škodljivci na vrtu

Vsestranska uporabnost kokosovih vlaken na vrtu
Kokosova vlakna so stranski produkt kokosovih orehov, ki pa imajo široko uporabno vrednost. Vlaknato zunanjo lupino namreč predelujejo in uporabljajo za izdelke, kot so preproge, vrvi, krtače in celo polnilo za blazine. Izkaže se, da je ta material izjemno uporaben tudi v vrtnarstvu.

Česen posadite zraven teh rastlin
Sajenje česna je dober način, da preprečite, da bi se na drugih rastlinah na vrtu naselili škodljivci, poleg tega pa lahko pomaga preprečiti razvoj nekaterih bolezni. Kot spremljevalna rastlina je učinkovit tako pri zelenjavi, nekaterih vrstah sadja in celo rožah, vključno z vrtnicami.

To so rastline, ki najbolje uspevajo poleg paradižnika
Paradižnik je ena najbolj cenjenih vrtnin nasploh, vendar nekoliko težaven za gojenje in še vedno povzroča težave tudi izkušenim vrtnarjem. Sajenje ustreznih rastlin v njihovo bližino lahko pomaga zmanjšati število škodljivcev in obogati zemljo ter tako pripomore k čudovitim, sočnim paradižnikom. Preberite, katere so tiste vrtnine, ki se dobro ujamejo s paradižnikom.

Drevo, ki v svojih koreninah skriva slovensko tradicijo
Navadni oreh ima v Sloveniji bogato zgodovino, hkrati pa je zelo pomembna drevesna vrsta pri nas. V nadaljevanju izveste vse o tem drevesu, ki daje tako cenjene orehe – brez katerih niti tradicionalne potice ne bi bilo.

Britanski kraljevi vrtnar svetuje, kako se znebiti polžev
Prav vsak vrtnar, naj bo ljubiteljski ali profesionalni, ima v rokavu skrit kakšen koristen nasvet, ki mu pomaga do lepšega vrta. Jack Stooks, ki ima kar 20-letne izkušnje z vzdrževanjem vrtov britanske kraljeve družine, ima teh na pretek, nekaj pa jih je zdaj delil z javnostjo.

Kaj storiti, če na vrtu najdemo ježka?
Vrt je ekosistem, ki ni samo prostor za rast rastlin, ampak je tudi dom številnih živali. Med listjem in vejami se tako med drugim pogosto znajde tudi kakšen ježek. Ali je to sreča ali nesreča? Preberite v nadaljevanju.

Časovnica za pravočasno ureditev vsega na vrtu
Pravočasna opravila na vrtu vse leto – od priprave zemlje in setve do vzdrževanja in obiranja pridelkov. Odkrijte nasvete za urejen in uspešen vrt!

Škodljivci na vrtu ne počivajo niti pozimi
Pozimi so na vrtovih in njivah prisotni različni organizmi, ki takoj, še posebej pa pozneje, če se prerazmnožijo, povzročajo škodo na gojenih rastlinah. Če jih razvrstimo od manjšega k večjemu, so to povzročitelji glivičnih bolezni, različne vrste polžev, glodavcev ter divjih toplokrvnih živali.

Januarja ne pozabite na to vrtno opravilo
Ohrovt, brstični ohrovt, motovilec, por, repa in rumena koleraba so znane kot trdožive vrtnine, zato tudi v tem času 'vztrajajo' na zelenjavnem vrtu, sicer pa ta pozimi počiva. A to ne pomeni, da ljubiteljski vrtičkarji v teh dneh nimajo kaj početi ...

Nikar jih ne mečite v smeti
Se zjutraj radi prebudite ob vonju dišeče kave? Si tudi v poletnih dneh radi privoščite skodelico čaja, morda ohlajenega? No, njunih ostankov nikar ne mečite stran, saj vam lahko pridejo še kako prav. Ne veste, kako? Preberite nekaj trikov, ki vam bodo olajšali marsikatero hišno opravilo.

Katera dela vas novembra čakajo na vrtu?
Čeprav se počasi približuje zima, delo na vrtu še zdaleč ni končano. Pravzaprav je sedaj idealen čas, da pripravimo zemljo na nasledno rastno sezono, presajamo lahko sadno drevje in ga zaščitimo pred mrazom, zaščititi pa je potrebno tudi zelišča in vrtnine, ki še kar vztrajajo na našem vrtičku.

Zdaj je čas, da pospravite vrtno lopo
Vrtna lopa je ena tistih stvari, za katere ni nujno, da jih imamo. A ko se nanjo navadimo, si težko predstavljamo življenje brez nje. Večina v njej shranjuje vrtno orodje, samokolnico in druge pripomočke, ki jih potrebujemo za delo na vrtu, a na žalost ta hitro postane tudi odlagališče raznorazne šare, ki jemlje dragoceni prostor za shranjevanje. Če se je to zgodilo tudi vam (ali vse kaže, da se vam bo), potem je zdaj pravi čas, da svoji lopi povrnete sijaj in predvsem njeno funkcionalnost.

Proti plesni na rastlinah se lahko borite s cimetom
Ste vedeli, da je omamno dišeča začimba, ki nas spomni na december, vsestransko uporabna tudi na vrtu? Njena prednost je zagotovo dostopnost, saj jo lahko kupimo prav v vsaki živilski trgovini, poleg tega pa je povsem naravna in z njeno uporabo nikakor ne škodimo rastlinam na vrtu. Preverite, katerih nadlog vas cimet lahko reši in katera opravila si lahko z njim olajšate.

Prikupni škodljivec, ki se na vrtu največkrat pojavi ob koncu poletja
Mali škržatki so velika skupina žuželk, ki kljub svojemu prisrčnemu imenu na vrtu niso ali ne bi smeli biti dobrodošli. Te žuželke se namreč prehranjujejo z veliko različnimi vrtnimi rastlinami ter nanje celo prenašajo bolezni. Dobra novica je, da je te škodljivce razmeroma enostavno nadzorovati, če le dovolj hitro ukrepate.

V Sloveniji potrjeni prvi primeri škodljivega japonskega hrošča
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opozarja, da se je pri nas prvič pojavil japonski hrošč. Gre za izjemno nevarnega škodljivca, ki se hitro širi in uničuje vse pred sabo.

Ideje in nasveti za popolno ustvarjanje na vrtu
Ali ste strastni vrtnar in sanjarite o bogatem vrtnem pridelku skozi celo leto? Ali si želite vrtnega kotička, ki bo bogat z okusnimi ter zdravimi pridelki? Ste ljubitelj vrtnarjenja in si želite še dodatno nadgraditi svoj vrt in čas preživet v naravi? Potem sta za vas idealna rešitev vrtni rastlinjak ali toplotna greda, ki vam zagotavlja popolno vremensko neodvisnost ter daljšo pridelovalno sezono.

Zakaj se kumara na rastlini začne zvijati?
Gotovo ste že kdaj opazili, da se je kumara na rastlini začela zvijati in ste tako dobili popolnoma deformiran plod? Če gre le za rahlo ukrivljenost, to ne bo težava, a kadar se že manjši plod začne zavijati, to pogosto onemogoči nadaljnjo rast in debeljenje. Da bi ta pojav preprečili, je treba vedeti, zakaj do njega pride.

So vaš vrt napadli bolhači?
Bolhači so precej pogosta vrtna bitja. Najdemo jih na vrtnih gredicah, v kompostnem kupu in celo v cvetličnih loncih in koritih. Gre za majhne, le nekaj milimetrov velike, a zelo uničujoče škodljivce. Na vrtu za seboj pustijo pravo razdejanje, saj v zelene dele vrtajo drobne luknjice, zaradi katerih je uničena praktično cela rastlina.

Te rastline so dobri sosedi bučk
Bučke so priljubljena zelenjava v vsakem vrtu, saj jih je mogoče enostavno gojiti in njene plodove nato pripraviti na kopico načinov. Da bi bil pridelek čim boljši, je dobro razmišljati, s čim jih na gredici kombinirati, kaj torej posaditi zraven njih, da bi na ta način izboljšali rodovitnost prsti, poveča opraševanje cvetov in prežene škodljivce.

Tako se boste enkrat za vselej znebili požrešnih gosenic
Gosenice so ene bolj pogostih vrtnih škodljivcev. Čeprav se sčasoma spremenijo v metulje, ki so odlični opraševalci, same gosenice na vrtu lahko povzročijo precej škode. V nadaljevanju razkrivamo načine, kako prepoznati znake napada gosenic ter kako se jih znebiti na čim bolj naraven način.

Kumar ne sadite poleg teh rastlih
Izkušeni vrtnarji vedo, da lahko s pravilno razporeditvijo rastlina na vrtu izboljšamo rast kumar na način, da odženemo škodljivce in preprečimo razvoj nekaterih bolezni. Poglejmo, katere rastline je priporočljivo vzgajati poleg te priljubljene poletne vrtnine in katere raje držimo na varni razdalji stran od kumar.

To posadite zraven krompirja, da se znebite koloradskega hrošča
Izbira pravih spremljevalnih rastlin krompirja je pomembna, saj lahko pomagajo zaščititi pridelek pred običajnimi škodljivci, kot so koloradski in majski hrošči ter listne uši. Nekatera zelišča, zelenjava in cvetoče rastline so lahko tudi dobra alternativa strupenim pesticidom. Spodaj boste našli nekaj najboljših spremljevalnih sosedov krompirja.

Proti polžem se lahko borite tudi na ta način
Vzdrževanje vrta je lahko sproščujoče in prijetno delo – a ne, če ga kvarijo razni vrtni škodljivci. Eni izmed teh so tudi polži, ki pogosto zatavajo med solato ali druge vrtnine in napadajo celo rože. Na srečo je baker vse, kar potrebujete, da jih odvrnete od tega početja.

Flamingovec: sobna rastlina z zanimivimi 'nepravimi' cvetovi
Anthurium, pri nas bolj znan kot flamingovec, je eksotična sobna rastlina z rdečim 'cvetom' in velikimi, sijočimi listi. Rod obsega okoli 1000 trajnic, ki izvirajo iz Amerike in Karibov. Medtem ko jih je v toplih podnebjih mogoče gojiti na prostem na vrtu, se pri nas dobro obnesejo kot sobne rastline. Poglejmo, kakšne pogoje za to potrebujejo.

Vrtna opravila, ki nas čakajo v mesecu juniju
Katera vrtna dela nas čaka v prihajajočih tednih?

Trik z aspirinom, ki ga morate preizkusiti na vrtu
Ali ste vedeli, da lahko uporaba aspirina na vrtu blagodejno vpliva na vaše rastline? Aspirin, ki ga lahko najdemo v vsaki domači lekarni, ima namreč neverjetne učinke na rast rastlin.

Stvari, ki v vaš dom privabljajo podgane
Veliko je stvari, ki v hišo privabljajo žuželke in glodavce, in v večini primerov prav vse živali privlačijo enaki pogoji. Naj gre za miš, podgano ali kaj tretjega, vsaka izmed njih v vašem domu išče hranljiv obrok, vir vode in prijeten prostor za razmnoževanje. A poznavanje ugodnih pogojev zanje pomeni več možnosti za vas, da se jih znebite.

Je zalivanje rastlin s kisom varno?
Ko gre za vrtnarjenje ali nego sobnih rastlin, je iskanje naravnih in cenovno dostopnih načinov za odganjanje škodljivcev skoraj nujno. Morda ste že slišali, da v ta namen nekateri uporabljajo kis. Ali pa, da drugi z njim celo gnojijo svoje rastline. Ko boste prebrali naše nasvete, pa boste v bodoče o tem raje dvakrat premislili.

Ste na rastlini v zadnjem času opazili belo peno? Poglejte, za kaj gre.
Slinarica je vrtni škodljivec, ki v resnici sploh ni tako zelo škodljiv ali celo nevaren, kot je morda videti na prvi pogled. Pena, ki jo ustvari okoli sebe, ne škoduje rastlini, ampak je v večini primerov tam le zato, da se ličinka vanjo lahko skrije.

7 prednosti rastlinjaka na lastnem vrtu
Postavitev rastlinjaka je pomembna pridobitev za vsakega vrtnarja. Ta namreč omogoča vrtnarjenje skozi vse leto, s čimer vam, ali bolje rečeno vašim rastlinam, niti najhladnejši zimski dnevi ne pridejo do živega. To pa ni edini razlog, za vas jih imamo kar sedem.