prašni

6 mitov o čiščenju, ki ne držijo
Za urejenost doma je vsakodnevno treba vložiti veliko truda in ni hujšega kot poraba časa za gospodinjska opravila, s katerimi naredimo več škode kot koristi. Na žalost – ali pa celo na srečo, se mnogi niti ne zavedajo napak, ki jih pri tem počnejo. Vprašajmo se torej, ali nekaj počnemo, ker so nas tako učili že od malega ali zato ker smo prepričani, da bomo bolj učinkoviti in bo naše življenje lepše in prijetnejše?

Element, ki je ključen za prijetno hladen dom
Energetsko učinkoviti domovi – tako novi kot obstoječi – za ohranjanje kakovosti zraka v zaprtih prostorih potrebujejo učinkovito prezračevanje. Ker fizično prezračevanje ni dovolj, je v sodobnih bivanjskih okoljih nujen kakovostni prezračevalni sistem, ki skrbi za reden dotok svežega zraka in odstranjuje tisto, česar ne želimo: ogljikov monoksid, vonjave, prašne delce, vlago in podobno.

Tudi vi pekače hranite v pečici? Preberite, zakaj tega ne bi smeli početi.
Pekači, ki jih je težko doseči in so raztreseni po kuhinji, bodo zmanjšali verjetnost, da jih boste uporabili. Da bi prihranili prostor in jih imeli hkrati na dosegu roke, jih zato mnogi – takrat, ko jih ne potrebujejo – hranijo kar v ugasnjeni pečici. A ko boste prebrali, zakaj strokovnjaki to odsvetujejo, boste zanje morda želeli poiskati novo mesto v svojem domu.

Zato se prahu nikoli zares ne morete znebiti
Prah je pogosta težava, s katero se moramo kljub rednemu čiščenju spopadati praktično vsak dan. Ne le, da ni videti nič kaj privlačno, prekomerna količina prahu je tudi precej neprijetna in lahko povzroči alergije, astmatične napade in druge zdravstvene težave. Če vas zanima, zakaj se v nekaterih domovih nabira več prahu kot v drugih in kako si lahko pri tem pomagate, berite naprej.

5 razlogov, zakaj perila ne bi smeli sušiti zunaj
Če smo se pranju perila na roke že zdavnaj odpovedali, pa sušilnega stroja marsikdo še vedno iz takšnega ali drugačnega razloga ne uporablja. Toda sušenje oblačil zunaj na soncu ima nekaj slabosti.

Kako in kdaj zalivamo paradižnike?
Precej velika težava, s katero se pri gojenju paradižnikov nemalokrat soočamo, je zalivanje. Ravno prava količina vode v pravi fazi rasti je lahko problem, hkrati pa rešitev, ki nas pripelje do končnega cilja – zdravih, sočnih, mesnatih in ravno prav zrelih paradižnikov. Da pridemo do tega, potrebujemo le nekaj konkretnih nasvetov glede zalivanja.

Užiten plevel, ki ga najdemo na travniku ali celo na vrtu
Ali veste, da se med plevelom na vašem vrtu najverjetneje skriva pravo bogastvo? Medtem ko se trudite svoj vrt ohranjati kar se da čist in urejen ter vztrajno odstranjujete vsako zeleno bilko, ki se je zasadila brez vaše pomoči, je velika verjetnost, da ste spregledali številna okusna zelišča in zdrave rastlinice. Zelenje, ki ga označimo za neuporaben plevel, lahko v vaši kuhinji z nekaj dodatki spremenite v izvrstno jed, ki ima poleg vsega še zdravilne učinke.

Epoksidna fugirna masa – kdaj, kje in zakaj?
V praksi se pogosto porajajo vprašanja, zakaj je treba oz. čemu je bolje uporabiti epoksidno fugirno maso in ne cementno. V nadaljevanju vam predstavljamo fugirno maso kerapoxy easy design, z vsemi lastnostmi, prednostmi in tipičnimi primeri uporabe. Odgovorili bomo tudi na nekaj najpogostejših vprašanj glede namembnosti posameznih epoksidnih fugirnih mas.

Kako se znebiti prahu na težje dostopnih mestih?
Pogosto so to deli domovanja, kjer umazanije niti ne vidite, zato nekateri nanjo raje pozabijo. A pametno si je vsaj občasno vzeti čas in očistiti tudi kotičke, ki nemalokrat ostajajo prašni, ker so težje dosegljivi. Kako si to nehvaležno delo čimbolj olajšati?

Pomagajmo opraševalcem
20. maja tako Slovenija kot tudi celoten svet že četrtič obeležujemo svetovni dan čebel, ki ga je Generalna skupščina Organizacije Združenih narodov (OZN) razglasila 20. decembra 2017. Slovenija z razglasitvijo posebnega dneva, posvečenega čebelam in divjim opraševalcem, na globalni ravni pomembno prispeva k ozaveščanju o pomembnosti čebel in divjih opraševalcev.

Skrivnosti čudovitega vrta
Vrt, dvorišče in travnik pred in okoli naše hiše so naš stik z naravo in kotiček, kjer se odpočijemo. Poglejte, kako z nasveti arhitektov, krajinarjev, oblikovalcev in ostalih strokovnjakov lahko ustvarite pomirjujoč raj okoli hiše.

Dno Tihega oceana: Obstajajo organizmi, ki preživijo z najmanjšimi možnimi zalogami hrane
Skoraj 100 metrov pod morskim dnom Tihega oceana že 100 milijonov let živijo mikroorganizmi, poročajo japonski in ameriški znanstveniki.

Ste pripravljeni na vedno toplejše dneve?
V toplejših dnevih se povpraševanje po klimatskih napravah običajno še poveča, ampak pomembneje je, da izberete tisto pravo, zaradi katere se boste res počutili sproščeno in udobno v svojem domu.

Zdaj je idealen čas, da ste sami svoj mojster
Pomladni meseci so idealni, da zaščitite svoj dom in poskrbite za veliko stvari – da ste lahko sam svoj mojster. Zakaj ne bi poskrbeli za lesene površine, da bodo ostale lepe in nepoškodovane? Več o tem si preberite v nadaljevanju.

Previdno pri kurjenju!
Kakovost zraka v Sloveniji je bila lani slabša kot leto prej. Glavna težava poleti je ozon, pozimi pa prašni delci. Glavni vir slednjih so individualna kurišča, zato okoljsko ministrstvo poleg ukrepov Eko sklada prebivalcem med drugim priporoča, naj ne kurijo lesa, če imajo druge možnosti ogrevanja, in naj ne kurijo na prostem.

Dramatične fotografije iz Avstralije
Avstralce v zadnjih tednih pesti veliko število naravnih nesreč. Zahodni del Avstralije, ki se že pripravlja na tropski ciklon, je pred kratkim zadel še orjaški 'zid' peska, ki je popolnoma presenetil letalske potnike in delavce na ladjah. En izmed delavcev je ustvaril dramatične fotografije naravnega fenomena, kateremu so v tem delu sveta priča enkrat ali dvakrat vsako leto.

Neverjetna moč narave ujeta v objektiv!
Stena peska, ki se pojavi na obzorju, hitro pridobi zagon in maso. Več ur preplavlja puščave in mesta, nato pa se nenadoma umiri in se naseli tja, kamor sodi. Nazaj na tla.