Dominvrt.si
Po potresu

Kako ravnati v primeru potresa?

Ni.Š.
09. 12. 2024 08.12
0

Potres se lahko zgodi kadarkoli in kjerkoli. Če ste takrat doma, v pisarni ali šoli ostanite v prostoru, v katerem ste. Oddaljite se od oken in drugih steklenih površin, zavetje poiščite pod masivnim pohištvom.

Slovenijo je ponoči stresel potres z magnitudo 3,5. Žarišče potresa je bilo osem kilometrov jugozahodno od Škofje Loke. Potres so čutili prebivalci cele Slovenije, je na spletni strani navedla Agencija RS za okolje.

Potres je eden izmed najbolj nepredvidljivih naravnih pojavov, ki lahko povzroči resno gmotno škodo in ogroža človeška življenja. 

Kako ukrepati med potresom?

V primeru potresa je najpomembnejše, da ostanete mirni in hitro ukrepate. Kaj storiti med potresom?

Poiščite zatočišče

Takoj ko začutite tresenje tal, se umaknite stran od oken, steklenih površin in pohištva, ki se lahko prevrne. Nevarnost ob potresu namreč predstavlja vsak predmet, ki med potresom lahko pade z zidu, se prevrne ali pade s police ali stropa. Priporočljivo je, da se umaknete pod trden kos pohištva, kot sta miza ali trdna postelja. Pomembno je, da zaščitite glavo in vrat z rokami. 

Med potresom ostanite mirni! Takoj prekinite svoje dejavnosti, poglejte naokrog, hitro presodite razmere in ustrezno ukrepajte. Med potresom ne tecite iz stavbe! Ne uporabljajte dvigala ali stopnic in ne skačite skozi okna!

Ostanite na varnem mestu

Dokler se tresenje ne ustavi, ne poskušajte zapustiti prostora. Pogosto pride do dodatnih sunkov, ki lahko povzročijo resne poškodbe. Če ste v notranjosti stavbe, ostanite notri. Če ste zunaj, se umaknite na odprto površino, stran od stavb, dreves in daljnovodov. 

Če lahko, previdno zapustite stavbo, pri čemer ne uporabljajte dvigala, in pojdite na zbirno mesto na prostem.

Izogibajte se nevarnim predelom

Bodite posebej previdni v bližini visokih stavb, steklenih površin, elementov, ki se lahko prevrnejo, notranjih stopnišč in dvigal.

Seizmograf
Seizmograf FOTO: Adobe Stock

Po koncu tresenja

Ko se tresenje ustavi, bodite še vedno previdni. Pazite na morebitne padajoče predmete in poškodovane električne napeljave. Preverite, ali ste vi in vaši bližnji poškodovani.

Preverite poškodbe in morebitne požare, če je potrebno, pokličite pomoč na telefonsko številko 112. Imejte pripravljeno osnovno opremo za nujne primere, sledite navodilom lokalnih oblasti.

Če ostanete ujeti v ruševinah, ostanite mirni. Če se praši, si z robcem ali kosom oblačila prekrijte usta in nos. Varčujte s svojimi močmi. Reševalce opozorite nase z enakomernim udarjanjem s trdim predmetom po kovinski napeljavi ali zidu.

Preventivni ukrepi

Imejte pripravljen komplet za nujne primere, pozanimajte se o evakuacijskih poteh, redno pregledujte stanje vaše nepremičnine, če je le možno, se udeležujte izobraževanj o ravnanju ob naravnih nesrečah. 

To je najprimernejša temperatura v spalnici pozimi
Preberi še
To je najprimernejša temperatura v spalnici pozimi
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 702