vrste solat

To so najboljše sorte poletnih solat
Takoj ko v zraku začutimo pomlad, je čas, da se lotimo enega najbolj koristnih projektov v letu – sajenja spomladanskih sort solat. Predstavljamo vam nekaj naših najljubših, ki bodo v poletnem času odlično uspevale.

Berivka: solata, ki jo sadimo zgodaj spomladi
Zimske solate, ki prezimijo, lahko sadimo že jeseni, ali pa se setve lotimo v februarju ali marcu. Poglejmo si, katere so specifike sajenja solatnic v zgodnjem spomladanskem času in katere sorte zagotavljajo najboljši pridelek.

Zelenjava, ki jo v tem trenutku lahko posejete na balkon
Prihod pomladi v marsikomu vzbudi željo po vrtnarjenju. A nič zato, če nimate svojega vrta. Nekatere vrste zelenjave se odlično obnesejo na balkonu. Pripravili smo seznam tistih, ki jih sadimo v marcu in aprilu.

Zelenjava, ki pozimi potrebuje zaščito pred mrazom
Dnevi so vedno krajši, svetlobe je vedno manj, temperature pa vedno nižje – vsi ti znaki nas opozarjajo, da se narava pripravlja na zimsko spanje. Z vrtov smo tako pobrali že vso poletno zelenjavo, ozimnice pa se šibijo pod težo krompirja, vloženih kumaric, čebule, jabolk, buč, marmelade in drugih pridelkov. A to nikakor ne pomeni, da je naš vrt sedaj popolnoma prazen. Številne vrtnine, ki jih posadimo v času pozne setve, lahko nabiramo celo zimo, vse do zgodnje spomladi. Nekatere izmed njih kljub uspevanju v hladni sezoni, potrebujejo dodatno zaščito - v nadaljevanju preberite, katere so to in kako jih kar najbolje zaščititi.

Kako zaščititi vrt pred neurjem?
Močan veter, ki ruva korenine, toča, ki uničuje liste in plodove ter nenazadnje dež, zaradi katerega so rastline bolj dovzetne za razvoj plesni in gliv, so vremenski pojavi, ki so v zadnjem času še posebej pogosti. Vreme nam jo lahko precej zagode – in čeprav nanj nimamo vpliva, lahko marsikaj storimo, da vrt kolikor je le mogoče zavarujemo in razdejanje čim bolj omilimo.

Te zelenjave z domačega vrta ne zamrzujte
V večini primerov zamrzovanje podaljša rok trajanja zelenjavi, saj ustavi delovanje encimov, ki povzročajo izgubo barve, hranilnih snovi in spremembo okusa. A čeprav je zamrzovanje dober način za ohranitev pridelkov z domačega vrta, obstajajo izjeme. Katera zelenjava je tista, ki je ni priporočljivo shranjevati v zamrzovalniku?

Znanilci pomladi, ki se jih razveselimo vsako leto
Trobentice, zvončki, kronce, pomladanski žafran in telohi spadajo med najzgodnejše in najbolj trdožive znanilce pomladi. V članku si preglejte njihove kratke predstavitve, izvedeli pa boste tudi, kje jih najti v naravi in kako njihovo svežino vnesti v svoj vrt in dom.

To so najbolj tipične azijske začimbe
Bistvo azijske kuhinje je v iskanju ravnovesja. Ravnovesja med slanim in sladkim, med toplim in hladnim, med slanim in kislim. Kljub temu, da azijska kulinarika zajema širok spekter kuhinj, vse od vietnamske pa do japonske, tajske, kitajske in tako naprej, pa je vsem skupen bistveni element. Veste v čem se skriva popolnost azijskih jedi? Zagotovo v drznih okusih in intenzivnih aromah, ki jih dobimo, če v jed dodamo nekaj ščepcev začimb. Nekatere izmed tipičnih azijskih začimb so poznane tudi drugje po svetu in jih uporabljamo tudi pri nas, medtem ko so nekatere precej specifične in boste morda zanje slišali prvič.

Mediteranske začimbe, ki ne smejo manjkati v vaši kuhinji
Mediteranska kuhinja je znana kot ena najbolj okusnih in zdravih na svetu, kar lahko poleg zdravih in sezonskih sestavin deloma pripišemo široki uporabi aromatičnih začimb. Te dajo jedi intenziven okus in tako nadomeščajo potrebo po pretiranem soljenju in popranju. Bazilika, timijan in origano so tri izmed nenadomestljivih začimb, vendar obstajajo tudi druge, ki so za dobro mediteransko jed prav tako pomembne!

Osnovne vrste žit in nasveti za gojenje
Skupina pravih žit, ki spadajo v družino trav, vključuje pšenico, koruzo, rž, oves, piro, ječmen, riž, kamut in proso. Poleg pravih žit pa med žitarice prištevamo tudi nekatere druge pridelke, ki sicer botanično gledano to niso, a je njihova uporaba v prehrani precej podobna pravim žitom. Poglejmo, katera so prava in neprava žita ter kakšne so njihove zahteve za gojenje.

Zeleni paradižniki – naj vas njihova barva ne zavede
Pridelovalci so do sajenja zelenega paradižnika pogosto nekoliko zadržani, saj na videz nezreli paradižniki kupcem pogosto niso privlačni in jih je zato težje prodati. Prav tako so pri nas manj pogosti, ker domačim vrtičkarjev povzročajo določeno težavo. Glede na barvo je namreč zelo težko določiti njihovo zrelost. A kljub temu naj vas barva ne zavede, saj gre za sorto zelenih plodov, ki ohranijo zeleni odtenek tudi, ko popolnoma dozorijo.

Hrana, ki jo je dobro uživati v poletnih mesecih
Z razlogom pravijo, da moramo v hladnejšem delu leta uživati bolj polno in nekoliko bolj kalorično hrano, v poletnih mesecih pa je dobro, da posegamo po lahkotnejši hrani, ki vsebuje veliko vode. Nekaj izmed te vrste hrane, vrtnine, imamo lahko tudi na lastnem vrtu in vsekakor je še čas, če še niste, da jih posadite na svoje gredice.

Je čudovit hišni ljubljenček
Morski prašiček je idealna izbira za tiste, ki nimate dovolj časa ali prostora, da bi imeli psa, še vedno pa bi radi imeli doma kosmato kepico, ki je prijazna in se rada crklja. Če razmišljate, da bi kakšnega sprejeli v svoj dom, v nadaljevanju preberite, kaj vse potrebuje, da bo zdrav, srečen in vam bo družbo delal več let.

Je odličen dodatek jedem, ki med drugim pomaga pri prebavnih težavah
Želite v kuhinji pričarati podaljšati poletje? Ščepec te sredozemske začimbe namreč zmore veliko več kot le izboljšati okus pic in solat. Postavite lonček origana na svetlo mesto v kuhinji in tako bo na voljo skozi celo zimo.

Zatišje pred vrtičkarsko nevihto
Februar je mesec, ko se začnemo pripravljati na novo vrtičkarsko sezono. Začetnike bo morda presenetil podatek, da je med opravili tudi že setev.

Le tako bo vaš zelenjavni ali okrasni vrt popoln
Tako rekoč v vsaki živilski trgovini ali na tržnici je mogoče kupiti sadje in zelenjavo, a roko na srce, ni bolj svežih in ukusnih zelenjadnic in sadežev od tistih, ki jih pridelamo sami. Pomanjkanje časa in prostora za urejanje lastnega vrtička pa je dandanes samo izgovor. Z malce dobre volje in časa ter s pomočjo nasvetov izkušenih vrtnarjev in kvalitetnih sredstev si lahko vsak, četudi še nikoli ni držal motike v roki, uredi vsaj manjši zelenjavni, zeliščni ali okrasni vrtiček.

INTERVJU: Skrivnosti organskega vrta
Kornelijo Benyovsky Šoštarič na Hrvaškem poznajo preprosto kot "Vrtnarko". Na nacionalni televiziji namreč že tretjo sezono pripravlja istoimensko nedeljsko oddajo, večji del posneto na njenem vrtu v Hrvaškem Zagorju. Preberite si ekskluziven intervju portala Dominvrt.si z njo!

Zelenjavni vrt proti koncu poletja
Domači zelenjavni vrt nam omogoča zdravo sezonsko prehranjevanje. Prav zato pa je pomembno, da že v avgustu pričnemo razmišljati o ozimnici. Poskrbimo za tiste vrtnine, ki so ostale na vrtu, za prazne gredice pa razmislimo, kaj lahko nanje ta mesec posejemo.