Dominvrt.si

ogrožene vrste

To pa je presenečenje: pri Pulju iz vode pokukal kit

Pred puljskim pristaniščem, le sto metrov od valobrana, so opazili kita, kar je presenetilo tako strokovnjake kot lokalne prebivalce. Gre za ogroženo vrsto, zato strokovnjaki opozarjajo prebivalce, naj se živali ne približujejo in naj je ne vznemirjajo.

Živalski vrt na svet pozdravil prikupna mladička

V živalskem vrtu v Angliji so se razveselili najredkejših dvojčkov na svetu. Gre za opice Tamarinke, ki so poleg tega tudi najmanjše opice na svetu. Rojstvo teh dvojčkov je zaradi ogroženosti živali pomemben mejnik pri ohranjanju vrste.

Od Igre prestolov do resničnosti: v Teksasu klonirali pravolka

Prisluhnite tuljenju volka, ki ga ni bilo na Zemlji več kot 12.000 let. Znanstveniki podjetja Colossal Biosciences iz Teksasa trdijo, da jim je uspelo nekaj neverjetnega. Prvič v človeški zgodovini so 'obudili' izumrlo živalsko vrsto – pravolka (Canis dirus), katerega zadnji koraki so odmevali v prazgodovinskih gozdovih Severne Amerike. Pa jim je res?

Pri skoraj 100 letih dobila prve potomce

V živalskem vrtu v ZDA so se pred nekaj dnevi razveselili želvjh mladičkov. Veselje ter navdušenje med oskrbniki in zaposlenimi je bilo ob tem dogodku še toliko večje, saj sta novopečena starša mladičke dobila v precej visoki starosti, ti pa predstavljajo tudi novo upanje za kritično ogroženo vrsto.

Avstralskim znanstvenikom uspelo 'ustvariti' mladička kenguruja

Avstralskim znanstvenikom je uspel preboj na področju umetne oploditve pri živalih, saj so prvič v zgodovini na ta način ustvarili novo življenje kenguruja. Čeprav ti na srečo še niso na seznamu ogroženih, pa jim grozijo številne nevarnosti, zaradi katerih postajajo vedno bolj ranljiva skupina. Ugotovitve pa bi lahko pomagale tudi pri reševanju nekaterih drugih ogroženih živalskih vrst.

To je razlog, zakaj moramo biti te dni na cesti še bolj previdni

Te dni se je začela množična selitev ogroženih dvoživk iz njihovih prezimovališč do vodnih poti, kar pomeni, da morajo dvoživke na svoji poti prečkati tudi zelo prometne ceste. Ker ustreznih podhodov zanje ni, premnoge končajo pod kolesi vozil. Edino upanje zanje so tako prostovoljci, ki so se ali se bodo pridružili kateri od organiziranih akcij reševanja dvoživk ali pa so se reševanja lotili samostojno.

Prosimo, ne povozite jih!

V teh dneh bodite vozniki še posebej previdni na cesti, saj je na cestišču več žabic, ki se vračajo v zimska bivališča v gozdove in na vrtove. Prav tako je na cestah več ježev, ki v teh hladnih jesenskih dneh iščejo hrano.

To je najnevarnejša žival na svetu

Če ste bili do sedaj prepričani, da so severni medvedi mehka, prikupna in povsem nedolžna bitja, ste živeli v veliki zmoti. Izkaže se, da vsaj ena od teh stvari zanje ni resnična. Kljub svojemu čudovitemu videzu so namreč ena najnevarnejših vrst medvedov, če ne kar najbolj krvoločna vrsta živali nasploh.

Opičje drevo, ki navdušuje s svojim edinstvenim videzom

Narava nas s svojo lepoto nenehno preseneča in drevo aravkarija je le še dokaz raznolike in očarljive lepote rastlinskega kraljestva. S svojim edinstvenim videzom in zanimivimi značilnostmi ta iglavec pritegne pozornost tako botanikov kot ljubiteljev narave in tistih, ki iščejo primerna drevesa za svoj okrasni vrt.

Kako se znebiti smrdljivih vsiljivcev?

Smrdljivci so naš velik sovražnik, ne samo, da jeseni rinejo v hišo, njihovo letenje okoli nas ni ravno prijetno, za seboj pa pustijo tudi oster in neprijeten vonj.

Po vsej državi razglašena velika požarna ogroženost naravnega okolja

Uprava za zaščito in reševanje je razglasila veliko požarno ogroženost naravnega okolja. To pomeni, da je poleg požiganja in odmetavanja gorečih in drugih predmetov ali snovi, ki lahko povzročijo požar, prepovedano tudi izvajanje aktivnosti, ki predstavljajo požarno nevarnost.

Kdo se skriva v temi kraške jame?

Slovenija je polna naravnih lepot. Ko razmišljamo, s čim se ponaša, zagotovo pomislimo tudi na kraške jame. Najbolj znana je Postojnska jama, a še zdaleč ni edina, ki osupne. Tako smo obiskali Županovo jamo, ki gosti zelo zanimive goste.

Svetovni dan okolja letos v znamenju obnove ekosistemov

Danes je svetovni varstva okolja in letošnji slogan je 'obnova ekosistemov'. S tem se pri Združenih narodih tudi uradno začne desetletje za obnovo ekosistemov (2021–2030).

Naravni parki prispevajo k ohranjanju biotske raznovrstnosti

V teh dneh obeležujemo kar tri pomembne okoljske dneve, in sicer dan Nature 2000 (21. 5.), mednarodni dan biotske raznovrstnosti (22. 5.) in evropski dan parkov (24. 5.). Ob dnevu Nature 2000 je Ministrstvo za okolje in prostor priredilo spletni pogovor z ustvarjalci naravoslovnega dokumentarnega filma Divja Slovenija. Letošnji evropski dan parkov pa sovpada s praznovanjem okrogle obletnice petih slovenskih naravnih parkov.

19 zanimivih hotelov za žuželke

Pikapolonice, pajki, čmrlji, čebele in številne druge in celo ogrožene vrste žuželk potrebujejo svoj mikrohabitat. Pri tem jim lahko pomagate tudi vi, če jim zgradite hotele, izdelane iz starih lesenih delov, opeke in celo plastičnih steklenic ...

Tudi Slovenija ima bogato banko semen

Ste vedeli, da imamo v Sloveniji semensko banko za rastline? V hrambi imajo vse od klasičnih vrst do ogroženih vrst in celo endemitov. Preberite si, zakaj je hramba semen pomembna.

Si vaš otrok želi novega ljubljenčka?

Odločili ste se, da boste v vaš dom sprejeli malega glodavca. Ste v precepu, ali bi izbrali hrčka ali morskega prašička? Pred vami je nekaj dejstev, ki vam bodo pomagala pri odločitvi.

5 načinov, kako lahko pomagate zaščititi ogrožene živalske vrste

15. maja v tujini vsako leto obeležujejo dan ogroženih živalskih vrst. Kot posamezniki in kot celotna družba bi se morali vsak dan, ne zgolj na ta dan, truditi, da zavarujemo naš ekosistem, z njim pa vse vrste, ki v njem živijo. Prav vsi lahko s svojimi dejanji in s prizadevanji pripomoremo k zaščiti ogroženih živalskih vrst. Kako? Berite dalje.

'Vsak lahko prispeva k zmanjšanju podnebnih sprememb'

Varuh človekovih pravic Peter Svetina opozarja, da v času pandemije covid-19 iz mnogih delov sveta poročajo o velikem zmanjšanju onesnaženosti, ob svetovnem dnevu Zemlje pa se še sprašuje, ali je bilo res treba doživeti razmah virusa, da bi videli, kakšno škodo povzročamo Zemlji. Ob tem poudarja, da lahko vsak prispeva k zmanjšanju podnebnih sprememb.

'Človeške izbire vodijo v to, da bomo videli še več izbruhov'

Strokovnjaki že več let opozarjajo, da svet ni najbolje pripravljen na pandemije takšnih razsežnosti, kot se odvija ta hip. Vse več znanstvenikov je prepričanih, da smo za pandemije krivi sami z našim neusmiljenim izkoriščanjem narave in poseganjem v ekosisteme. Kaj nas koronavirus uči o epidemijah, ki se še lahko pojavijo v prihodnosti?

Ulovili ribo, ki je vredna skoraj tri milijone evrov

Pacifiški modroplavuti tun, znanstveno ime je Thunnus orientalis, je ena največjih, najhitrejših, hkrati pa najbolj cenjenih morskih rib. Po podatkih naj bi se ta vrsta gibala v Tihem oceanu med Okinavo in Filipini, najdemo pa jo tudi v Japonskem morju. Na Japonskem je tudi ena najbolj cenjenih rib, katere vrednosti dosežejo tudi nekaj milijonov evrov. Zato ne preseneča novica, ki se je znašla v tujih medijih, kjer lahko zasledimo, da so irski ribiči ulovili neprecenljiv ulov.

Gorijo pljuča Zemlje

Ko je gorela katedrala Notre Dame, je svet stal in z zgroženimi obrazi, neposredno ali pa prek televizijskih ekranov nemo opazoval dogajanje. Gorela je znamenita cerkev, ki za človeštvo predstavlja bogato dediščino, hkrati pa predstavlja delček mozaika človeštva, ki ga preprosto nismo smeli izgubiti. Notre Dame je z gorečimi plameni polnila časopise širom sveta. Danes ponovno gori brazilski pragozd, gozd, ki mu pravijo tudi pljuča matere Zemlje. Največji deževni gozd na našem planetu je v plamenih, ki jih svet še ni videl.

Zeleni legvan je lahko krasen ljubljenček, a pozor!

Razmišljate, da bi v svoj dom sprejeli legvana? Najprej preverite, če ste na to res pripravljeni.

Veliko uharico na Koroškem pokončala na okruten način

Dva lovca Lovske družine Mislinja sta dan pred božičem z zračno puško najprej ustrelila zavarovano veliko uharico, nato pa sta jo pokončala še s palico, so sporočili iz Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije.

Dunajski živalski vrt dobil mladička pande

Živalski vrt Schönbrunn na Dunaju je v nedeljo dobil pandji naraščaj, so sporočili iz agencije za stike z mestom Dunaj Compress. Samica velike pande Yang Yang je skotila drobcenega mladička, ki zaenkrat meri le 10 centimetrov in tehta okoli 100 gramov. V Schönbrunnu so sicer edini v Evropi, ki jim uspeva parjenje pand po naravni poti.

Strokovnjaki korak bližje ...

Strokovnjaki Jamskega laboratorija Tular iz Kranja so razvili inovativno metodo detekcije sledi človeške ribice v podtalnici in jo skupaj s partnerji iz tujine že preizkusili. S tem so bližje vzpostavitvi monitoringa človeške ribice in spremljanju stanja njene dejanske razširjenosti in ohranjenosti v naravi.

Bodo izumrli?

Zaradi globalnega segrevanja ozračja se bo do leta 2100 občutno zmanjšalo število cesarskih pingvinov, ki živijo na Antarktiki, so v novi študiji ocenili znanstveniki. Pri tem so pozvali, da se te ptice, upodobljene v priljubljenem animiranem filmu Vesele nogice, uvrsti na seznam ogroženih vrst in da se njihov habitat bolje zaščiti.

Fotografija, ki je zavedla tisoče ljudi!

Fotografija, na kateri prava panda leti v poslovnem razredu letalskega prevoznika China Airlines, je zavedla tisoče ljudi. Zakaj? Ker so mislili, da gre za fotomontažo, a v v resnici temu ni tako.

Veličasten dragulj narave na posnetku!

Vedno, ko pride pod naravno ali zgodovinsko varstvo kateri od prav posebnih krajev našega planeta, gre za pridobitev vsega človeštva, in ne le posamezne države. To velja tudi za Kanado, kjer so pred kratkim ustanovili nov narodni park, v katerem je nekaj najlepših naravnih prizorov.

Neverjeten prizor na vrtu

Znano je, da se število na Floridi živečih črnih medvedov že nekaj časa manjša, biologi ocenjujejo, da naj bi jih tam danes živelo le še okrog 1500. Ti neredko zaidejo tudi v kakšno sosesko oziroma v bližino človeških bivališč. Medveda, ki so ju posneli na vrtu, sta vnesla strah v kosti tamkajšnjih prebivalcev, saj sta se dobesedno znašla na pragu hiš. Poleg tega sta bila tudi zelo bojevito razpoložena. Poglejte ...

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 984