Dominvrt.si

skupnost

Živalski vrt na svet pozdravil prikupna mladička

V živalskem vrtu v Angliji so se razveselili najredkejših dvojčkov na svetu. Gre za opice Tamarinke, ki so poleg tega tudi najmanjše opice na svetu. Rojstvo teh dvojčkov je zaradi ogroženosti živali pomemben mejnik pri ohranjanju vrste.

V Ljubljani zrasla nova največja poslovna stavba v Sloveniji

V Ljubljani na Vilharjevi cesti raste nova največja in najbolj luksuzna poslovna stavba. Po dveh letih od začetka gradnje je ta decembra že dosegla svojo najvišjo točko, s tem pa je bila tudi uspešno zaključena gradnja betonske konstrukcije. Vrata za obiskovalce in najemnike naj bi se odprla že konec tega ali začetek prihodnjega leta.

Par kupil štirinadstropno hišo za ceno ene čokoladice

Bi verjeli, da je mogoče dobiti čudovito hišo in zanjo plačati le nekaj evrov? Čeprav so vrednosti nepremičnin v večini mest v zadnjem času precej poskočile, je v določenih predelih sveta, kot kaže, hišo mogoče dobiti praktično zastonj.

Razkrivamo, kakšne so cene za kastracijo in sterilizacijo ljubljenčkov

Sterilizacija ali kastracija hišnega ljubljenčka je velika odločitev, ki s seboj prinaša tudi določen strošek. Preverili smo, koliko stane takšen poseg pri veterinarju in ali je za to mogoče uveljavljati kakšne subvencije.

Ukinitev sistema neto meritev povzročila upad povpraševanja po sončnih elektrarnah

V Sloveniji je zadnjih nekaj let strmo naraščalo število gospodinjstev, ki so se odločila za postavitev domače sončne elektrarne, saj ta velja za najboljši način samooskrbe z električno energijo. Ukinitev sistema neto meritev, do katere je prišlo v začetku letošnjega leta, je to rast nekoliko upočasnila, a so izkušeni in inovativni dobavitelji hitro našli odgovor na spremenjene razmere in strankam ponudili sistem pametne samooskrbe. Na kakšen način ta zagotavlja enake prihranke kot v času NET meteringa?

Nekdanji odvisnik od drog postal junak leta

Stephen Knight je postal junak leta 2024 po izboru CNN. Nagrado v višini več kot 100.000 evrov si je priboril za svoje prostovoljno delo, s katerim pomaga pri začasni oskrbi psov odvisnikov od drog in alkohola. Ugotovil je namreč, da psi predstavljajo pomembno čustveno oporo ljudem v stiski.

V Zavetišču Horjul: brez humorja bi že zdavnaj lahko odnehali

V okviru projekta Tačke niso igračke smo obiskali eno od bolj znanih zavetišč za živali, Zavetišče Horjul, ki je dom več kot 110 dušam – človeškim in živalskim. Če sanjarite o delu v zavetišču in razmišljate, kako lepo se je crkljati z vsemi živalicami, potem se zbudite. Delo v zavetišču je vse prej kot to. Je garanje, odgovornost, stres, včasih tudi obup. A vse to v zavetišču zmorejo premagovati, ker vedo, da brez njih živali nimajo nikogar.

Obisk zavetišča ji je odprl oči. 'Nisem vedela, da obstaja toliko trpljenja'

Ob mednarodnem dnevu prostovoljstva vam predstavljamo veliko zagovornico ohranjanja narave in zaščite živali, prostovoljko in predsednico Društva Reks in Mila, Mojco Furlan.

Zato nekateri pod tušem lupijo pomaranče

Sodobni splet je poln nenavadnih idej in trikov. Eden takšnih je tuširanje s pomarančo. Da, prav ste slišali. Pravzaprav je ideja ta, da ko odidete pod tuš, s seboj vzamete pomarančo.

Veste, kaj pomeni, če ima mačka prirezan uhelj?

Če imate v soseski prostoživeče mačke, ste morda opazili kakšno, ki ima eno uho prirezano. Pa veste, zakaj?

S tem izdelkom sta osvojila srca Slovencev

Ines Confidenti in Tilen Pahor sta primer, kako lahko s trdim delom, vztrajnostjo in sanjami ustvariš nekaj izjemnega. S svojimi izdelki naravne kozmetike iz sivke, ki jih zdaj predstavljata v oddaji Štartaj Slovenija, sta osvojila srca mnogih Slovencev. A pot do tja ni bila vedno lahka. To je zgodba o tem, kako sta zapustila življenje v mestu in se preselila na demografsko ogroženo območje, kjer sta ustvarila svojo ekološko kmetijo in blagovno znamko O'kras.

Zakaj ljudje zavržejo svoje hišne ljubljenčke?

Srce parajoča je misel, koliko hišnih ljubljenčkov je zanemarjenih in zavrženih zaradi nezmožnosti ali nepripravljenosti lastnikov, da jim zagotovijo ustrezno oskrbo. V upanju, da osvetlimo to problematiko – ki je mimogrede precej širša kot le problem ustrezne skrbi za svojega psa ali mačko – in morda vsaj spodbudimo k razmisleku, bomo na našem portalu naslednjih nekaj mesecev posvetili posebnemu projektu.

Luksuzni bunkerji: kako se najbogatejši pripravljajo na apokalipso

Denar ne more kupiti vsega, lahko pa kupi varnost. Ali vsaj občutek varnosti. Številni najbogatejši poslovneži, estradniki, športniki in lastniki najuspešnejših podjetij imajo pripravljene načrte, če svet zdrsi v katastrofo epskih razsežnosti. Zaradi vse pogostejših groženj namreč v zadnjem desetletju narašča povpraševanje po elitnih bunkerjih in zakloniščih.

Zgodovinski projekt: iz Nemčije na Dansko v neverjetnih 7 minutah

Gradnja enega največjih podvodnih tunelov na svetu je v polnem teku. Gre za projekt Fehmarnbelt, ki bo stal slabih 5 milijard evrov. 18 kilometrov dolg železniški in cestni tunel pod Baltskim morjem bo skrajšal pot iz Nemčije na Dansko (ter obratno) za kar 38 minut.

Grozljivo, v kakšnem stanju je pustil nepremičnino

Znani ameriški reper Kanye West ima več kot očitno preveč obveznosti in premalo časa, da bi lahko vzdrževal vse svoje nepremičnine. Pred časom je brcnil v temo z nakupom vile v Malibuju, zdaj pa so v javnost prišle fotografije še ene izmed njegovih propadajočih nepremičnin.

Mačke iz Hrvaške 'podprle' Baby Lasagno, oglejte si njihove videe in fotografije

Celo Evropo trese Lazanjomanija, kot temu rečejo bližnji sosedje na Hrvaškem. Za hrvaškega predstavnika, ki je zasedel odlično drugo mesto na Evroviziji pa niso navijali le ljudje, temveč tudi mačke širom Hrvaške. Poglejte si nekaj najboljših utrinkov navijanja.

Žirafi počilo srce, potem ko je umrl njen oskrbnik

Iz živalskega vrta v Skopju prihaja ganljiva zgodba o prijateljstvu med živaljo in človekom. Čeprav ima zgodba tragičen konec, v njej vseeno lahko najdemo žarek upanja, ki nam ga daje sporočilo o moči ljubezni – ki je lahko lepa ali pa žalostna.

Shaker stil je še vedno v trendu

To je stil ne le notranjega oblikovanja, ampak tudi arhitekture, ki uporablja ideje verske ločine iz 18. stoletja, ko so se njeni pripadniki tudi iz Anglije preselili v ZDA. Njihova filozofija opremljanja je bila drugačna od prevladujoče, a je pripomogla, da se je sčasoma pojavil današnji minimalizem.

Suparji minulo nedeljo očistili bregove reke Ižice

Minulo nedeljo so se na Ljubljanskem barju, nedaleč stran od centra Ljubljane, kjer teče reka Ižica, zbrali ljubitelji supanja, ki jim je poleg navdušenja nad tem športom skupna tudi ljubezen do narave. Tokrat se za spremembo na reko niso podali kar tako, ampak s posebnim namenom – očistiti reko in tako na svoj način prispevati delček k bolj čistemu okolju.

Ali kvas res lahko reši vaše težave z greznico?

Greznica je v bistvu vodotesen rezervoar, ki je zakopan pod zemljo. Zasnovan je za sprejem in delno obdelavo odplak, pri čemer se težke trdne snovi usedejo na dno rezervoarja, medtem ko maščobe in druge lahke snovi plavajo na vrhu. Težava nastane, ko se ta napolni in zamaši. Po nekaterih nasvetih naj bi v ta namen učinkovito deloval kvas, pa je to res?

Delovna akcija se vrača že ta teden

Zavihajte rokave in prezračite prostore, predvsem pa pripravite robčke. Nova sezona priljubljene oddaje Delovna akcija se začenja že prihodnji teden. Pridni mojstri bodo z Ano Praznik na čelu znova skrbeli za prenove domov številnih slovenskih družin, ki so se znašle v stiski in jim s tem vračali upanje v boljši jutri.

»Bee the change« za boljši in prijaznejši svet za vse

»Bee the change« je osnovno vodilo zavedanja, da se spremembe začnejo najprej v nas samih. To je bil osrednji moto razprave, v okviru »Svetovnega dneva čebel«, ki jo je organiziralo podjetje Medex. Razprava, usmerjena v prihodnost, je poudarila zavedanje o pomenu opraševalcev, ne le čebel, temveč tudi čmrljev, metuljev in muh, ki so odgovorni kar za 75% pridelka hrane. Predstavili so tudi pomembnost pogozdovanja na degradiranih območjih sveta, kjer je človek, zaradi potrebe po gradbenem materialu, kurjavi in bivalnem prostoru, izsekal gozdove in popolnoma porušil naravno ravnotežje. Zato so se odločili, skupaj s slovenskim sejalnim projektom Treecelet, posaditi 10.000 medovitih dreves v Tanzaniji. V okviru trajnostnega delovanja in opolnomočenja žensk pa so podpisali tudi generalno pokroviteljstvo z Ženskim nogometnim klubom Radomlje.

Gentrifikacija - pojav izrinjanja revnejših najemnikov stanovanj s privlačnih območij v mestu

V Ljubljani so nedavno prodali najdražje stanovanje v zgodovini Slovenije. Za stanovanje v središču mesta je slovenski kupec odštel kar pet milijonov evrov. Tudi ostala nova stanovanja, ki se gradijo v Ljubljani, niso dostopna niti kupcem s sicer nadpovprečnimi plačami. Razkorak med revnimi in bogatimi je vse večji, manj premožnejše iz mestnega središča izpodrivajo tisti z debelimi denarnicami. Se tudi pri nas dogaja gentrifikacija?

Psi lahko poginejo, nevarne so tudi za ljudi

Iz Primorske prihajajo opozorila, da so že opazili zapredke gosenic, ki so nevarne za pse in ljudi. Gre za vrsto metulja, katerega gosenice se premikajo v značilnih vlakih, njihove dlačice pa so zelo

Kdaj bi lahko dobili prve stanovanjske zadruge?

Kaj so stanovanjske zadruge, kako lahko rešujejo stanovanjsko problematiko in kdaj bi lahko v Sloveniji dobili prvo? O tem smo se pogovarjali s predstavnico Inštituta za študije stanovanj in prostora ter stanovanjske zadruge Zadrugator.

Ko imam slab dan, se ob njih sprostim

Veronika je nad zelenim navdušena že od mladih nog. In ljubezen je še zdaj zelo živa, s svojimi izkušnjami pa rada pomaga tudi drugim.

Vas Zavrate – prva samooskrbna vas v Sloveniji

Vas v občini Radeče bo uradno postala prva samooskrbna in podnebno nevtralna vas v Sloveniji, kajti s pomočjo sončne energije bodo proizvajali dovolj elektrike za potrebe celotne vasi. Pridelali pa naj bi celo trikrat več elektrike, kot je bodo porabili.

Eden najbolj srhljivih otokov na svetu je zdaj v ruševinah

Otok, ki je znan kot eden najbolj neprijetnih krajev, leži tik ob obali blizu Benetk. Majhen, razvpit otok, ki je nekoč 'gostil' na tisoče žrtev črne kuge, je zdaj v ruševinah, a še vedno privlači poglede, ravno zaradi temne zgodovine.

Naravni parki prispevajo k ohranjanju biotske raznovrstnosti

V teh dneh obeležujemo kar tri pomembne okoljske dneve, in sicer dan Nature 2000 (21. 5.), mednarodni dan biotske raznovrstnosti (22. 5.) in evropski dan parkov (24. 5.). Ob dnevu Nature 2000 je Ministrstvo za okolje in prostor priredilo spletni pogovor z ustvarjalci naravoslovnega dokumentarnega filma Divja Slovenija. Letošnji evropski dan parkov pa sovpada s praznovanjem okrogle obletnice petih slovenskih naravnih parkov.

Kaj je akvaponika in kako deluje?

Akvaponika je eden od zelo trajnostnih načinov pridelave hrane. Vključuje kombinacijo ribogojstva in hidroponike v enem integriranem sistemu. Osnovno izhodišče akvaponike je to, da odpadki, ki jih ustvarijo vaše ribe, hranijo rastline, rastline pa očistijo vodo za ribe in ustvarijo zanimiv neprekinjen cikel.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 908