Lovorikovec je ena najbolj hvaležnih rastlin za živo mejo

UREDITEV OKOLICE

Lovorikovec je ena najbolj hvaležnih rastlin za živo mejo

L.M.
07.05.2024, 5:00
0

Lovorikovec je ena izmed najbolj priljubljenih rastlin za živo mejo. Poleg tega, da s svojimi velikimi zelenimi listi odlično opravlja svojo funkcijo varovanja zasebnosti in ločevanja meje, je praktična, nezahtevna in prijetna na pogled.

Zimzelena rastlina, ki jeseni ne odvrže listov, vam skozi vse leto zagotavlja čudovit pogled ter intimnost na vašem vrtu ali terasi. Poleg tega je lovorikovec zelo dobro prilagojen na zahtevne razmere, zato se izkaže kot odličen tekmec pri vaši izbiri žive meje.

Dobro se znajde v večini pogojev, le razmere ob morju mu ne prijajo najbolj. 

Da bo vaša živa meja naravnost čudovita
PREBERI ŠE
Da bo vaša živa meja naravnost čudovita

Kako pripravimo zemljo za sajenje lovorikovca?

Pred sajenjem temeljito očistite območje in kompostirajte vso travo, plevel, grmovnice ali druge rastline, ki ste jih odstranili. Vaši živi meji želite dati najboljše možnosti za rast, zato zemljo predhodno očistite vseh rastlin, ki bi lovorikovcu pomenile konkurenco v boju za hranila. 

Medtem ko pripravljate tla, kamor boste rastlino posadili, bodite pozorni na to, da so korenine čim manj izpostavljene zunanjim vplivom. Najbolje, da jih za ta čas zavijete v papirnato vrečko ali pa pokrijete s kakšno krpo. 

Pričakujete lahko, da bo v prvem letu zrasla med 30-50 cm.
Pričakujete lahko, da bo v prvem letu zrasla med 30-50 cm. / FOTO: Profimedia

Posadite ga dovolj narazen

Namesto kopanja posameznih lukenj je bolj učinkovito izkopati jarek, tako da rastline razmaknete od 45-60 cm narazen. Prepričajte se, da je vaš jarek približno dvakrat širši od vaše koreninske grude in nekaj centimetrov globlji. Če imate lovorikovec z golimi koreninami, naj bo jarek širok vsaj 25 centimetrov.  Za rastline, višje od 120 cm, boste morali izkopati še nekaj več zemlje. Pozorni bodite na to, da imajo korenine dovolj prostora za rast ter da je zemlja na dnu jarka dovolj rahla. 

Rastlino torej postavite v luknjo, jo zasujte in zemljo okoli vrha rastline dobro utrdite. Rastline, višje od enega metra, bodo sprva, preden se dodobra utrdijo v zemlji ali če je vaš vrt izpostavljen močnemu vetru, potrebovale oporo. Lesene količke nagnite pod kotom 45 stopinj, obrnjene proti prevladujočemu vetru, ter nanje pritrdite sadike lovorikovca. 

Na koncu obrežite vrhove rastlin. To bo spodbudilo korenine k rasti navzdol in zaščitilo konice pred gnitjem.

Pred sajenjem temeljito očistite območje in kompostirajte vso travo, plevel, grmovnice ali druge rastline, ki ste jih odstranili.
Pred sajenjem temeljito očistite območje in kompostirajte vso travo, plevel, grmovnice ali druge rastline, ki ste jih odstranili. / FOTO: Profimedia

Stalna nega vaše žive meje 

Vaša živa meja bo prvih nekaj tednov potrebovala veliko vode, zato poskrbite, da jo boste zalivali vsaj vsak drugi ali tretji dan, odvisno od vlažnosti v okolju. 

Pričakujete lahko, da bo v prvem letu zrasla med 30-50 cm, tako da ne bo minilo dolgo, preden boste lahko uživali v pogledu na bogato zeleno steno.   

Obrezovanje za spodbujanje rasti

Po dveh ali treh letih je čas za prvo obrezovanje. Poleg tega, da boste z obrezovanjem rastlino oblikovali po svojih željah, pa jo boste s tem tudi spodbudili k bolj enakomerni rasti. Veje do četrtine obrežite večkrat letno, odvisno od tega, kako hitro raste. Sproti odstranjujte tudi odmrle ali poškodovane dele.