Dominvrt.si
Izpust risa v Triglavskem narodnem parku leta 2021

Pozor - v slovenske gozdove se vrača izgubljena žival

L.M.
13. 05. 2025 14.03
1

Dobra novica prihaja iz sveta ogroženih živali. Projekt LIFE Lynx, ki si prizadeva za rešitev risov pred izumrtjem v Dinaridih in jugovzhodnih Alpah, je namreč nominiran za prav posebno nagrado. Ta zgodba o povezovanju ljudi in narave, kjer so moči združili lovci, znanstveniki, gozdarji in lokalne skupnosti – z jasnim ciljem: ohraniti risa v naših gozdovih – se je izkazala za več kot uspešno.

Evropska komisija je nedavno objavila seznam nominirancev za Nagrado LIFE 2025, ki prepoznava najboljše okoljske projekte v Evropi. Med devetimi izbranimi je tudi projekt LIFE Lynx, ki v ospredje postavlja rise.

Ris, veliki maček z majhnimi možnostmi preživetja

Ris je ena najbolj skrivnostnih živali v Evropi, žal pa tudi ena najbolj ogroženih. Po podatkih projekta LIFE Lynx se je zaradi osamitve in parjenja v sorodstvu populacija dinarskih risov začela genetsko slabšati, kar je dolgoročno vodilo k izumrtju. Rešitev, ki so jo videli, je povezovanje populacij in vnos novih genov z doselitvijo zdravih risov iz Karpatov.

Na srečo pa ni ostalo samo pri ideji, ampak je s projektom LIFE Lynx ta dejansko zaživela v praksi. V Slovenijo in na območje Hrvaške so naselili 18 risov, pri čemer je sodelovalo kar 11 partnerjev iz petih evropskih držav. Njihovo delo že kaže izjemne rezultate – v naravi so zabeležili več kot 30 mladičev, kar dokazuje, da se populacija uspešno obnavlja.

Glavni dosežki projekta, ki so prepričali komisijo:

Doselitev 18 risov v Slovenijo in na Hrvaško.

Zabeleženih več kot 30 potomcev doseljenih risov, kar je optimistično sporočilo za prihodnost.

Vzpostavitev t. i. 'povezovalne populacije' v jugovzhodnih Alpah, preko katere bo omogočena dolgoročna ohranitev risov na tem območju.

Aktivno sodelovanje deležnikov, še posebej lovcev, pri reševanju risov pred ponovnim izumrtjem.

Člani ekipe projekta LIFE Lynx
Člani ekipe projekta LIFE Lynx FOTO: LIFE Lynx

Skupna vizija za skupno prihodnost

Projekt je bil poseben tudi zato, ker je v ospredje postavil sodelovanje. Lovci, gozdarji, naravovarstveniki in domačini so združili moči in pokazali, da se tudi zahtevne naravovarstvene naloge dajo rešiti, če delamo skupaj.

"Tako uspešnega projekta ne bi mogli izvesti brez sodelovanja strokovnjakov in ključnih deležnikov, kot so lovci in lokalni prebivalci. Ta nominacija pomeni veliko priznanje predvsem za njih," je ob nominaciji povedal Rok Černe, koordinator projekta LIFE Lynx z Zavoda za gozdove Slovenije.

Oddajte svoj glas!

Projekt je nominiran v kategoriji Varstvo narave in biodiverziteta, do nagrade pa lahko pride z vašimi glasovi. Evropska komisija namreč podeljuje posebno nagrado občinstva – Citizens' Award, za katero lahko glasujete na tej povezavi:
 https://www.lifeawards.eu/project/life-lynx/

Glasovanje je odprto do 3. junija do 18. ure, zmagovalci pa bodo razglašeni na osrednji podelitvi v okviru Zelenega tedna EU – največjega evropskega dogodka za varstvo okolja.

Oddajte svoj glas!

Projekt je nominiran v kategoriji Varstvo narave in biodiverziteta, do nagrade pa lahko pride z vašimi glasovi. Evropska komisija namreč podeljuje posebno nagrado občinstva – Citizens' Award, za katero lahko glasujete TUKAJ!

Glasovanje je odprto do 3. junija do 18. ure, zmagovalci pa bodo razglašeni na osrednji podelitvi v okviru Zelenega tedna EU – največjega evropskega dogodka za varstvo okolja.

Slovenija že dokazala, da zna

To sicer ne bi bilo prvič, da bi slovenski naravovarstveni projekt prejel evropsko priznanje. Leta 2020 je prestižno Nagrado LIFE osvojil tudi projekt LIFE DINALP BEAR, ki se je osredotočal na sobivanje z medvedi. Tudi ta projekt je vodil Zavod za gozdove Slovenije.

Izpust risa v Triglavskem narodnem parku leta 2021
Izpust risa v Triglavskem narodnem parku leta 2021 FOTO: Polona Bartol

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 921