Dominvrt.si
barva Simply2

To morate vedeti, če v svojem domu želite lepe in gladke stene

E.S.
23. 07. 2025 04.00
0

Pleskanje sten se zdi na prvi pogled ena izmed tistih nalog, ki jih zlahka opravimo sami. A ravno pri takih "enostavnih" opravilih se hitro prikradejo napake, zaradi katerih rezultat ni takšen, kot smo si ga zamislili. Dobra novica? Večino pogostih napak lahko z enostavnimi rešitvami odpravimo ali pa se jim izognemo.

1. Slabo pripravljena podlaga

Ena najpogostejših napak je prehitevanje začetnih korakov. Če stene niso dobro očiščene, razmaščene in zglajene, bo barva neenakomerno nanešena ali pa bo celo začela odstopati, ne glede na to, kako kakovostno barvo uporabimo. Zato je pred pleskanjem nujno potrebno odstraniti prah, pajčevine, staro barvo, zapolniti razpoke ter nanesti primeren temeljni premaz, ki izboljša oprijem barve in zmanjšuje njeno porabo.

Prava priprava bo omogočila daljšo obstojnost barv, s čimer se boste lahko izognili kasnejšim popravilom. Zadostujejo že preprosto orodje za brušenje in zaščitne folije, ki jih lahko najdete v trgovini Bauhaus ali njihovi spletni strani.

 Vzemite si čas za natančno lepljenje zaščitnih trakov, saj bo vaš trud na koncu poplačan.
Vzemite si čas za natančno lepljenje zaščitnih trakov, saj bo vaš trud na koncu poplačan. FOTO: Arhiv naročnika

2. Pleskanje brez načrta

Pleskanje brez pravega načrta se pogosto konča z neenakomernimi nanosi barve, madeži in nepotrebnim popravljanjem. Pravilno zaporedje je ključ do dobrega rezultata, zato najprej prepleskajte strop, nato stene, pri tem pa začnite z robovi in koti prostora ter šele nazadnje zapolnite večje površine z valjčkom. Tako boste dosegli enakomeren nanos in se izognili lisam. Detajlom, kot so vtičnice in okenski okvirji, se posvetite na koncu, ko je glavno barvanje že opravljeno. Vzemite si tudi čas za natančno lepljenje zaščitnih trakov, saj bo vaš trud na koncu poplačan. Če želite prostoru dodati še več karakterja, razmislite tudi o dekorativnih stenskih rešitvah, kot so tapete, 3D paneli ali stenske nalepke.

3. Neprimerna izbira barve ali odtenka

Barva na steni pogosto izgleda povsem drugače kot v trgovini ali na zaslonu. Svetloba, velikost prostora in pohištvo močno vplivajo na to, kako zaznavamo odtenke. Zato je pomembno, da pred pleskanjem preizkusite testne odtenke na manjših površinah in opazujte, kako se spreminjajo čez dan.

Barve niso samo estetski element, saj prava izbira lahko vpliva tudi na razpoloženje v prostoru. Topli odtenki dajejo občutek domačnosti, hladni pa svežine in miru.

Barva na steni pogosto izgleda povsem drugače kot v trgovini ali na zaslonu.
Barva na steni pogosto izgleda povsem drugače kot v trgovini ali na zaslonu. FOTO: Arhiv naročnika

4. Premalo ali preveč barve

Če na valjček nanesemo premalo barve, bodo vidne sledi in madeži. Če pa jo je preveč, lahko nastanejo kapljice ali barva celo odstopi po sušenju. Zato je barvo potrebno nanašati enakomerno in z umirjenimi gibi ter slediti navodilom proizvajalca glede časa sušenja med nanosi, saj se potrpežljivost vedno na koncu obrestuje.

Prav tu pride do izraza kakovost notranje barve. Tiste, ki so pralne, odporne in obenem sledijo sodobnim trendom, omogočajo boljši nanos, zahtevajo manj popravkov in ostanejo lepe dlje časa. V trgovini Bauhaus lahko izberete natančno takšne barve, ki so ustvarjene za trajnostno in estetsko prenovo vašega doma.

5. Varčevanje pri orodju

Tudi najbolj kakovostna barva pa ne more nadomestiti slabega orodja. Nepravilen valjček, obrabljen čopič ali nekakovosten zaščitni trak lahko pokvarijo celoten videz površine. Slabše orodje pogosto pušča sledi, kapljice ali dlačice, poleg tega pa oteži natančno delo na detajlih, kot so robovi ali območja okoli stikal in okvirjev.

Za profesionalen rezultat doma je zato ključna izbira ustreznega orodja. To omogoča enakomeren nanos, manj popravkov bistveno krajši čas dela. Dobro izbrano orodje ni le pomoč pri delu, temveč je temelj vsake uspešne prenove.

Sveže prepleskane stene ne prinašajo le estetske prenove, ampak prostoru dajo novo energijo.
Sveže prepleskane stene ne prinašajo le estetske prenove, ampak prostoru dajo novo energijo. FOTO: Arhiv naročnika

Majhne spremembe, velik učinek

Ne pozabite, da tudi z manjšimi spremembami lahko ustvarite popolnoma novo vzdušje doma. Sveže prepleskane stene ne prinašajo le estetske prenove, ampak prostoru dajo novo energijo. S pravimi pripomočki, barvami in nekaj načrtovanja je lahko pleskanje celo prijetno doživetje.

Sponzorirana vsebina

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1062