naravno zdravilo

Naberite jih sedaj in iz njih skuhajte marmelado
Spomladi, ko se smreke in drugi iglavci prebudijo iz mirovanja in ponovno začnejo aktivno rasti, se na koncih vej pojavijo novi poganjki. Znano je, da so ti izjemno koristni za naše telo, iz njih pa lahko pripravimo različne zdravilne pripravke. Gotovo ste že slišali za sirup iz smrekovih vršičkov, malokdo pa ve, da je iz njih mogoče skuhati tudi okusno marmelado.

Zaradi tega drevesa vsako leto umre vsaj 3000 ljudi
Drevo pong pong je v Aziji že dolgo poznano, toda zanimanje širše javnosti je pritegnilo šele pred kratkim, ko se je pojavilo v nadvse priljubljeni seriji Beli lotos. Drevo s tem imenom ni le plod domišljije scenaristov te serije, ampak gre v resnici za precej nevarno rastlino.

Zdravilna cvetlica z živo rumenimi cvetovi, ki spominjajo na regrat
Navadni Lapuh ali podbel je cvetlica iz družine nebinovk, ki je zaradi svojih zdravilnih lastnosti cenjena že stoletja. Uporablja se v najrazličnejše medicinske namene, priljubljena pa je celo v kulinariki. Preberite več o tej zanimivi roži, ki je ena prvih, ki zgodaj spomladi pokaže svoje živo rumene cvetove.

Recept za domači 'imunal'
Ameriški slamnik krepi naš imunski sistem, s tem ko krepi delovanje imunskih belih krvnih celic, ki se borijo proti vnetjem ter napadajo viruse in bakterije v našem telesu. Iz njega lahko izdelate svoj domači 'imunal'.

Oksimel – čudežna naravna mešanica v boju proti zimskemu prehladu
Jesen se počasi izteka, s hladnejšimi dnevi pa prihajajo na plano tudi bacili, virusi in druge bolezenske nadloge. Na poti do dobrega imunskega sistema je zato oksimel nepogrešljiv zeliščni pripravek. Ta vam bo služil celo zimo, pripravite pa si ga lahko kar sami doma.

Azijska začimba, ki jo pogosto zamenjamo z nam bolj poznano kumino
Kumin je azijska začimba, ki jo zaradi podobnega imena včasih zamenjamo za kumino. Najdemo ga tudi pod imenom orientalska ali rimska kumina (Cuminum cyminum L.) in je za razliko od nam nekoliko bolj domače kumine (Carum carvi) bolj znan na vzhodu. Nenadomestljiv pa je tudi v latinskoameriški, bližnjevzhodni, severnoafriški in indijski kuhinji. Semena, ki zrastejo na rastlini, pa niso uporabna samo v kuhinji, ampak imajo tudi visoko zdravilno vrednost.

Resasti bradovec: Goba, ki po okusu prekaša vse druge
Resasti bradovec je goba zanimivega videza in ugodne hranilne vrednosti, ki spominja na levjo grivo. Na trgovskih policah je sicer zelo verjetno ne boste našli, a jo je precej preprosto vzgojiti doma.

Orehovec: recept za domači zeliščni liker
Orehovec se v ljudskem zdravilstvu že več sto let uporablja kot 'zdravilo' za lajšanje težav s prebavo, želodcem in ščitnico. V nadaljevanju razkrivamo 90 let star recept za orehov liker.

Kako psu pomagati pri potovalni slabosti?
Tako kot ljudje so tudi psi lahko bolj ali manj dovzetni za potovalno slabost, a če je pri ljudeh to nekoliko manj pogosto in se pojavlja le na dolgih razdaljah, je za pse lahko težava že bližnji obisk veterinarja. Kaj lahko storimo v tem primeru?

Odkrijte številne prednosti nabiranja in gojenja bezgovih jagod in cvetov
Bezeg (Sambucus) prepoznamo po nazobčanih zelenih listih, ki rastejo v skupinah od treh do devetih listov na vsaki strani stebla ter belih, izjemno dišečih cvetovih, ki imajo pomembno zdravilno vrednost. Odkrijte številne prednosti, zaradi katerih se mnogi nad njim navdušujejo – še posebno v začetku poletja, ko razvije čudovite bele cvetove, ki so primerni tudi za uživanje.

Travniška cvetlica, ki lajša številne zdravstvene tegobe
Navadno marjetico, ki je morda ena naših najbolj znanih rož, lahko vidimo cveteti skoraj vse leto. Njena vztrajna in vsesplošna rast naznanja prihod pomladi v naše vrtove. Odkrijte vse o priljubljeni marjetici 'Bellis perennis' – tudi to, kako jo lahko uporabite za lajšanje zdravstvenih tegob.

Koper: začimba nežnega videza z izrazitim okusom
Koper je zelišče z izrazitim okusom, ki je nekakšna mešanica zelene in koromača. Izvira iz Evrope in Azije ter je nepogrešljiv dodatek tako vloženim kot tudi svežim živilom. Njegovi listi in semena dajejo močan okus, poleg tega pa imajo tudi zdravilno vrednost. Preverite, kateri so njegovi blagodejni učinki, in se ga naučite gojiti, nabirati in uporabljati.

Cimet: kako ga uporabiti in za kaj je koristen?
Vonj po cimetu je tisti, ki ga v decembru ne sme manjkati. Kako vse ga lahko uporabite in za kaj vse je koristen?

Pripravite si aromaterapijo za boljši spanec
Vas muči nespečnost? Morda vam pri sprostitvi, ki vodi do boljšega spanca, lahko pomaga aromaterapija. Popolnoma naravno pršilo, ki ga pripravimo iz mešanice eteričnih olj, nima stranskih učinkov, poleg tega pa s svojimi čudovitim vonjem prijetno osveži prostor. Za pomirjujoč učinek ga lahko pred spanjem popršite tudi po vzglavniku, saj je popolnoma varen za uporabo. Priprava vam ne bo vzela veliko časa, rezultat pa vas bo navdušil.

Vsi koristni učinki divjega kostanja
Kostanj velja za enega najbolj priljubljenih jesenskih darov narave. A če se boste sprehajali po gozdu, poleg pravega naberite tudi divji kostanj. Sicer ni primeren za uživanje, a je vsestransko uporaben in izjemno zdravilen. V nadaljevanju vam ponujamo nekaj receptov za domače pripravke iz divjega kostanja.

Kako zavarovati čebulo pred čebulno muho?
Najbrž ni vrta, kjer ne najdemo tudi čebule, ki je osnova naše kuhinje. Primerna je za vsak vrt, njeno gojenje pa ni težavno. Je zelo hvaležna rastlina - razen če jo dobijo 'v roke' škodljivci, kot sta čebulna muha ter porova zavrtalka.

Zdravilna zelišča, ki jih lahko posadite na balkon
V mestu je malo takih, ki imajo vrt, kjer bi si lahko uredili vrt. Kljub temu je balkon dovolj za sajenje zdravilnih zelišč. Izbrali smo štiri začimbe, ki ne bodo samo obogatile vaših jedi z intenzivnimi okusi, ampak bodo koristile tudi vašemu zdravju.

V zimskih dneh si jih le privoščite
V hladnih zimskih dneh nas prijetno ogreje že misel na prihajajoče praznike, piko na i prazničnemu vzdušju pa zagotovo dodajo zimske začimbe, ki so nepogrešljive v slaščicah, čajih in seveda kuhanem vinu ter imajo poleg prijetnega vonja tudi veliko zdravilnih učinkov.

Z razlogom ga častijo
Ingver se kot začimba uporablja že najmanj 3000 let. Nepogrešljiv je pri pripravi orientalskih, azijskih in indijskih jedi. Pogosto se uporablja za pripravo sladic in pijač. Poleg tega, da je priljubljena začimba, ingver v sebi skriva tudi številne zdravilne lastnosti.

Razlogi za uporabo konoplje - ni jih malo
Lahko jo jeste, se z njo zdravite, zgradite hišo in se ogrevate, se vanjo oblečete, z njo negujete telo, slikate in še in še. Konoplja je kraljica rastlinskega sveta, zato so restrikcije v zvezi z gojenjem in uporabo marsikomu velik trn v peti.

Se sploh zavedate, kaj imate doma?
Ste vedeli, da so nam nekatera med najbolj učinkovitimi zdravili, ki jim znanstveniki pripisujejo celo vlogo preprečevalcev bolezni, ključno vlogo pa naj bi igrali tudi pri zdravljenju številnih bolezni, praktično na dosegu roke? Da, prav ste prebrali, tudi vi imate doma pravo ’domačo lekarno’.

Verjetno se sploh ne zavedate, kaj imate doma
Ste vedeli, da so nam nekatera med najbolj učinkovitimi zdravili, ki jim znanstveniki pripisujejo celo vlogo preprečevalcev bolezni, ključno vlogo pa naj bi igrali tudi pri zdravljenju številnih bolezni, praktično na dosegu roke? Da, prav ste prebrali, tudi vi imate doma pravo ’domačo lekarno’.

Ste že slišali za babji prstanec?
Ognjiču so ime nadeli stari Rimljani, ko so opazili, da rastlina cveti na prvega dne v mesecu. Cvet ognjiča je predstavljal simbol sreče in veselja, Rimljani pa so ga pričeli gojiti na svojih vrtovih za njihovo veselje. Verjetno ga vsi poznamo, pa vendar, se zavemo koliko dobrobitnih lastnosti ima ta rastlina?

So prava zakladnica zdravja
V hladnih zimskih dneh nas prijetno ogreje že misel na prihajajoče praznike, piko na i prazničnemu vzdušju pa zagotovo dodajo zimske začimbe, ki so nepogrešljive v slaščicah, čajih in seveda kuhanem vinu ter imajo poleg prijetnega vonja tudi veliko zdravilnih učinkov.

Čebula
Čebulo so poznali v Egiptu že 3000 let pred našim štetjem.

Izkoristite njene zdravilne učinke
Melisa je močno razraščena in trajna zelena rastlina s svetlo zelenimi in na otip nekoliko dlakavimi listi srčaste oblike. Liste uporabljamo pri pripravi raznovrstnih čajev, žganja ali pa jo dodamo k različnim jedem kot začimbo. Melisa blagodejno vpliva na kožo, se uspešno bori proti glavobolu, legenda pa med drugim zatrjuje, da naj bi odganjala tudi žalost.

Niso le čudovit jesenski okras ...
Časi, ko so buče gojili le tisti, ki so iz njih izdelovali bučno olje, ali tisti, ki so želeli imeti na svojih vrtnih ograjah zanimiv okras vseh oblik in barv, so mimo. Bučke in buče so našle svoje mesto že na skoraj vsakem slovenskem vrtu.

Tudi zato jih morate imeti doma ...
Ne glede na to, da se pri večini zdravstvenih težav takoj obrnemo na farmacevtske proizvode, starih ljudskih zdravil ne gre kar takoj pozabiti. Številne raziskave namreč potrjujejo uporabnost zdravil naših prednikov.

Zdravilne učinke so poznali že Egipčani, Grki in Rimljani
Že Egipčani, Grki in Rimljani so dobro poznali zdravilne učinke žajblja. Še danes ga pogosto uporabljamo – ne le kot naravno zdravilo pri prebavnih motnjah in raznih vnetjih, ampak tudi kot začimbo pri kuhi in naravno čistilo za kožo. Žajbelj zdravi prebavne motnje in številna vnetja

Vsi ga uživate, a vsega tega zagotovo niste vedeli
Ni je kuhinje, v kateri ne bi bilo vsaj ene steklenice izjemno aromatičnega in okusnega oljčnega olja. Tudi Metka in Tina sta veliki ljubiteljici oliv in olja, zato sta se odpravili k prijateljem v Strunjan in nam v 14. oddaji tretje sezone Vrtičkanje podrobneje predstavili oljke, olive in olje.