Poletna vročina predstavlja resno nevarnost za živali, tako rejne kot hišne ljubljenčke. Visoke temperature lahko hitro povzročijo toplotni udar, ki je lahko zanje usoden. Izredno pomembno je, da skrbniki živali ustrezno zaščitimo svoje živali pred nevarnostmi, ki jih prinaša poletna vročina.
Med ključnimi ukrepi so predvsem zadostna količina vode, zadrževanje živali v senci ter omejitev sprehodov na jutranje in večerne ure in prevoza na nočni čas.

Na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano poudarjajo, da je zagotavljanje ustreznih razmer za prenašanje visokih temperatur primarna naloga vsakega skrbnika živali. Pomembno je razumeti, da različne živalske vrste različno prenašajo vročino. Rejne živali, kot so krave, ovce in konji, jo prenašajo težje kot mraz, kar lahko vodi v stres, zmanjšano proizvodnjo mleka pri kravah in druge zdravstvene težave. Sledenje smernicam in prepoznavanje znakov vročinske izčrpanosti je nujno za ohranjanje zdravja in dobrobiti naših živali, ustrezni ukrepi pa lahko preprečijo nepotrebno trpljenje in celo smrt.

Kako prepoznati simptome toplotnega udara in hitro ukrepati?
Zaznavanje znakov vročinskega udara je ključno za hitro ukrepanje. Ti znaki so:
- hitro dihanje, sopenje
- slinjenje
- omedlevica
- motnje ravnotežja
- vroč in suh gobček in/ali koža

Če opazite katerega od teh znakov, morate žival takoj umakniti v zračen prostor ali senco. Ponudite ji vodo in jo hladite z mokrimi brisačami. Izogibajte se ledeni vodi, saj lahko povzroči šok. Glava živali mora biti dvignjena. Nujno je potrebno poiskati veterinarsko pomoč. Pravočasno ukrepanje lahko reši življenje vaše živali. Zato bodite pozorni na spremembe v obnašanju in fizičnem stanju vaših živali, še posebej v vročih dneh.

Vozila in zaprti prostori, ki so izpostavljeni soncu, so smrtna past za žival
Hišni ljubljenčki so prav tako občutljivi na vročino kot ljudje. Pomembno je, da imajo ves čas na voljo svežo vodo, senco ali prezračen hladen prostor. Nikoli ne puščajte živali v parkiranih vozilih, saj se lahko temperatura v notranjosti zelo hitro dvigne in povzroči smrt.
Sprehajajte svoje hišne ljubljenčke zgodaj zjutraj ali pozno zvečer, ko so temperature nižje. Tudi na poletnih prireditvah je treba poskrbeti za živali, prireditve je treba prilagoditi vremenskim razmeram, živali pa morajo imeti dovolj sence in čiste, sveže vode. S tem boste preprečili nepotrebno trpljenje in poskrbeli za dobro počutje vaših ljubljenčkov.


Kako še dodatno pomagati živalim v vročini: bazeni, mokre brisače, hladna tla
Za dodatno osvežitev lahko psom pripravite majhen bazen ali jim ponudite mokro brisačo za hlajenje. Psom in mačkam se dlake ne striže med hudo vročino, saj jih dlaka ščiti pred vročino kot izolator in pomaga pri vzdrževanju telesne temperature. Mnogi lastniki zmotno mislijo, da bodo psom olajšali življenje v vročini, če jih bodo ostrigli, vendar jim je s tem še bolj vroče.
Ena posodica z vodo lahko reši življenje
V vročih in sušnih dneh poskrbite tudi za ostale živali, ki živijo prosto v naravi, a nimajo na voljo ustrezne vode za pitje. V spodnji objavi preberite, kako jim lahko pomagate.

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV