nizkoenergijska hiša

Je plavajoča temeljna plošča res sodobna rešitev za varčno in trajno gradnjo?
Temeljenje je osnova vsake zgradbe, vendar klasični pasovni temelji niso edina možnost. Plavajoča temeljna plošča je priljubljena alternativa, predvsem za nizkoenergetske, pasivne in montažne hiše. Ta metoda temelji na betonski plošči, ki sloni neposredno na gramozni ali peščeni podlagi. Njena posebnost je toplotna izolacija pod betonom, ki preprečuje uhajanje toplote v tla in omogoča neprekinjen toplotni ovoj stavbe. To je ključno za projekte, kjer so energijske izgube pomembne.

Se bolj splača hišo obnoviti ali graditi novo?
Ste novopečeni lastnik nepremičnine? Čestitamo. Sledi logično vprašanje: Kako to nepremičnino spremeniti v dom? Jo sploh obdržati ali raje prodati in zgraditi novo? To sta popolnoma upravičeni vprašanji, na kateri pa je težko ali skoraj nemogoče odgovoriti tako, da boste imeli občutek popolnega zadovoljstva. Lahko pa malo pomagamo pri odločitvi za eno ali drugo.

Noro, si lahko predstavljate?!
Danski arhitekt Raimond de Hullu je razvil koncept hiše prihodnosti, ki je ’zelena’ v vseh pogledih, ima pa obliko številke 1. V bistvu je nekakšna kombinacija pasivne hiše in drevesa, vsekakor popolnoma nekaj drugega, česar smo bili vajeni do sedaj.

Načrtujete gradnjo hiše? To morate vedeti ...
Vsak izmed nas si želi ustvariti svoj prostor pod soncem. Nekateri vse življenje plačujejo najemnino ali si domovanje delijo s starši, spet drugi se, odločeni, da si ustvarijo lasten dom, podajo na pot gradnje. Kako dolga bo ta pot, pa je odvisno predvsem od odločitev, ki jih sprejmejo na začetku misije. Na kaj se torej splača biti pozoren pri odločitvi za gradnjo hiše?

Energetsko varčne hiše
Na področju ogrevanja in priprave tople sanitarne vode nam solarna tehnologija nudi vedno nove rešitve. Kako se obnesejo v nizkoenergijskih in pasivnih hišah, smo se pozanimali pri Hidriinem strokovnjaku Matiji Pušu.