Ste se kdaj med obiskom gorskih koč spraševali, zakaj imajo tako šibek vodni curek? Mnogi obiskovalci se celo jezijo, ker jim na nekaterih visokogorskih kočah niso na voljo tuši. Dejstvo je, da so v gorah odvisni od deževnice, ki jo shranjujejo v zalogovniku, ker pa je težko napovedati, kdaj bo spet deževalo, morajo z vodo ves čas varčevati. Tudi pri izbiri in pripravi obrokov.
Cianobakterije, znane tudi kot modrozelene alge, se naravno pojavljajo v jezerih in ribnikih po vsem svetu. Kadar je njihova količina velika, se na površini vode lahko ustvari modrozelena tanka prevleka. Čeprav so naravno prisotne v tekočih in stoječih vodah, pa lahko v nekaterih primerih predstavljajo nevarnost za ljudi in živali – kot je bilo nedavno mogoče videti na Bohinjskem jezeru, ko sta po kopanju poginila dva ali neuradno celo več psov.
Razen če vaš WC kotliček deluje na poteg ali pa imate takega z ročajem, potem veste, da sta za splakovanje na voljo dve tipki. Pa poznate razliko med njima? Zakaj pravzaprav sploh sta tam in kdaj uporabiti katero?
Vsem znano dejstvo je, da svetla barva odbija svetlobo, medtem ko jo temna privlači. Enako velja za stavbe - bele odbijajo toploto in ostanejo hladnejše, medtem ko jo temnejše absorbirajo. To je vidno že iz primerjave tradicionalnih črnih hiš v hladni Skandinaviji ter belih, ki jih najdemo v toplih sredozemskih državah. Toda strokovnjaki zaradi vse bolj nestabilnega podnebja razmišljajo, kateri odtenek bi se najbolje obnesel tam, kjer so poletja vroča, zime pa mrzle in zasnežene?
Voda je naše največje bogastvo, ki nam omogoča življenje. Medtem ko v nekaterih delih sveta nimajo dostopa do pitne vode, imamo pri nas to srečo, da nam iz pipe priteče čista voda, kadarkoli si to zaželimo. Ne samo v udobju svojega doma, ampak tudi na javnih krajih. Če vas zanima, kje se nahajajo javni pitniki, so Ekologi brez meja ob dnevu vode pripravili seznam, kjer se lahko odžejate.
Leta 2018 je generalna skupščina Združenih narodov 7. junij razglasila za Svetovni dan varnosti hrane. Ta dan nas opominja, kako pomembno je, da je hrana, ki jo jemo, varna za naše zdravje in okolje. Vsak izmed nas lahko s pravimi navadami v kuhinji in na vrtu prispeva k varnejši hrani.
Mikroplastika se je v zadnjih desetletjih tako razširila, da se danes dotika praktično vseh vidikov našega življenja. V naših domovih jo najdemo v najrazličnejših predmetih, čeprav se tega pogosto sploh ne zavedamo.
Morda ste bili doslej prepričani, da elektronska naprava, ki je izklopljena ne porablja električne energije – a to ne velja vedno in povsod. Četudi ste pritisnili gumb, s katerim ste jo ugasnili, ne pozabite dodatno še iztakniti kabla iz vtičnice.
Svetovni ledeniki se pod vplivom podnebnih sprememb topijo hitreje, kot se je to dogajalo v prejšnjih desetletjih, kaže najobsežnejša znanstvena analiza doslej. To velja tudi za največji evropski ledenik, imenovan Aletsch. Smo torej že prišli do točke, od koder ni več vrnitve nazaj?
Gotovo ste že kdaj naročili kakšen paket in se ob tem čudili, zakaj so vam ga poslali v tako veliki škatli. To se ne dogaja samo pri naročenih paketih, ampak je tudi sicer ustaljen način ravnanja, da proizvajalci svoje izdelke zapakirajo v preveliko škatlo. Preberite, zakaj.
Gozdni svet je poln zanimivosti. Med drugim ponuja številne nenavadne glive, med katerimi so ene užitne, druge pa so vredne občudovanja že samo zaradi svojega nenavadnega videza. Ena izmed takšnih je tudi razbarvana grahovka.
V zadnjem času cene elektrike močno nihajo. In ko se soočamo z negotovostjo glede prihodnosti energetskih virov, Slovenci vse bolj iščemo trajnostne, zanesljive in dolgoročno ugodne rešitve za oskrbo svojih domov z energijo. Ena izmed najbolj priljubljenih izbir je investicija v sončno elektrarno. Še posebej v pametno zasnovane sisteme, ki združujejo proizvodnjo, hranjenje in učinkovito upravljanje z energijo.