Dominvrt.si

maj na vrtu

Ta opravila so v maju nujna za bogat pridelek

Maj je za domače vrtičkarje zagotovo najpomembnejši in najbolj delaven mesec. S strokovnimi pristopi, pravočasnim sajenjem in ustrezno zaščito pred poznimi slanami, plevelom in škodljivci, postavite temelje za bujno rast in obilen pridelek poletni pridelek.

Japonski javor je priljubljena izbira za manjše okrasne vrtove

Kot že ime pove, japonski javor izvira iz vzhodne Azije in je pogosto del tradicionalne japonske krajine in oblikovanja vrtov. Listopadno drevo, ki spada v družino sapindovk, sicer pri nas imenujemo tudi pahljačasti javor. Znotraj te skupine najdemo številne sorte, ki se med seboj ne razlikujejo prav dosti, prepoznamo pa jih glede na velikost samega drevesa, obliko in barvo listov ter nekatere druge značilnosti. Poglejmo si, zakaj je japonski javor tako priljubljen in kaj je razlog, da ga tudi pri nas najdemo na številnih manjših in večjih okrasnih vrtovih.

Časovnica za pravočasno ureditev vsega na vrtu

Pravočasna opravila na vrtu vse leto – od priprave zemlje in setve do vzdrževanja in obiranja pridelkov. Odkrijte nasvete za urejen in uspešen vrt!

Brez teh žuželk vaš vrt ne bo preživel

Čebele večina ceni predvsem zaradi pridelave medu in preostalih čebeljih pridelkov, s katerimi nas razvajajo. A to še zdaleč ni vse, kar zmorejo te marljive žuželke. Prav njim se lahko zahvalimo za večji in bolj raznolik pridelek hrane, pomembno prispevajo tudi k blažitvi podnebnih sprememb in ohranjanju okolja. Da bo tako ostalo tudi v prihodnje, si moramo prizadevati vsi: tako posamezniki kot velika podjetja. V Sloveniji se lahko pohvalimo s kar nekaj primeri dobre prakse, tudi z raziskovalnim čebelnjakom. Čemu je namenjen?

Vrtna opravila, ki nas čakajo v mesecu juniju

Katera vrtna dela nas čaka v prihajajočih tednih?

Vrtičkarska opravila v maju

Maj predstavlja enega najlepših mesecev. Pomlad je v polnem razmahu, vedno bolj se približuje poletje z visokimi temperaturami, vendar te še niso dosegle svojega vrhunca. Prav zato imamo v maju idealno priložnost za vrtnarjenje. V članek smo strnili, kaj se v tem mesecu na vrtu dogaja in kakšna dela nas pravzaprav čakajo.

Okrasne rastline, ki v hladni sezoni lepo uspevajo

Okrasni aranžmaji, ki jih postavimo na zunanje okenske police, lepo polepšajo naš dom in v depresivnih jesenskih in zimskih dneh prinašajo v našo bližino nekaj življenja. Katere balkonske rože, trajnice izbrati?

Razkrivamo vzrok, da vam paradižnik ne zori

V vrtu se paradižnik že lepo bohoti, toda kljub temu, da je na rastlini veliko paradižnika, nikakor noče dozoreti. Kaj je vzrok?

So tudi vam pojedle solato?

Hrošč pokalica nam na vrtu ne dela in ne predstavlja bistvenih težav, problematične pa so njegove ličinke. Strune so deževnikom podobne živali, velike od pol do štirih centimetrov. Največ škode naredijo na koreninah rastlin, korenju in krompirju. Odrasle živali se nenehno razmnožujemo, zato je pomembno, da jih odstranimo, še preden ob sezoni zasadimo nove vrtnine. Toda brez skrbi. Nikoli ni prepozno!

Glede na vse njene koristi bi jo morali pogosteje gojiti

Stročnice že od nekdaj veljajo za zelo pomemben del prehrane, zato jih je na slovenskih vrtovih veliko. To pa ne velja za čičeriko, čeprav je ta med najbolj zdravimi in je primerna za prehrano otrok, vegetarijancev in v makrobiotični prehrani. Glede na vse njene koristi in na dejstvo, da zelo dobro prenaša vročino in sušo, bi jo morali pogosteje gojiti. Poglejte, kako se tega lotiti.

Sanjate o bujnih in dišečih vrtnicah? To je najboljši čas za njihovo sajenje

Zima se končno bliža koncu, kar pomeni, da na vrtu potekajo priprave, da boste lahko uživali v njegovih lepotah. V nizkem startu so tudi ljubitelji, a da bodo vrtnice zdrave in polne cvetja, se morate držati teh pravil.

Muhasto vreme se nadaljuje

Očitno bodo dela na vrtu morala znova počakati, saj prihaja nova ohladitev, ki bo spet prinesla dež. Če ste na vrt že posadili sadike, ki ne prenašajo dobro hladnih obdobij, potem jih le dobro zavarujte pred nizkimi temperaturami.

Zaščitite vrtnine!

Vreme je vrtičkarjem v zadnjem času nemalokrat povzročilo težave. Največ pridelkov v tem času nam uničita prav zmrzal in pozeba, ki povzročita, da pridelki in bolj občutljive vrtnine ne vzklijejo in ne razvijejo svojih plodov v celoti. Čeprav je april tisti mesec, ki slovi po muhastem vremenu, ne smemo pozabiti, da maj v sebi skriva ljudska izročila, ki zelo držijo. Kaj lahko storimo, da v tem mesecu ne ostanemo brez svojih vrtnin?

Čas je za sajenje bučk!

Bučke so ene najmanj zahtevnih vrtnin za gojenje. Majhne buče, ki so na voljo v trgovini in na vrtu poleti, izvirajo iz orjaških buč, ki imajo svojo domovino v Južni Ameriki, Mehiki in zahodni Indiji. Najokusnejše in najboljše so, če jih poberemo, ko so še mlade. In kdaj jih sadimo? Zdaj!

Maj je čas za ...

Narava okrog nas je ozelenela in zacvetela, cvetovi in plodovi so pokukali na plan ... Mesec maj, sicer znan tudi kot mesec ljubezni, je čas, ko vrtnarji in vrtnarke s posebnim veseljem spremljamo brstenje sadov lastnega dela. Pa poglejmo, kaj se v tem času dogaja na naših vrtovih.

Mlada čebula: to morate vedeti!

V 4. oddaji 5. sezone Vrtičkanje sta nas Tina in Metka med drugim poučili o vzgoji in uporabi mlade čebule. Nekaj trikov vam razkrivamo v nadaljevanju ...

Koristni nasveti za vzgojo rdeče pese

Rdeča pesa je ena izmed tistih vitamisko mineralnih bomb, ki nikoli ne manjka na vrtičku Metke in Tine. V 13. oddaji 4. sezone Vrtičkanje sta nam med drugim postregli s številnimi koristnimi nasveti za vzgojo in uporabo pese.

Čas je, da posadite buče

Zadnja leta so buče pravi hit, čeprav ni točno jasno, zakaj. Če vas navdšujejo v kulinariki ali kot okras, jih le posadite na svojem svojem vrtu in tako vas bodo s svojimi raznolikimi okusnimi plodovi razveseljevale vse do prihodnje pomadi.

Poskrbite, da bo tudi vaš vrt poleti obarvan rumeno

Bi želeli, da poleti vaš vrt krasijo čudovite sončnice? Kmalu bo čas za setev, zato si v nadaljevanju preberite nasvete vrtičkaric Tine in Metke, da bodo vaše sončnice lepe, zdrave in bogate s semeni.

Da vam bodo vedno pri roki ...

Tudi v hladnih mesecih imamo lahko doma sveže začimbe. Ker marsikdo nima prostora, so razne posode, korita ali modularni vrtovi odlična rešitev za gojenje zelišč. V nadaljevanju preverite, katera so najpogostejša zelišča, ki jih je pametno gojiti doma.

Kaj je potrebno maja postoriti na vrtu?

Maj je eden lepših mesecev in kot naročen za delo na vrtu. V nadaljevanju preverite, kaj vse se na mesec zaljubljencev dogaja na vrtu in katera dela vas čakajo.

Presenečeni boste, kaj vse lahko gojite na vrtu

Ste že začeli urejati svoj vrtiček, pa ne veste, katero zelenjavo bi na njem gojili? Ne glede na to, ali se odločite za najbolj priljubljena zelišča in klasične vrtnine, kot so paradižnik, bučka, solata, čebula, fižol, korenček, morda avtohtone slovenske ali za eksotične, na primer tiste s pridihom Azije, je pomembno predvsem, da izberete kakovostna semena in, seveda, da jih premišljeno razporedite po vrtu in zanje lepo skrbite.

Jagode gnijejo? Kako ukrepati?

Bralka ima težavo: ’Na vrtu imam veliko gredo jagod, sedaj že četrto leto in vsako leto so bile prekrasne, rodile so tudi do jeseni, letos pa sem v celem mesecu nabrala mogoče dva kilograma zdravih jagod. Težava je, da plodovi gnijejo. Ko je od peclja navzdol jagoda zrela in lepa, ima konico še želeno oziroma belkasto, ampak ta konica se izkaže za gnilo in ko jagodo prerežem, je v notranjosti po sredini tudi že gnila; ko jo povoham, smrdi po kislem. Kasneje so bile rjavkaste tudi že zelene jagode, nekatere so bile celo plesnive. Sedaj so zdravi samo še listi, plodovi so vsi popolnoma uničeni, gnili ali rjavkasti in mehki, če jih poskušam stisniti. Kaj je to, oziroma zaradi česa so jagode take? Kaj lahko naredim, kako jim lahko pomagam?'

Prihajajo ledeni možje

Ljudske modrosti sicer pravijo, da v mesecih, ki v imenu nimajo črke R, lahko po travi hodimo bosi. A mesec maj naj bi imel svoje muhaste posebnosti.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 945