Divje trate, ki jih pogosto sestavljajo nizkorastoče avtohtone rastline, ponujajo številne presenetljive prednosti, poleg tega pa predstavljajo veliko bolj zdrav ekosistem tako za živali, ki v njem živijo, kot za človeka. Nenazadnje ne zahtevajo tedenske košnje, kar je zagotovo dobrodošla prednost.

Manjša poraba vode
Uporaba samoniklih rastlin ter rastlin, odpornih na sušo v trati, ki je ne kosimo, bo zmanjšala količino vode, potrebno za to, da bo vaša pokrajina izgledala polna in barvita. Med daljšimi sušnimi obdobji ji boste morda morali zagotoviti minimalno količino vode, sicer pa lahko pustite, da narava najde svojo pot.
Privabljanje opraševalcev
Pri izbiri rastlin za divjo trato imejte v mislih predvsem čebele, metulje, ose, čmrlje in celo nekatere muhe. V zadnjih nekaj desetletjih se je število opraševalcev močno zmanjšalo, predvsem zaradi bolezni in škodljivih pesticidov. Resnica je, da so opraševalci bistveni za vse pridelke. Izberite rastline, bogate z nektarjem – kot je denimo regrat, da bo naokoli veliko cvetja, ki bo zagotovilo dobro pašo opraševalcem.
Pomoč pticam
Divji travnik lahko pticam zagotovi več materiala za gnezdenje in hrano kot tradicionalna trata zaradi raznolikosti rastlin v njej. Podobno kot v naravnem ekosistemu bo več vrst rastlin privabilo več vrst ptic, ki se hranijo s semeni in žuželkami. Če je le mogoče, pustite odmrle rastlinske materiale, da zagotovite zavetje za ptice in veliko materiala za gradnjo gnezd zgodaj spomladi.
Manjša poraba bencina
Vsi se strinjamo, da so avtomobili, živinoreja in tovarne veliki onesnaževalci zraka, toda ali ste kdaj pomislili, kaj lahko tedenska uporaba kosilnice dolgoročno naredi zraku in trati na vašem vrtu? Večina izmed njih deluje na bencin, kar pomeni, da izpušni plini sproščajo veliko škodljivih snovi. Nenamerno razlitje bencina med polnjenjem rezervoarja lahko še posebej negativno vpliva tudi na vaša tla, rastline in lokalno oskrbo z vodo. Čeprav boste morda morali spomladi pokositi nepokošeno trato, da naredite prostor za svežo rast, boste s tem še vedno porabili veliko manj bencina kot če bi košnjo opravili vsak teden.
Čudoviti domači šopki

Če je le mogoče, da se košnji vašega travnika – ali vsaj delu le-tega, izognete, lahko nanj poskusite posaditi divje cvetlice. Te boste lahko kasneje porezali in iz njih ustvarili čudovit šopek. Če izberete vrste, ki uspevajo brez posebnega truda, kot so denimo ivanjščice, boste imeli čudovit cvetoč travnik, katerega del zlahka prenesete v vazo.
Rast avtohtonih in samoniklih rastlin
Če trato pustite, da raste sama od sebe, boste po določenem času zagotovo opazili avtohtone rastline. Te se začnejo razvijati potem, ko prenehate uporabljati herbicid in druga sredstva ter trati pustite prosto pot. Poleg tega, da dodajo lepoto, so divje vrste in druge avtohtone rastline precej bolj odporne kot tujerodne. Prav tako bodo veliko več prispevale k vašemu lokalnemu ekosistemu, saj bodo podpirale avtohtone žuželke, ptice in druga bitja.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV