Evropi

Dunajskemu živalskemu vrtu sta se pridružila dva nova člana
V Dunajskem živalskem vrtu, ki slovi kot eden najboljših tovrstnih parkov v Evropi, je te dni veselo. Včeraj so se namreč razveselili kar dveh novih pand, ki pa si jih bodo obiskovalci lahko ogledali šele čez nekaj tednov.

Nekoč cerkve - danes pa čudoviti domovi
Stanovanjska stiska - ali pa želja po zaslužku - je razlog, da ljudje kupujejo precej nenavadne stavbe in jih spreminjajo v dom. Inovativnosti jim pri tem nikakor ne manjka. Poglejte, kako so videti nekdanje cerkve, ki zdaj služijo kot dom.

Drevo, ki v svojih koreninah skriva slovensko tradicijo
Navadni oreh ima v Sloveniji bogato zgodovino, hkrati pa je zelo pomembna drevesna vrsta pri nas. V nadaljevanju izveste vse o tem drevesu, ki daje tako cenjene orehe – brez katerih niti tradicionalne potice ne bi bilo.

Ste že slišali za prehranski gozd?
Wouter van Eck je nizozemski ekolog, permakulturnik in zagovornik trajnostnega kmetijstva. Leta 2009 se je skupaj s somišljenikom Pietrom Jansnom lotil za tiste čase optimističnega projekta, ki je bil deležen precej kritik in dvomov v uspeh. Danes, 15 let pozneje, pa je prav ta projekt, ki so ga številni zasmehovali, eden najboljših šolskih primerov kmetovanja v skladu z naravo in podnebnimi spremembami.

Pistacija na domačem vrtu: Vse, kar morate vedeti za uspešno gojenje
Ste razmišljali, da bi na svojem vrtu posadili pistacijo? Čeprav tega morda niste vedeli, rod pistacije obsega 11 drevesnih in grmovnih vrst. Njihova značilnost je, da so vetrocvetke in dvodomne rastline. Slednje pomeni, da za uspešno gojenje potrebujemo vsaj dve raznospolni rastlini. Moški cvetovi so namreč prisotni le na moški rastlini, ženski cvetovi, iz katerih se razvijejo plodovi, pa le na ženski rastlini. Ker vetrocvetke oprašuje veter, moramo moške rastline vedno saditi na stran, iz katere v pomladanskem času večkrat piha veter. Če ste eden tistih, ki so se v zadnjem času navdušili nad tem oreščkom, potem boste v naslednjih vrsticah zagotovo našli kaj zanimivega.

To je najboljši čas za sajenje krompirja
Krompir je trajna zelnata rastlina, ki izvira iz perujskih Andov, kjer so ga gojili že pred 8000 leti. V Evropo so ga prinesli španski raziskovalci v 16. stoletju, zaradi visoke prehranske vrednosti pa se je razširil tudi po Evropi. Skozi zgodovino in še danes krompir ostaja pomemben vir hrane in eden najpogostejših poljskih pridelkov.

To v Afriki uporabljajo namesto toaletnega papirja
Vsako leto po svetu posekajo milijon dreves za izdelavo toaletnega papirja. Je bolj trajnostno, če ga gojimo sami?

Slog oblikovanja, ki mu pripisujemo, da je hladen, temačen in brezoseben
Industrijski slog notranjega oblikovanja svoj navdih jemlje predvsem iz surovega videza nekdanjih tovarn, skladišč in delavnic. Za ta slog notranjega oblikovanja je značilna uporaba (rdeče) opeke, kovinskih ali betonskih elementov ter visokih stropov in ogromnih oken, ki v prostor vnašajo veliko naravne svetlobe. Čeprav ta slog deluje kot moderna inovacija, njegove korenine segajo v 18. stoletje.

Rastline, ki na vrtu naredijo več škode kot koristi
Najrazličnejše rastline, med katerimi se na vrtu najpogosteje znajdejo drevesa, grmovnice, pa tudi nižje rastoče rastline, so čudovita popestritev vsakega vrta. Vendar pa to ne velja za vse. Pri izbiri seveda upoštevamo, ali so pogoji za določeno vrsto primerni, vedeti pa moramo tudi, katere so tiste, ki jih na svojem vrtu iz takšnega ali drugačnega razloga ne želimo. Naredijo lahko namreč več škode kot koristi, zato naj vas ne zavede njihov lep videz.

To so najbolj luksuzna stanovanja na svetu
Ste ravno v procesu nakupa stanovanja ali hiše? Stanovanja, ki vam jih predstavljamo, žal že imajo svoje lastnike, zato vam spodnje vrstice najverjetneje ne bodo olajšale situacije, niti vam ne bodo ponudile kakršnegakoli nasveta. Vseeno pa je tu in tam zanimivo pogledati na drugo stran, kako, ali bolje rečeno, kje živijo tisti, ki lahko za nakup stanovanja sežejo precej globlje v žep kot ostali.

Obiskali smo vrt, kjer so prvič na evropskih tleh zasadili krompir
Med prazniki smo obiskali najstarejši univerzitetni botanični vrt na svetu, ki je ikonična znamenitost in neprecenljiv zaklad znanstvenega sveta. Sprehod skozi vrt je kot potovanje skozi čas, prav v tem vrtu pa so prvič na evropskih tleh gojili Evropejcem prej povsem nepoznan krompir.

Zato je ognjemet tako škodljiv za okolje
Brez ognjemetov si danes skoraj ne znamo predstavljati novega leta, a okoljevarstveniki svarijo, da so za okolje izjemno obremenjujoči. Poglejmo, zakaj, in ali obstaja kakšna alternativa tej pirotehniki.

Kaj je tatsoi, zelenjava, ki bo preživela tudi mrzlo zimo?
Tatsoi je zelena listnata zelenjava, ki spada v družino kapusnic tako kot zelje, ohrovt, cvetača in brokoli. Ima velike zaobljene liste v obliki žlice, ki so maslene teksture in rahlo sladkega okusa. Gre za zelenjavo, ki izvira iz Azije, ker je podobno kot špinača precej odporna na mraz, pa je primerna tudi za gojenje jeseni in pozimi.

Zdravilna rastlina s skrivnostno zgodovino
Bela omela je izjemna rastlina z bogato zgodovino in simboliko ter številnimi zdravilnimi učinki. Od njenega vpliva na krvni tlak do podpore pri zdravljenju raka je njena uporabnost vsestranska.

Končuje se še eno rekordno leto
Vse kaže, da bomo zabeležili novo rekordno toplo leto, hkrati pa naj bi bilo to prvo leto z dvigom temperature nad 1,5 stopinje Celzija!

Meteorolog 24ur o tem, kakšna jesen je pred nami
Jesen je čas, ko se vroči poletni dnevi umaknejo svežim večerom, zeleni listi postanejo živahnih pisanih odtenkov, dnevi so vse krajši, temperature pa vedno nižje. A zdi se, da smo letos praktično čez noč iz vročega in suhega poletja vstopili v hladno in mokro jesen. Kaj nam prinaša ta letni čas v nadaljevanju, smo preverili pri hišnem meteorologu 24ur Roku Nosanu.

Nikar je ne zamenjajte s smrtno strupenim smrdljivim dežničkom
Orjaški dežnik je goba, ki je med izkušenimi gobarji precej poznana. Čeprav se po slovesu nikakor ne more primerjati z jurčki ali lisičkami, pa se zdi, da je včasih po krivici kar nekoliko prezrta. Morda je tako še bolje, saj za nepoznavalce obstaja velika nevarnost, da jo zamenjamo za neko drugo, smrtno strupeno gobo.

Kdaj in zakaj izbrati parket?
Prvič so ga uporabili v Franciji v 17. stoletju v slavnem Versaillesu, zato tudi sama beseda izvira iz francoskega jezika. Hitro je stopil v modo in v mnogih bogatih hišah po Evropi zamenjal dotedanja hladnejša marmornata tla.

Poznate ta poletni sadež, imenovan mrgolana?
Cimber, ringlo, mrgolana in še cel kup izrazov, ki so bolj ali manj točni za poimenovanje tega sadeža, najdemo, a še najbolj pravilen je mirabela. Torej, kaj sploh je sliva mirabela? Kakšnega okusa je? Vse to izveste v nadaljevanju, ko razkrijemo tudi, kakšni so idealni pogoji za gojenje tega sadeža na lastnem vrtu.

Iz Severne Amerike k nam pripotovala izjemno invazivna žuželka
Invazija hrastove čipkarke je, kot kaže, prispela tudi do nas. Gre za žuželko, ki napada predvsem gozdna drevesa, čeprav je najbolj zanimivo to, da jih je letos največ opaziti prav v Ljubljani. Poglejmo, kakšna žuželka je hrastova čipkarka in ali bi nas moralo njeno pojavljanje zares skrbeti.

Znan je razlog, zakaj je poginil delfin iz Jadranskega morja
Delfini so v jadranskem morju razmeroma redki, a - če imamo srečo – jih lahko včasih opazimo tudi na slovenski obali, žal pa odslej enega manj. Potem, ko je javnost konec julija šokirala novica, da na obalo ob Strunjano naplavilo mrtvega delfina, je sedaj jasno, kaj se je zgodilo z njim.

Belgijski ovčar: pasma psa, ki potrebuje veliko fizične in psihične stimulacije
Belgijski ovčar je srednje velika pasma pastirskih psov, ki izvira iz Belgije, kjer so te pse uporabljali za pašo ovac. Kasneje so 'napredovali' v policijske pse, danes pa so priljubljena izbira tudi za hišne ljubljenčke.

Koprive veljajo za eno najstarejših zelišč na svetu
Kopriva (Urtica dioica) je hitro rastoča zelnata trajnica, ki jo običajno obravnavamo kot plevel, le redko pa jo gojimo kot vrtno rastlino, čeprav njena prehranska vrednost nikakor ni zanemarljiva. Poglejmo, zakaj bi se v naši prehrani morala znajti bolj pogosto in kako preprečiti, da bi nas ob nabiranju opekla.

Zanimiva in uporabna dekoracija: leseni paneli za stene
Ko se naveličate navadnih sten, se lahko odločite za lesene panele. Z njimi obložite cel prostor ali le del. Les daje poseben občutek. Poleg tega vnaša v prostor teksturo, ki ima lahko čudežen učinek, sploh v prostoru, ki je sicer urejen bolj minimalistično.

Taljenje ledenikov ujeto v dve fotografiji, posneti le 15 let narazen
Okolje nam vsakodnevno sporoča, da moramo nekaj spremeniti, medtem pa še vedno obstajajo dvomljivci, ki v globalno segrevanje sploh ne verjamejo. Morda pa jih prepriča fotografija para iz Bristola, na kateri je jasno vidna razlika ledeniške pokrajine 15 let nazaj in danes.

V takšnem luksuzu bo po ločitvi živel Ben Affleck
Ločitev Bena Afflecka in Jennifer Lopez je bila, kot kaže, neizogibna. Potem ko je slavni par prodal svoj skupni dom, v katerega se je po dolgem iskanju vselil le dobro leto nazaj, pa Affleck ni izgubljal časa in je že kupil novo nepremičnino. Poglejte, kje bo odslej njegov novi dom.

Resasti bradovec: Goba, ki po okusu prekaša vse druge
Resasti bradovec je goba zanimivega videza in ugodne hranilne vrednosti, ki spominja na levjo grivo. Na trgovskih policah je sicer zelo verjetno ne boste našli, a jo je precej preprosto vzgojiti doma.

Veste, kaj simbolizirajo rožnate hortenzije?
Hortenzije v poletnih mesecih cvetijo na dvoriščih in balkonih po vsem svetu in ne glede na to, ali so bele, modre ali vijolične – vsaka barva ima svoj edinstven pomen. Pa veste, kakšen?

Slavni par prodaja svojo osupljivo vilo – sedaj sta povedala, zakaj
Ameriški igralski par Michael Douglas in Catherine Zeta-Jones sta se odločila prodati svojo osupljivo domovanje v New Yorku. Razkošno posestvo je sedaj na nepremičninskem trgu na voljo za 10,47 milijonov evrov, a vsi se sprašujejo, zakaj bi kdo želel prodati tako popoln dom.

Zgodovinski projekt: iz Nemčije na Dansko v neverjetnih 7 minutah
Gradnja enega največjih podvodnih tunelov na svetu je v polnem teku. Gre za projekt Fehmarnbelt, ki bo stal slabih 5 milijard evrov. 18 kilometrov dolg železniški in cestni tunel pod Baltskim morjem bo skrajšal pot iz Nemčije na Dansko (ter obratno) za kar 38 minut.