sajenje v maju

Ta opravila so v maju nujna za bogat pridelek
Maj je za domače vrtičkarje zagotovo najpomembnejši in najbolj delaven mesec. S strokovnimi pristopi, pravočasnim sajenjem in ustrezno zaščito pred poznimi slanami, plevelom in škodljivci, postavite temelje za bujno rast in obilen pridelek poletni pridelek.

Tako bo krompir vzklil tudi do dva tedna prej
Med vsemi opravili, ki vrtičkarje čakajo v naslednjih tednih, je tudi sajenje krompirja, ki ga moramo pred tem še ustrezno pripraviti. Za to potrebujemo zdrave in močne gomolje, ki jih je priporočljivo, preden jih položimo v zemljo, tudi nakaliti. Preberite, zakaj.

Ali veste, kaj so čajote?
Ste že slišali za čajoto? Gre za vrsto bučke nekoliko nenavadnega videza, ki spominja na hruško in je nežnega, rahlo sladkega okusa. Spada med bučevke, enako kakor lubenice, kumare, cukini bučke in jesenske buče. Posebno priljubljena je v državah srednje Amerike, od koder tudi izvira, zaradi nezahtevne pridelave, preprostega skladiščenja, zelo ugodne hranilne sestave in vsestranske uporabnosti v kuhinji pa se je razširila tudi v drugih kulturah.

Vrtičkarska opravila v maju
Maj predstavlja enega najlepših mesecev. Pomlad je v polnem razmahu, vedno bolj se približuje poletje z visokimi temperaturami, vendar te še niso dosegle svojega vrhunca. Prav zato imamo v maju idealno priložnost za vrtnarjenje. V članek smo strnili, kaj se v tem mesecu na vrtu dogaja in kakšna dela nas pravzaprav čakajo.

Jesenska saditev čebule in česna – nasveti, prednosti in napake!
Če ste mislili, da se s prihodom jeseni vrtnarska sezona zaključuje, ste se motili. V jesenskem času vrtnarji ne počivajo, saj je to idealen čas za sajenje čebulnic, predvsem česna in čebule.

Poznate vinsko bučo?
Vinska buča, imenovana tudi kalabaš, izvira iz tropske Afrike, vendar pa jo zaradi njene okrasne, uporabne in estetske vrednosti gojijo na različnih, predvsem toplejših delih sveta. Mladi plodovi so užitni in jih pripravljamo na enak način kot preostale jedilne buče. Posebnost vinskih buč je ta, da imajo zreli plodovi izjemno trdo lupino, zato jih je, če bučo dalj časa pustimo zoreti, mogoče oblikovati v najrazličnejše predmete – od 'steklenic' za vodo do glasbil, posode in celo ptičje hišice. Poleg tega je vinska trta zaradi razkošnih belih cvetov in gostega listja priljubljena okrasna rastlina.

Katero vrsto oreha izbrati?
Če razmišljate, da bi na svoj vrt posadili oreh, je prvi korak izbira najboljše sorte. Te se ne razlikujejo le po kakovosti plodov, temveč tudi po času cvetenja, rodnosti ter odpornosti na bolezni in škodljivce. Poleg same sorte, ki ima lahko nižji ali višji rodni potencial, je treba za večji pridelek rastlini zagotoviti tudi čim boljše pogoje za njeno rast. V nadaljevanju vam predstavljamo nekaj trikov in napotkov, da bo vaš oreh vsako leto bogato obrodil.

Slaba novica za ljudi, ki imajo alergijo na cvetni prah
Čeprav je zunaj še zima, pa marsikje drevesa že cvetijo, tako je tudi z lesko, v nižinah namreč poteka glavna sezona cvetnega prahu leske, zato imajo lahko ljudje z alergijo a svetni prah že težave.

Le malokdo jo pozna, a je izjemno zdrava in okusna
Pri nas je nekoliko manj poznana, a zelo okusna in ima tudi veliko blagodejnih učinkovin. Govorimo o žižoli, nad katero sta navdušeni tudi priljubljeni vrtičkarici in jo toplo priporočata vsem, ki imate prostor na svojem vrtu.

Spoznajte osnovna pravila kolobarjenja
S kolobarjenjem upoštevamo različno porabo hranil pri rastlinah in preprečujemo bolezni. V profesionalnem kolobarjenju je načrt vrta malce bolj zapleten, za vrtičkarje pa enostavna različica popolnoma zadostuje.

Privoščite si jih v izobilju!
Le kdo ne mara lešnikov?! Z vitamini in minerali bogati plodovi leske nas vsako leto razveselijo konec poletja oziroma v začetku jeseni, zato si jih v času, ko jih je v izobilju, le privoščite brez slabe vesti. Če še nimate leske na svojem vrtu, je skrajni čas, da si jo omislite.

Maj je čas za ...
Narava okrog nas je ozelenela in zacvetela, cvetovi in plodovi so pokukali na plan ... Mesec maj, sicer znan tudi kot mesec ljubezni, je čas, ko vrtnarji in vrtnarke s posebnim veseljem spremljamo brstenje sadov lastnega dela. Pa poglejmo, kaj se v tem času dogaja na naših vrtovih.

Čebelarji spodbujajo sajenje sončnic
Čebelarska zveza med svojimi aktivnostmi spodbuja tudi sajenje medovitih rastlin. Ob tem izpostavljajo, da s tem lahko vsak posameznik pomembno prispeva k ohranjanju narave in razvoja čebel. Z letošnjo vseslovensko akcijo sejanja sončnic želijo spodbuditi setev rastline, ki je koristna paša tako za čebele kot tudi ostale opraševalce.

Osvežilen napitek, ki ga morate poskusiti
V 10. oddaji 4. sezone Vrtičkanje sta nam Tina in Metka med drugim pokazali, kako se pripravlja priljubljen osvežilen napitek, ki mu pravijo boza. V nadaljevanju najdete recept, in ko boste bozo enkrat pripravili in poskusili, to zagotovo ne bo zadnjič.

Kaj je potrebno maja postoriti na vrtu?
Maj je eden lepših mesecev in kot naročen za delo na vrtu. V nadaljevanju preverite, kaj vse se na mesec zaljubljencev dogaja na vrtu in katera dela vas čakajo.