Visoke temperature poleti močno obremenjujejo hladilnike, saj morajo ti kljub neznosni vročini zunaj nenehno delati in vzdrževati optimalno notranjo temperaturo. To poviša porabo elektrike in lahko skrajša življenjsko dobo aparata. Poleg tega ljudje delamo nekaj pogostih napak, ki še dodatno obremenijo napravo. Te napake povečajo stroške delovanja hladilnika in zmanjšajo njegovo sposobnost učinkovitega hlajenja, kar lahko vodi tudi do hitrejšega kvarjenja živil.

Poglejmo, kako preprečiti teh pet najpogostejših napak in poskrbeti za stabilno delovanje svoje naprave tudi v najbolj vročih dneh. Majhne spremembe v navadah lahko prinesejo velike prihranke pri energiji in denarju.
1. Napaka: Preveč živil v hladilniku
Še posebej poleti se zgodi, da hladilnik natrpamo z vodo, sadjem, sokovi in drugimi živili. To je napaka, saj prenatrpanost preprečuje kroženje hladnega zraka. Zaradi tega mora hladilnik delati močneje in traja dlje časa, da ohladi živila, kar poveča porabo elektrike. To povzroči tudi neenakomerno hlajenje, zato se hrana hitreje kvari, in aparat lahko doživi prezgodnjo okvaro, saj je nenehno pod pritiskom.
Za optimalno delovanje hladilnik vedno napolnimo do največ 80 odstotkov njegove kapacitete. Vedno pustimo prostor med živili in ob zadnji steni, da omogočimo pretok zraka. S tem bomo zagotovili enakomerno razporeditev hladnega zraka po celotni notranjosti in posledično bo tudi račun za elektriko nižji.
2. Napaka: Prepogosto in predolgo odpiranje vrat
Poleti pogosto odpiramo hladilnik. Še posebej škodljivo je, če ga pustimo odprtega med brskanjem za hrano. Vsakič, ko se vrata odprejo, namreč topli zrak vstopi v hladilnik in takoj poviša notranjo temperaturo. Zaradi tega mora aparat delovati dlje in z večjo močjo, da znova ohladi notranjost. To povzroči veliko dodatno porabo energije in obremenitev za kompresor.
Dodatni nasvet: Preden odprete vrata, premislite, kaj točno potrebujete. Organizirajte police tako, da so najpogosteje uporabljene stvari lažje dostopne. Zaprite vrata takoj, ko ste vzeli želeno stvar. To zmanjšuje toplotne izgube in prispeva k varčnejšemu delovanju.
3. Napaka: Hladilnik je blizu virov toplote
Umestitev hladilnika v prostor igra ključno vlogo pri njegovi učinkovitosti, še posebej v vročih poletnih mesecih. Ena izmed pogostih napak je postavljanje aparata v bližino neposrednih virov toplote, kot so pečica, štedilnik, pomivalni stroj ali celo okno, skozi katero neposredno sije sonce. Ti viri oddajajo veliko toplote, ki neposredno vpliva na zunanjo temperaturo okolice hladilnika. Večja kot je okoliška temperatura, več energije mora aparat vložiti, da ohranja notranjo, nižjo temperaturo, kar posledično dramatično poveča porabo električne energije in zmanjša njegovo učinkovitost.
Ključnega pomena je tudi zagotavljanje ustreznega pretoka zraka za prezračevanje kondenzatorja na zadnji strani hladilnika, ki omogoča sproščanje toplote, ki nastane pri delovanju aparata. Priporočljivo je, da hladilnik stoji stran od toplotnih virov in ima dovolj prostora za ventilacijo, optimalno vsaj 5-10 cm od zadnje stene, kar omogoča učinkovito odvajanje toplote in stabilno delovanje naprave.
4. Napaka: Shranjevanje toplih jedi v hladilnik

Kadar je zunaj vroče, je velika skušnjava, da preostanke obroka čim prej pospravimo v hladilnik. Vendar je vlaganje toplih jedi neposredno v hladilnik pogosta in resna napaka. Topla hrana namreč logično dvigne notranjo temperaturo hladilnika. To moti normalno delovanje aparata in lahko ogrozi drugo že ohlajeno hrano, saj jo izpostavi povišanim temperaturam, ki pospešijo rast bakterij. Posledično se lahko živila hitreje pokvarijo. Poleg tega mora hladilnik delati bistveno močneje, da spet zniža temperaturo, kar poveča porabo elektrike in obrabo kompresorja.
Ključen nasvet: Vedno pustite, da se vroča hrana ohladi na sobno temperaturo, preden jo shranite v hladilnik. Nikoli ne pustite jedi stati na sobni temperaturi dlje kot dve uri, da preprečite razmnoževanje bakterij. Pravilno shranjevanje prispeva k trajnosti in varnosti hrane.
5. Napaka: Zanemarjanje čiščenja in vzdrževanja
Poleti se na zadnji rešetki hladilnika hitreje nabirata prah in vlaga. Če teh delov ne čistimo redno, se zmanjša učinkovitost hladilnika. Umazane ali poškodovane rešetke ne tesnijo dobro, kar pomeni, da topli zrak neprestano vdira v hladilnik. Hladilnik mora nato trošiti bistveno več električne energije, da ohranja notranjo temperaturo, kar poveča račun za elektriko in skrajša življenjsko dobo aparata. Umazana rešetka tudi otežuje odvajanje toplote in preobremenjuje kompresor.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV