V zadnjem času se je večina izmed nas že navadila, da večino električnih naprav izklopimo, ko se odpravimo na dopust. Vendar pa obstajajo tudi takšne, ki jih je priporočljivo izklopiti vsakič, ko jih nehamo uporabljati.
Wouter van Eck je nizozemski ekolog, permakulturnik in zagovornik trajnostnega kmetijstva. Leta 2009 se je skupaj s somišljenikom Pietrom Jansnom lotil za tiste čase optimističnega projekta, ki je bil deležen precej kritik in dvomov v uspeh. Danes, 15 let pozneje, pa je prav ta projekt, ki so ga številni zasmehovali, eden najboljših šolskih primerov kmetovanja v skladu z naravo in podnebnimi spremembami.
Polarni medvedi so se znašli v hudih težavah. Visoke temperature, ki so posledica globalnega segrevanja, namreč močno spreminjajo pokrajine, pomanjkanje ledu in nestabilno vreme na življenjskih področjih teh živali pa jim nikakor ni v prid.
Lastništvo psa ima mnogo lepih plati. Pobiranje pasjih iztrebkov zagotovo ni ena izmed njih, je pa na žalost nujno, saj je del odgovornega lastništva živali. Ne le, da gre za družbeno zaželeno vedenje, pasji iztrebki so tudi onesnaževalec okolja, če jih pustimo ležati na pločniku, cesti ali travniku. Če vas ti razlogi še vedno ne prepričajo, pa morate vedeti tudi, da vas lahko doleti kazen, če za svojim psom, ki je opravil potrebo na javni površini, ne boste pospravili.
Na svetu se vsako leto zavrže okoli 2,5 milijarde ton hrane, kar predstavlja velik svetovni problem, iz katerega ni izvzeta niti Evropa. Državne in lokalne oblasti se tega problema lotevajo na različne načine, med bolj inovativnimi pa so v nekaterih delih Francije in Belgije. V nekaterih predelih teh dveh držav namreč v ta namen že leta delijo brezplačne kokoši. Bi se ideja lahko prijela tudi drugje?
Avstralskim znanstvenikom je uspel preboj na področju umetne oploditve pri živalih, saj so prvič v zgodovini na ta način ustvarili novo življenje kenguruja. Čeprav ti na srečo še niso na seznamu ogroženih, pa jim grozijo številne nevarnosti, zaradi katerih postajajo vedno bolj ranljiva skupina. Ugotovitve pa bi lahko pomagale tudi pri reševanju nekaterih drugih ogroženih živalskih vrst.
Še ena sezona ogrevanja je za nami. Kmalu bomo iskali načine, kako se ohladiti. Toda preden se ogrevalnim napravam omogoči zaslužen odmor, jih je treba pregledati in servisirati, da bi se izognili težavam, ko spet postane hladno.
Potresi so stalnica našega planeta. Po statistiki naj bi se vsako uro v dnevu nekje na svetu vsaj rahlo stresla tla. To je posledica počasnega premikanja tektonskih plošč, ki ustvarjajo napetosti v zemeljski skorji in zgornjem plašču. Ko ta napetost doseže vrhunec, se zgodi potres. Ker je potres težko vnaprej napovedati, ne škodi da smo nanj pripravljeni.
Medtem ko se Evropa na vse pretege – bolj ali manj uspešno – bori proti uporabi plastike, Amerika, kot kaže, v Trumpovem mandatu temu ne bo sledila. Nedavno zapriseženi novi predsednik je namreč podpisal odlok, s katerim je ponovno dovoljena uporaba plastičnih slamic in plastičnega pribora.
Po nekaterih podatkih naj bi gospodinjstvo, ki šteje tri člane, za kuhanje in pripravo hrane porabilo približno 11 odstotkov vse porabljene energije v gospodinjstvu. Triki, ki vam jih predstavljamo v nadaljevanju, vam lahko, v kolikor jih boste dosledno upoštevali, pomagajo prihraniti kar nekaj energije. Tako boste prispevali k varovanju okolja, hkrati pa vam bo ob koncu meseca hvaležna tudi denarnica.
Te dni se je začela množična selitev ogroženih dvoživk iz njihovih prezimovališč do vodnih poti, kar pomeni, da morajo dvoživke na svoji poti prečkati tudi zelo prometne ceste. Ker ustreznih podhodov zanje ni, premnoge končajo pod kolesi vozil. Edino upanje zanje so tako prostovoljci, ki so se ali se bodo pridružili kateri od organiziranih akcij reševanja dvoživk ali pa so se reševanja lotili samostojno.
Zveza potrošnikov Slovenije na podlagi raziskave iz tujine opozarja, da so v rezanem cvetju pogosto prisotni pesticidi, tudi taki, ki so v EU prepovedani, zato naj potrošniki pred nakupom preverijo poreklo ali izberejo lokalno cvetje. Pozivajo pa tudi k spremembah zakonodaje na tem področju z namenom zaščite javnega zdravja in okolja.