Velikost oken in percepcija prostora
Višina oken ni le stvar videza, temveč je lastnost, ki oblikuje svetlobo, zasebnost in občutek v prostoru. Visoka okna, kot so okna od stropa do tal, vnašajo naravno svetlobo globoko v prostor in ustvarijo bolj zračen ambient. Takšna okna so idealna za dnevne sobe ali domače pisarne. Nižja okna pa ustvarjajo bolj intimno in umirjeno vzdušje.
Ozka, navpična okna optično poudarijo višino prostora, kar še posebej koristi sobam z nizkim stropom. Tak prostor se posledično zaznava kot večji in bolj dinamičen. Nasprotno pa široka, vodoravna okna razširijo pogled in ustvarijo občutek razgibanosti, kot da se prostor neprekinjeno preliva v naravo. Široko okno nad kuhinjskim pultom lahko vizualno razširi prostor, medtem ko ozka okna v hodniku dodajo arhitekturni ritem in preprečijo, da bi se ta zaznaval kot tunel.

Ogledala kot skrivno orodje za preoblikovanje svetlobe
Strateško nameščena ogledala lahko preoblikujejo odnos med svetlobo in prostorom. Če jih postavite nasproti oken, ne podvojijo le vpad svetlobe, ampak ustvarijo tudi iluzijo dodatnih odprtin. Kombinacija visokih oken in ogledal lahko prostor naredi dvakrat svetlejši in prostranejši.
Kako smer neba oblikuje vaš vsakdan?
Postavitev oken v različne smeri neba prinaša svoje prednosti in izzive, ki neposredno vplivajo na kakovost bivanja. Okna, obrnjena proti jugu, lahko prostor pozimi ogrevajo brez dodatne energije, poleti pa lahko brez senčil povzročijo pregrevanje. Zato se na južni strani priporoča zunanja senčila ali celo zasaditev listnatih dreves, saj bodo poleti drevesa dajala senco, pozimi, ko listje odpade, pa prepustijo soncu prostor.

Okna, obrnjena na sever
Severna stran prejme najmanj neposredne svetlobe. Svetloba je hladna, enakomerna in brez ostrih senc, zato so prostori na severni strani idealni za domače pisarne in spalnice. Če ne želite, da prostor zaradi hladne svetlobe deluje preveč sterilno, se lahko odločite za bolj tople barve sten. Vzhodna okna so prva, ki zajamejo prve sončne žarke. Njihova svetloba je nežna in topla, zato so primerna za prostore, kot so spalnice ali kuhinje. Če želite zmanjšati zgodnjo jutranjo svetlobo v spalnici, uporabite rolete s časovno zakasnitvijo ali tanke zavese v pastelnih barvah.
Okna, obrnjena na zahod
Zahodno obrnjena okna so poleti največji izziv zaradi močnega popoldanskega sonca, ki nizko sije in hitro segreje prostore. V nasprotju z južno stranjo, kjer je pregrevanje postopno, tu temperatura v nekaj urah naraste za 5–8 C. Pozimi zahodna okna prispevajo k ogrevanju le ob večernih urah, vendar je učinek kratek in manj učinkovit. Zato je priporočljivo, da se uporabijo različna notranja senčila, kot so zavese ali lamelne žaluzije, ki izboljšajo bivalno ugodje.


Okno odloča o tem, kakšen bo naš pogled v svet
Okna so torej eden izmed arhitekturnih elementov, ki oblikujejo način, kako bivamo, čutimo in doživljamo svoj dom. Njihova postavitev, velikost, oblika in orientacija vplivajo na svetlobo, toploto, razpoloženje in celo ritem dneva. Z razmislekom o njihovem umeščanju lahko dosežemo več kot le estetski učinek. Z njimi lahko ustvarimo dom, ki diha z naravo, varčuje z energijo in spodbuja dobro počutje. Zato pri načrtovanju doma ne pozabimo, da se kakovost bivanja pogosto začne prav pri oknu.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV