sorte solat

To so najboljše sorte poletnih solat
Takoj ko v zraku začutimo pomlad, je čas, da se lotimo enega najbolj koristnih projektov v letu – sajenja spomladanskih sort solat. Predstavljamo vam nekaj naših najljubših, ki bodo v poletnem času odlično uspevale.

Berivka: solata, ki jo sadimo zgodaj spomladi
Zimske solate, ki prezimijo, lahko sadimo že jeseni, ali pa se setve lotimo v februarju ali marcu. Poglejmo si, katere so specifike sajenja solatnic v zgodnjem spomladanskem času in katere sorte zagotavljajo najboljši pridelek.

Čudoviti trendi cvetličnih zasaditev v 2025
Začetek leta s seboj prinaša nove trende, bližajoča se pomlad pa pomeni, da bomo lahko kmalu začeli urejati svoje vrtove, balkone in okenske police. To je torej odličen čas za razmislek o tem, katere cvetlice bodo to sezono krasile zunanjost našega doma.

Zelenjava, ki pozimi potrebuje zaščito pred mrazom
Dnevi so vedno krajši, svetlobe je vedno manj, temperature pa vedno nižje – vsi ti znaki nas opozarjajo, da se narava pripravlja na zimsko spanje. Z vrtov smo tako pobrali že vso poletno zelenjavo, ozimnice pa se šibijo pod težo krompirja, vloženih kumaric, čebule, jabolk, buč, marmelade in drugih pridelkov. A to nikakor ne pomeni, da je naš vrt sedaj popolnoma prazen. Številne vrtnine, ki jih posadimo v času pozne setve, lahko nabiramo celo zimo, vse do zgodnje spomladi. Nekatere izmed njih kljub uspevanju v hladni sezoni, potrebujejo dodatno zaščito - v nadaljevanju preberite, katere so to in kako jih kar najbolje zaščititi.

Kako zaščititi vrt pred neurjem?
Močan veter, ki ruva korenine, toča, ki uničuje liste in plodove ter nenazadnje dež, zaradi katerega so rastline bolj dovzetne za razvoj plesni in gliv, so vremenski pojavi, ki so v zadnjem času še posebej pogosti. Vreme nam jo lahko precej zagode – in čeprav nanj nimamo vpliva, lahko marsikaj storimo, da vrt kolikor je le mogoče zavarujemo in razdejanje čim bolj omilimo.

Te zelenjave z domačega vrta ne zamrzujte
V večini primerov zamrzovanje podaljša rok trajanja zelenjavi, saj ustavi delovanje encimov, ki povzročajo izgubo barve, hranilnih snovi in spremembo okusa. A čeprav je zamrzovanje dober način za ohranitev pridelkov z domačega vrta, obstajajo izjeme. Katera zelenjava je tista, ki je ni priporočljivo shranjevati v zamrzovalniku?

To je najboljša poletna solata
Solata je zagotovo kraljica naših vrtov. Vse od zgodnje pomadi do pozne jeseni, se domača solata znajde na naših krožnikih. Za vas smo pripravili seznam sort, ki vas bodo razveseljevale poleti.

Grah je prva zelenjadnica, ki jo posejemo spomladi
Le kaj je boljše kot nežni mladi stroki živo zelenega in rahlo sladkastega graha, ki naznanjajo pomlad? Ta enoletna zelnata rastlina iz družine metuljnic je precej preprosta za vzgojo, prav tako pa ni nobene bojazni, da bi vam zaradi mraza pomrznila – četudi je ena prvih vrtnin, ki jih posadimo že zelo kmalu v začetku sezone, takoj ko sonce vsaj malo ogreje zemljo.

Opozorilo: Ne nabirajte zelenjave, če je bil vaš vrt namočen
Uničujoče poplave v preteklih dneh niso povzročile le ogromno materialne škode znotraj domov, ampak so marsikomu zradirale tudi vse, kar je raslo na vrtu. Reševanje rastlin in sanacija vrtov ob takšni razsežnosti sta izjemno težavna, previdni pa moramo biti tudi pri pobiranju pridelkov in nenazadnje pri nadaljnjem obdelovanju vrta na onesnaženih območjih.

Zeleni paradižniki – naj vas njihova barva ne zavede
Pridelovalci so do sajenja zelenega paradižnika pogosto nekoliko zadržani, saj na videz nezreli paradižniki kupcem pogosto niso privlačni in jih je zato težje prodati. Prav tako so pri nas manj pogosti, ker domačim vrtičkarjev povzročajo določeno težavo. Glede na barvo je namreč zelo težko določiti njihovo zrelost. A kljub temu naj vas barva ne zavede, saj gre za sorto zelenih plodov, ki ohranijo zeleni odtenek tudi, ko popolnoma dozorijo.

Odličen je pri zdravljenju črevesnih in želodčnih težav
Pozimi je sveža domača zelenjava prava redkost, zato so toliko bolj dragoceni brstični, glavnati in kodrolistni ohrovt, ki jim nizke temperature in celo sneg ne škodijo. Nasprotno, če bomo pustili, da bodo na vrtu pomrznili, bodo imeli še bolj izrazit okus.

Predvsem v tem času naj bo redno na vašem jedilniku
Ni pomembno, ali uživamo svežo ali kislo, repa je prava zakladnica vitaminov in mineralov, ki pa je dolga leta zaradi priljubljenosti drugih vrtnin ostala nekoliko zanemarjena. Na srečo se je v zadnjih letih vrnila na naše krožnike, njeno uporabnost in okus pa cenijo tudi najbolj vrhunski kuharji. V prihajajočih zimskih mesecih vam bo predvsem kisla repa popestrila jedilnik.

Super ideje za shranjevanje česna
Česen je pravi eliksir zdravja in odličen dodatek številnim jedem, zato je že skoraj nujno, da ga imamo ves čas pri roki. Če ga pridelamo ali kupimo večje količine, ga moramo seveda ustrezno skladiščiti oziroma shraniti, sicer ne bo dolgo užiten. V nadaljevanju preverite, kako poskrbeti, da boste imeli česna celo zimo na pretek.

Kako se lotiti kisanja repe?
Sveža ali kisla, repa je prava zakladnica vitaminov! Na vrtu se ne goji tako pogosto, kot se je včasih, še vedno pa jo večina obožuje! Je okusna, izvrstna in ima številne pozitivne učinke na zdravje in samo telo. Njeno uporabnost in svojevrsten okus cenijo še najbolj vrhunski kuharji, v prihajajočih hladnejših mesecih pa nam kisla repa popestri jedilnik. Poglejmo si nekaj več o tem izvrstnem živilu.

Sodi med deset najbolj zdravih zelenjadnic
V hladnih mesecih je sveža domača zelenjava prava redkost, zato so toliko bolj dragoceni brstični, glavnati in kodrolistni ohrovt, ki jim nizke temperature in celo sneg ne škodijo. Nasprotno, če bomo pustili, da bodo na vrtu pomrznili, bodo imeli še bolj izrazit okus.

Solata je na naši mizi od nekdaj
Solata sodi med vrtnine, pri katerih je zelo pomembna sorta. Ni vseeno, katero sejemo spomladi, katero poleti, vsi pa tudi vemo, da jih le malo prezimi. Specialistka za zelenjadarstvo, Miša Pušenjak, nam je naredila pregled nekaterih najpomembnejših sort solate pri nas.

Pridih Azije pri vas doma
Priprava zelenjavnih jedi v voku predstavlja eno bolj zdravih kulinaričnih smernic. Zelenjavo in začimbe, ki so značilne za azijske jedi, si lahko vzgojimo tudi v domačem vrtu.

Aprilski zelenjavni vrt
V vremensko muhastem mesecu aprilu pričnemo na prosto sejati vrtnine, ki so manj občutljive na mraz, medtem ko v rastlinjaku posejemo paradižnik, papriko, kumare in jajčevce. April je tudi čas, ko na okenski polici posejemo baziliko, peteršilj, majaron in korinader ...

Katero solato imamo Slovenci najraje?
Slovenskega kosila si skorajda ne gre predstavljati brez velike sklede listnate solate. Če je ta zrasla na domačem vrtu, jo imamo še raje. Solata je zelenjadnica, ki ni zahtevna za pridelavo in jo lahko goji vsak, tudi tisti, ki nima vrta ali njive. Preberite, kako se lotiti domače pridelave solate in katere sorte so pri nas najbolj priljubljene.

Aprilski zelenjavni vrt
V mesecu aprilu pričnemo na prosto sejati vrtnine, ki so manj občutljive na mraz, medtem ko v rastlinjaku lahko posejemo paradižnik, papriko, kumare in jajčevce. April je tudi čas, ko lahko na okenski polici posejemo baziliko, peteršilj, majaron in korinader.

April v zelenjavnem vrtu
V mesecu aprilu pričnemo na prosto sejati vrtnine, ki so manj občutljive na mraz, medtem ko v rastlinjaku lahko posejemo paradižnik, papriko, kumare in jajčevce. April je tudi čas, ko lahko na okenski polici posejemo baziliko, peteršilj, majaron in korinader.

Aprilski zelenjavni vrt
V mesecu aprilu pričnemo na prosto sejati vrtnine, ki so manj občutljive na mraz, medtem ko v rastlinjaku lahko posejemo paradižnik, papriko, kumare in jajčevce. April je tudi čas, ko lahko na okenski polici posejemo baziliko, peteršilj, majaron in korinader.

Zelenjavni vrt proti koncu poletja
Domači zelenjavni vrt nam omogoča zdravo sezonsko prehranjevanje. Prav zato pa je pomembno, da že v avgustu pričnemo razmišljati o ozimnici. Poskrbimo za tiste vrtnine, ki so ostale na vrtu, za prazne gredice pa razmislimo, kaj lahko nanje ta mesec posejemo.