kmetijstvo slovenija

Mladi kot ambasadorji ekološke prehrane
Intervju s Špelo Kocjančič, perspektivno mlado podjetnico, ki se s proizvodnjo izdelkov iz kosti ekološkega goveda zavzema za boljši izkoristek surovin v mesni industriji in s svojimi izdelki aktivno vstopa v svet krožnega gospodarstva.

Pot do uspeha ni bila lahka, a mlademu Slovencu je uspelo
Janez Rakovec je mlad pridelovalec, ki sta ga vedno zanimala inovativno in tehnološko napredno pridelovanje in kmetijstvo. Že kot srednješolec se je navdušil nad svetom alg in od takrat vse svoje znanje in trud posveča le temu. Po trnovi poti je oblikoval ekološki izdelek, ki ga predstavlja tudi v oddaji Štartaj, Slovenija: na podeželju.

Že kot otrok je sanjal, da bo največji kmet v Sloveniji
Toni Kukenberger je leta 2011 prevzel kmetijo svojega starega očeta s ciljem, da nadaljuje delo svojih prednikov, ki so na tem posestvu že štiri generacije. Kot diplomirani zootehnik dobro pozna živali in njihovo rejo, kar je nujna podlaga za izdelavo mlečnih izdelkov. S svojo svežo energijo in inovativnimi rešitvami je iz klasične kmetije ustvaril sodobno ter začel novo zgodbo.

Spoznaj slovensko ekološko kmetijo Pr Šmajd!
Slovenija je dežela gozdov in neokrnjene narave. Njen košček pa boste doživeli tudi na ekološki kmetiji Pr Šmajd, kjer se boste naužili prelepih pogledov na Kamniško-Savinjske Alpe z najvišjim vrhom Grintovcem.

Ali poznate lufo, buči podobno rastlino?
Lufo najpogosteje najdemo v darilnih paketih, ki ponujajo izdelke za sprostitev in lepotičenje, ampak ali ste kdaj pomislili, od kje lufa izvira? In za kaj vse jo lahko uporabimo? Lufa je namreč buči podobna rastlina, ki pa ima veliko več kot zgolj en namen uporabe.

Popolno živilo, ki ne sme manjkati v nobenem gospodinjstvu
Mleko je eno izmed tistih živil, ki je v prehrani Slovencev prisotno že od nekdaj. Uživati ga je priporočljivo kot del pestre in uravnotežene prehrane, saj je dober vir kalcija in vitamina D, pri izbiri pa velja prisegati na kakovostno mleko in mlečne izdelke iz slovenskih kmetij. Na ta način ne bo potrebe, da bi si belili glavo s številnimi miti, ki krožijo o tem skoraj popolnem živilu za naš organizem.

Steklina: dejstva, ne strah
28. september je svetovni dan boja proti steklini, ki ga bomo letos obeleževali že petnajstič. Letošnja tema je Steklina: dejstva, ne strah in opominja na aktualna globalna vprašanja, ki vplivajo tudi na odpravo stekline, kot na primer lažne novice ter zmote o cepljenju.

Zaradi slabe sezone v čebelarstvu finančna pomoč
Ministrstvo na podlagi predloženih podatkov ocenjuje, da je pomoč čebelarjem potrebna in nujna, zato bo pripravilo pravne podlage za dodelitev finančne pomoči. Poglejte, kakšne.

Konoplja ima v sebi več kot 1000 biološko aktivnih snovi
Konoplja oziroma Cannabis Sativa L. je vsestransko uporabna rastlina. Industrijska in medicinska konoplja se razlikujeta po vsebnosti tetrahidrokanabinola (THC). Prvo lahko vključimo v naš jedilnik, jo uporabimo pri gradnji, ogrevanju, v kozmetiki in še kje, druga je znana po svojih zdravilnih učinkih in seveda kot najbolj uporabljena droga na svetu.

Pomagajmo opraševalcem
20. maja tako Slovenija kot tudi celoten svet že četrtič obeležujemo svetovni dan čebel, ki ga je Generalna skupščina Organizacije Združenih narodov (OZN) razglasila 20. decembra 2017. Slovenija z razglasitvijo posebnega dneva, posvečenega čebelam in divjim opraševalcem, na globalni ravni pomembno prispeva k ozaveščanju o pomembnosti čebel in divjih opraševalcev.

Zaščita vrta pred vremenskimi nevšečnostmi
Preden začnemo sejati in saditi pridelke na svojih vrtovih, moramo pripraviti tudi rastlinjake in zaščito vrtnin. Pomlad je namreč vremensko zelo nestabilna: od pozebe do neurij in celo toče.

Minevajo tri leta od razglasitve svetovnega dne čebel
Decembra 2017 je Generalna skupščina OZN na pobudo Slovenije soglasno sprejela resolucijo, s katero je 20. maj razglasila za svetovni dan čebel. Na ta dan vsako leto še posebej opozorimo svetovno javnost na pomen ohranjanja čebel in drugih opraševalcev za celotno človeštvo, hkrati pa je to tudi priložnost za poziv h konkretnim aktivnostim za njihovo ohranjanje.

Na področju ekološke pridelave hrane ogromne priložnosti
Slovenija ima odlične pogoje za ekološko pridelavo hrane, obenem pa je po takšni hrani veliko povpraševanje kupcev, je na konferenci v Ljubljani dejala kmetijska ministrica Aleksandra Pivec. Velik potencial vidi tudi na področju vinarstva, kjer pa manjkata strategiji razvoja in promocije, je ocenila.

Kmetijsko ministrstvo izpostavlja pomen poklicev s svojega področja
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je ob začetku novega šolskega leta izpostavilo pomen poklicev s področja, ki ga pokriva. Ob tem si želijo, da bi bilo mladih, ki se odločajo za poklice, povezane s kmetijstvom, podeželjem, proizvodnjo hrane, hortikulturo, naravovarstvom, gozdarstvom in živinorejo, še več.

Sezona 'male zdravilne bombe' je tu
Slovenija ima enkratne pogoje za pridelavo resnično kakovostnih jabolk. Naša dežela je obdarjena z vrhunsko klimo in zemljo za pridelovanje jabolk. Glede trdote in vsebnosti sladkorjev, ki zagotavljajo optimalno zrelost, so slovenska jabolka resnično nadpovprečna.

Mednarodni teden gozdov
Včeraj se je začel Teden gozdov. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano skupaj z Zavodom za gozdove Slovenije poudarja nujnost spoštovanja Gozdnega bontona. Ta obiskovalcem gozdov posebej izpostavlja, da smo v gozdu gostje tako gozda kot tudi njegovega lastnika.

Mednarodni dan biotske raznovrstnosti
Letos pod geslom "Rešitve so v naravi!"

Je mogoča blaginja brez zdravega okolja?
Epidemija covid-19 je povzročila zdravstveno in gospodarsko krizo. A kot poudarja Greenpeace Slovenija, se še vedno soočamo tudi z okoljsko krizo, ki lahko z napačnimi odzivi na gospodarsko postane hujša. Ne le okoljevarstveniki, tudi Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) v svojih predlogih odziva na epidemijo opozarja, da nismo v položaju, ko bi lahko pozabili na okolje.

Sprejeli nove izredne ukrepe za kmetijski in živilskopredelovalni sektor
Evropska komisija je prejšnji teden objavila najnovejši sveženj izrednih ukrepov za podporo kmetijskemu in živilskopredelovalnemu sektorju. Med ukrepi najbolj izstopata pomoč za skladiščenje mleka in mesa ter prožnost pri izvajanju programov za podporo trgu.

Kakšne bodo posledice epidemije za kmetijski in ribiški sektor?
Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Aleksandra Pivec se je udeležila avdio-video konference ministrov EU, pristojnih za področje kmetijstva in ribištva. Ministri so se seznanili posledicami epidemije koronavirusa na kmetijstvo, živilsko industrijo in ribištvo.

Najhujši scenarij. Lahko Slovenija ostane brez hrane?
Vprašanje, ki si ga mnogo ljudi zastavlja v zadnjih dneh. V kolikšni meri je Slovenija pravzaprav samooskrbna, pri kateri vrsti živil je stopnja samooskrbe najvišja in kje je najnižja? Seveda je vprašanje, ki se poraja marsikomu v zadnjih dneh tudi, kaj bo, če pride do najhujšega možnega scenarija? Na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano mirijo, da do tega ne more priti. Posebej za naš portal so odgovorili na najbolj pereča vprašanja.

Mednarodni dan gozdov
Generalna skupščina Združenih narodov je 21. marec razglasila za mednarodni dan gozdov, dan promocije gozdov in osveščanja o pomenu ter nujnosti trajnostne rabe vseh vrst gozdov. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pravi, da se letošnje geslo glasi: Gozdovi in biotska raznovrstnost – predragoceni, da bi jih izgubili.

Ministrica miri. Hrane naj bi bilo dovolj
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano naj bi v teh dneh skrbelo za nemoteno oskrbo s hrano in izvajanje kmetijske ter veterinarske dejavnosti v času epidemije koronavirusa, hkrati pa pripravljajo številne ukrepe. Trenutno stanje na področju oskrbe s hrano v Sloveniji ter aktivnosti in sprejete ukrepe je danes medijem prestavila ministrica dr. Aleksandra Pivec.

Koronavirus je prinesel tudi nekaj dobrih stvari
V času epidemije in pandemije, v času, ko po celotnem svetu razhaja koronavirus, so ukrepi v Sloveniji jasni. Z jutrišnjim dnem bodo lokali zaprli svoja vrata, ustavlja se javni promet. Beremo lahko, kako so ljudje na eni strani panični in tesnobni, kako se tudi pri nas, v kakšni trgovini dobesedno prepirajo za zadnjim toaletnim papirjem. A hkrati lahko beremo tudi o izjemni solidarnosti, ukrepih med ljudmi, ki želijo pomagati drug drugemu.

Slovenija je v svetovni špici hmeljarstva
V torek je, ob odprtju 57. kongresa Mednarodne hmeljarske organizacije v Žalcu, državna sekretarka na kmetijskem ministrstvu povedala, da je Slovenija v svetovni špici hmeljarstva, izvozi pa med 95 in 99 odstotki vsega hmelja. Poudarila je še, da ministrstvo podpira obnovo hmeljišč in žlahtnjenje hmelja.

AGRA, mednarodni kmetijsko-živilski sejem nove generacije
AGRA 2019 bo v Gornji Radgoni od 24. do 29. avgusta največji državni in eden najpomembnejših kmetijsko-živilskih sejmov Evropske unije in držav v njenem preddverju. Poudarki bodo na mladih pridelovalcih, na digitalizaciji, prikazano bo tudi delo z roboti in droni. Kot veleva tradicija, bo na Agri družabno, veselo, prijateljsko, okusno, zabavno in koristno. Za vsakogar, ki prisega na okusno in zdravo hrano, pridelano s spoštovanjem do človeka, živali in okolja.

Napovedan nadzor pri vinogradnikih
Inšpektorat RS za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo bo v času trgatve izvajal nadzor nad prometom z grozdjem in prevozi grozdja med obrati. Hkrati bo izvajal tudi nadzor nad prijavo pridelka grozdja v register pridelovalcev grozdja in vina, so danes sporočili z ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Ponovno odprte možnosti za pridelavo sladkorne pese
Po opustitvi pridelave pred desetletjem so letos slovenski pridelovalcev na 75 hektarjih površin ponovno posejali sladkorno peso. Kljub za kmetijstvo stresnim vremenskim razmeram letos pričakujejo dober pridelek, je STA povedal predsednik zadruge Kristal Miroslav Kosi. Za zdaj imajo z družbo Viro sklenjeno enoletno pogodbo, želijo si vsaj petletne.

Kako nizke temperature vplivajo na pridelek?
Nizke temperature za zdaj niso povzročile večje škode pri ozimnih posevkih, vrtninah in trajnih nasadih, ugotavljajo strokovne službe Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS). Bolj na udaru so lahko pozno posejani posevki ter mlada sadna drevesa in mladi nasadi trt.

Izjemno priznanje slovenskemu mestu
Tolmin je za dosedanja prizadevanja na področju trajnostnega razvoja prejel naziv Alpsko mesto leta 2016. S trajnostno politiko pa namerava mesto, ki leži med Sočo in Tolminko ter na stiku Soške doline, Baške grape in Idrijske doline, nadaljevati tudi prihodnje leto.