odhodom temeljito zalijemo rastline in po potrebi obrežemo dele, ki porabijo veliko vode (npr. odcveteli cvetovi)."
"... Uporabimo lahko steklenice ali posebne glinene stožce, ki počasi oddajajo vodo v zemljo. Takšne rešitve so primerne za krajše odsotnosti. "

Trik, da zaustavimo izhlapevanje
Če nas skrbi, da bi voda iz korita prehitro izhlapela, obstaja še en povsem preprost trik.
Potem, ko smo lončnico temeljito zalili, jo lahko pokrijemo s prozorno plastično vrečko, s čimer ustvarimo improviziran rastlinjak. V plastiko naredimo nekaj rež, da omogočimo zadostno kroženje zraka. Pazimo še, da se listje ne dotika vrečke.
Solarni sistemi za zalivanje so preprosti za uporabo.
Namakalni sistem na sončno energijo, ki – kot pove že njegovo ime – za namakanje ali bolje rečeno napajanje izkoriščajo sončno energijo, so še ena izmed preprostejših rešitev ob daljši odsotnosti in so primerni predvsem za vrt, ki vodo potrebuje na dnevni ravni. Sončna energija, ki se absorbira v sončni celici, se pretvori v električno energijo za napajanje črpalke. Sončni namakalni sistem je priključen na sod ali rezervoar, ki zbira deževnico in jo tako preko cevnega sistema ali kapljalnikov dovaja v zemljo, kadar jo rastline potrebujejo. Pogostost in količino lahko določimo sami, glede na potrebe rastlin.
Črpalka za črpanje vode, krmilna enota za določitev urnika namakanja in sončne celice, ki napajajo vključene polnilne baterije, so vse kar potrebujemo – poleg hranilnika vode, seveda.
"Takšen sistem je idealen za balkone, terase ali manjše vrtove, kjer ni neposrednega dostopa do vodovoda. Ena enota lahko običajno zaliva do 20 ali več rastlin," pojasnjuje Merkurjev svetovalec.
Kapljično zalivanje s časovnikom
Kapljično namakanje predstavlja učinkovit in ekonomičen način zalivanja vrta. Za razliko od drugih oblik namakanja, kot so denimo škropilniki, je kapljično namakanje precej bolj učinkovito. Kapljično namakanje namreč vodo dovaja postopoma in ravno tja, kjer jo rastline potrebujejo – v korenine. Primerno je tako za zalivanje zelenic kot zelenjavnih vrtov ter dreves in grmovnic ter celo visokih gred in rastlinjakov.
Postopek namestitve je načeloma precej preprost. Sistem lahko priključimo na cev, ki jo povežemo s časovnikom. Ta nam zagotavlja ciljno samodejno zalivanje natančno tam, kjer ga potrebujemo, ko smo zdoma. Nekateri sistemi imajo celo sposobnost zaznavanja količine dežja in temu ustrezno prilagodijo pogostost zalivanja.

Prednosti kapljičnega zalivanja
Učinkovitejša poraba vode: voda kaplja neposredno k koreninam, kar zmanjša izhlapevanje in prepreči odtekanje. To je posebej pomembno v sušnih obdobjih.
Manj bolezni: pri klasičnem zalivanju z zalivalko pogosto zmočimo liste, kar povečuje možnost za pojav glivičnih obolenj. Kapljično zalivanje to težavo odpravi.
Enakomerna oskrba: vsak del vrta ali vsaka rastlina dobi natančno določeno količino vode. Sistem lahko nastavimo glede na potrebe rastlin.
V Merkurju poudarjajo predvsem prednost avtomatizacije: "Kapljični sistemi so pogosto povezani s časovniki, zato ni treba skrbeti za vsakodnevno zalivanje – kar je idealno med dopustom ali za ljudi z manj časa."

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV