Dominvrt.si

poškodbe rastlin

Če ga opazite, morate o tem obvestiti pristojno službo

K nam je prispel škodljivec, ki si ga nihče ne želi - japonski hrošč. Prvič je bil opažen prav na istem mestu kot lani. Ker predstavlja resno grožnjo za številne rastline v Sloveniji, strokovnjaki pozivajo, da - če ga slučajno opazite - čimprej javite pristojnim službam.

Te grmovnice poleti občudujte samo od daleč

Poleti dela na vrtu in v okolici hiše nikakor ne zmanjka. Toda, če veliko pozornosti zahteva vaš vrt in košnja trave, je nekatere grmovnice bolje pustiti pri miru. Obrezovanje določenih rastlin poleti jih namreč lahko pusti brez cvetnih popkov, kar pomeni, da ne bo niti cvetov.

Slovenska sorta krompirja, ki jo pobiramo med prvimi

V Sloveniji smo s krompirjem samooskrbni le polovično. Domača pridelava temelji na tujih sortah krompirja, čeprav imamo kar lepo število starih in novih domačih sort. Nove jedilne sorte krompirja po pridelku in kakovosti presegajo številne tuje, a jih pridelovalci in kupci ne poznamo dovolj.

4 znaki, ki sporočajo da se so se vaše rastline 'prehladile'

Zgodi se, da je tako kot ljudem tudi rastlinam včasih zunanje okolje enostavno prehladno. In čeprav so nekatere na ostre razmere navajene bolj kot druge, pa mraz lahko prizadene prav vsako izmed njih. V takem primeru je pomembno, da negativne posledice temperaturnega stresa pravočasno opazimo, rastlino zaščitimo in s tem preprečimo pozebo.

Vremenoslovci napovedujejo ohladitev, zato ne pozabite zaščititi vaših grmovnic

Vremenoslovci v naslednjih dneh napovedujejo občutno ohladitev, zato je skrajni čas, da na zimo pripravimo tudi svoj vrt. Za zelenjadnice ste verjetno že poskrbeli, nikar pa ne pozabite tudi na okrasne grmovnice. Za vas imamo 5 nasvetov, kako to storiti.

Jesenska cvetlica, ki jo najdemo tudi v čaju in kozmetičnih izdelkih

Krizanteme so priljubljene cvetlice, ki krasijo vrtove in jesenske terase s svojo bogato paleto barv, ki vključuje rdečo, rumeno, oranžno, vijoličasto in belo. Še posebej cenjene so v pozni jeseni, ko večina drugih rastlin že usahne. Kdaj cvetijo in kakšne pogoje potrebujejo za uspešno rast?

Ta sestavina bo z vašega zelja pregnala gosenice

Lesni pepel ni le odpadni produkt v kaminu ali peči – ampak je dragocen vir hranil za vaš vrt. Jeseni in pozimi ga lahko uporabite celo za vzgojo zdravega zelja. Pravzaprav lahko pepel z vrta prežene najpogostejšega škodljivca te vrtnine.

Zakaj paradižniki na spodnjem delu počrnijo?

Ste tudi vi eden od tistih navdušenih vrtičkarjev, ki se vsako leto znova veselimo pobiranja svojih pridelkov, potem pa se zgodi, da na naših paradižnikih, tik preden bi ga odtrgali, opazimo črne madeže? V nadaljevanju preberite, kaj povzroča nastanek črnih plodov ter kako to preprečiti.

Kako zaščititi vrt pred neurjem?

Močan veter, ki ruva korenine, toča, ki uničuje liste in plodove ter nenazadnje dež, zaradi katerega so rastline bolj dovzetne za razvoj plesni in gliv, so vremenski pojavi, ki so v zadnjem času še posebej pogosti. Vreme nam jo lahko precej zagode – in čeprav nanj nimamo vpliva, lahko marsikaj storimo, da vrt kolikor je le mogoče zavarujemo in razdejanje čim bolj omilimo.

Imate bele mušice na rastlinah? To morate vedeti

Ali ste na svojih rastlinah opazili drobnim belim mušicam podobne žuželke? Morda imate opravka z belimi mušicami ali tako imenovanimi rastlinjakovimi ščitkarji. Ge za precej pogostega in trdovratnega škodljivca vrtnin pa tudi okrasnega cvetja. Tu so nasveti o tem, kako ga prepoznati, nadzorovati in predvsem, kako se jih znebiti!

V Sloveniji potrjeni prvi primeri škodljivega japonskega hrošča

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opozarja, da se je pri nas prvič pojavil japonski hrošč. Gre za izjemno nevarnega škodljivca, ki se hitro širi in uničuje vse pred sabo.

Šest vzrokov za zvijanje listov paradižnika

Zvijanje listov na rastlinah paradižnika je lahko posledica različnih dejavnikov, od neugodnega okolja, do izpostavljenosti kemikalijam ali virusa. Četudi zvijanje listov ne bo nujno takoj uničilo rastline, je pomembno, da vzrok ugotovimo čimprej, saj bo odpravljanje posledic zelo verjetno terjalo nekaj časa in napora.

Kako svoj dom zaščititi pred točo?

Toča lahko resno poškoduje vaš dom, vendar obstajajo koraki, s katerimi lahko to preprečite. S spodnjimi nasveti se naučite, kako zaščititi svoj dom pred škodo, ki jo lahko povzroči ta neprijeten vremenski pojav.

Pepelasta plesen je le ena izmed bolezni, ki jo povzroča prekomerna vlaga

Nobenega dvoma ni, da vrt za rast in uspevanje potrebuje vodo, a močno deževje, ki smo mu priča zadnje čase, ima lahko ravno obraten učinek. Neurje, ki povzroča poplave in ga obenem spremlja še veter, je lahko škodljivo in uniči trdo delo, ki smo ga spomladi in poleti vložili v vrt. Upoštevajte te nasvete, da zaščitite svoj vrt pred in po močnem ali dolgotrajnem deževju.

Zaščitite vaš vrt pred plevelom

Uporaba črne folije ali tkanine je najlažji in pogosto najučinkovitejši način za boj proti plevelu, saj preprečuje, da bi semena plevela, ki ga na vrtu seveda na želite, v tleh vzklila in nato pokukala iz zemlje ter se v njej ukoreninila. Iz tega razloga je smiselno, da zelenjavni vrt ali pa gredice z okrasnimi rastlinami pred sajenjem obložite s črnim materialom, saj vam bo to prihranilo kar nekaj nevšečnosti, nenazadnje pa tudi časa, ki bi ga sicer porabili za sprotno okopavanje plevela.

S temi ukrepi naliv, toča in veter vašemu vrtu ne bodo prišli do živega

Sezona vrtičkanja je tu – z njo pa na žalost tudi obdobje neviht, ki s sabo prinašajo številne vremenske nevšečnosti. Nepredvidljivo vreme, ki smo mu priča v zadnjih letih nas tako sili k razmišljanju o tem, kako zavarovati vrt, še preden nanj sploh karkoli posadimo. O preventivnih ukrepih za zaščito vrta pred nalivi, točo in močnimi vetrovi smo se pogovarjali s prof. ddr. Ano Vovk z oddelka za geografijo in varstvo okolja Filozofske Fakultete v Mariboru.

Kako se znebiti česnove muhe?

Česnova muha (Helomyza lurida) je škodljivec, ki ga praktično nikoli ne boste opazili drugje kot na česnu, le v nekaterih primerih na čebuli. Ker so odrasle živali sposobne preživeti zimo, življenjski krog pa traja eno leto, največ težav povzročajo zgodaj spomladi, ko povprečna temperatura zraka doseže 12 stopinj Celzija. Za varstvo pred tem škodljivcem lahko uporabimo naravna sredstva in pripravke, prav tako pa neugodne posledice napada lahko zmanjša zgodnejše sajenje v jesenski setveni dobi in kasnejše v spomladanski.

Zdrav vrt se začne z zimskim obrezovanjem

Obrezovanje dreves in vzdrževanje vrta zagotavljata zdravje, bujnost in estetiko rastlin. S pravilnim obrezovanjem, drobljenjem in kompostiranjem bo vaš vrt postal prava oaza.

Tako bo kidanje snega hitro, varno in učinkovito

Pluženje ali odmetavanje snega je ena manj prijetnih plati zimskih radosti, ki pa se ji ni mogoče izogniti. Pravzaprav je priporočljivo, da že ob najmanjšem snežnem metežu poskrbimo za sprotno odstranjevanje snega. V nasprotnem primeru se ta lahko čez dan stopi, ponoči pa znova zamrzne, kar povzroči nastanek ledenih zaplat, za katere vemo, da so izjemno nevarne. Na območjih, kjer v hladnejšem delu leta tla pogosto prekrije snežna odeja, je zato lopata za kidanje snega nepogrešljiv pripomoček. Da bo delo potekalo bolj gladko, imamo za vas nekaj nasvetov.

Poznate vinsko bučo?

Vinska buča, imenovana tudi kalabaš, izvira iz tropske Afrike, vendar pa jo zaradi njene okrasne, uporabne in estetske vrednosti gojijo na različnih, predvsem toplejših delih sveta. Mladi plodovi so užitni in jih pripravljamo na enak način kot preostale jedilne buče. Posebnost vinskih buč je ta, da imajo zreli plodovi izjemno trdo lupino, zato jih je, če bučo dalj časa pustimo zoreti, mogoče oblikovati v najrazličnejše predmete – od 'steklenic' za vodo do glasbil, posode in celo ptičje hišice. Poleg tega je vinska trta zaradi razkošnih belih cvetov in gostega listja priljubljena okrasna rastlina.

Preverite, kaj se še lahko sadi ob koncu poletja in jeseni

Vrtnarske sezone še ni konec – pravzaprav se je za nekatere rastline šele začela. Preden vzamete v roke lopato, semena in gnojilo, je tako pomembno ugotoviti, ali bo na novo posajena rastlina v tem času sploh imela najboljše vremenske in temperaturne pogoje. Naj gre za rože, grmovnice, zelenjavo, trave ali kaj drugega, časovni vidik je ključnega pomena za uspevanje. V nadaljevanju zato podajamo nekaj napotkov, s katerimi boste lahko določili najustreznejši čas sajenja prav vsake rastline.

Listnih uši se lahko znebite na naraven način

Obstaja veliko načinov za nadzor listnih uši brez uporabe nevarnih kemikalij na vašem vrtu. Ti škodljivci imajo več naravnih sovražnikov, vključno z drugimi žuželkami, ličinkami žuželk in pticami. Ker se premikajo precej počasi, jih je enostavno odstraniti celo z roko. Poglejmo, kateri so še drugi načini, ki so učinkoviti v boju proti listnim ušem.

To ličinko pogosto zamenjamo za ličinko majskega hrošča

Z osupljivim videzom v prelivajoči in svetleči se svetlozeleni podobi je odraslo zlato minico enostavno prepoznati. Nekoliko težje pa jo je identificirati, ko je ta še v razvojni fazi ličinke, saj je precej podobna ličinki majskega hrošča.

Kako ukrepati, če rastlino napadejo pršice prelke?

Pršice prelke so zelo majhne pajkovke, sorodnice pajkov in klopov, ki se zadržujejo na spodnji strani listov in povzročajo škodo s sesanjem tkiva rastline. Okužba je najpogosteje vidna na listih, ki postanejo rumeni in suhi, ter sami rastlini, ki postane šibka in lahko sčasoma odmre. Na srečo obstaja več načinov, kako se znebiti pršic prelk.

Sorte krompirja, ki se najpogosteje znajdejo na naših vrtovih in njivah

Krompir je, zahvaljujoč svoji energijski vrednosti, eno izmed najbolj pogostih in priljubljenih živil po vsem svetu. Čeprav poznamo več kot 3000 različnih sort, pa ga večina razlikuje le po barvi lupine, ki je najpogosteje rumena ali rdečevijolična, in po beli ali rumeni barvi mesa. To potrjuje tudi mag. Jože Mohar, ki se s to poljsko kulturo ukvarja že vrsto let. Pravi namreč, da imajo pri določevanju uporabne vrednosti krompirja pogosto težave celo izkušeni kuharski chefi. Nekaj več kot 50 različnih sort vsako leto zasledimo na naših njivah, še doda in poudari, da ima vsaka izmed sort svoje specifike, tako v oziru gojenja kot same uporabne vrednosti gomolja.

Zato bi morali orhidejo zalivati s kvasovo vodo

Z rednim zalivanjem orhideji zagotovimo hranila, ki jih potrebuje za optimalno rast in živahno cvetenje. Vendar pa samo voda za to čudovito, a zahtevno rastlino pogosto ni dovolj. Da jo ohranimo pri življenju in ji zagotovimo vse potrebne hranilne snovi za tvorjenje pisanih cvetov, strokovnjaki svetujejo zalivanje s kvasovo vodo in deževnico.

Sobna rastlina, ki je znana po svojih žametnih vijoličnih listih

Ginuro prepoznamo po temnozelenih, nazobčanih listih, ki so v celoti prekriti z gostimi vijoličnimi dlakami. Zaradi svoje edinstvene barve je ta sobna rastlina priljubljen dodatek v zaprtih prostorih in na terasah. Kljub njenemu eksotičnemu videzu je zanjo dokaj enostavno skrbeti, zaradi česar je odlična izbira za začetnike v svetu sobnih rastlin.

Kako oživiti odmrlo ali umirajočo rastlino?

Videz je lahko zavajajoč, in če je rastlina videti mrtva, še ne pomeni, da je mrtva tudi v resnici. Poskusite s temi vrtnarskimi triki oživiti svojo dragoceno rastlino.

Zaščitite okrasni vrt pred zmrzaljo

Zimsko vreme, ki s seboj prinaša sneg, veter in mraz, lahko neugodno vpliva na rastline. Da bi naš okrasni vrt, v katerega smo vložili veliko truda, energije in nenazadnje gotovo tudi denarja, preživel zimo in spomladi spet na polno zaživel, ga moramo v jeseni primerno zaščititi. Pri tem ni dovolj, da zaščitimo samo zunanji vidni del, ampak tudi koreninski sistem, poganjke in največkrat kar celo rastlino.

3 stvari, ki bi se jih morali takoj znebiti

Mnogi verjamejo, da določene stvari v domu prinašajo srečo, toda določeni ljudje menijo, da nekateri predmeti lahko privlačijo negativnost, slabo voljo in slabe vibracije. Vraževerje gor ali do, poglejte, katere naj bi bili predmeti, ki prinašajo slabo energijo.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 984