Dominvrt.si
Park na Nizozemskem

Na Nizozemskem ustvarili park, ki se osvetljuje samo s pomočjo rastlin

L.M.
28. 05. 2025 10.03
1

Ali ste vedeli, da lahko rastline prav zares osvetljujejo mesto? To z enim izmed svojih mestnih parkov že 6 let dokazuje nizozemsko mesto Rotterdam. Preberite, kako so na zelen način poskrbeli za to, da park ne proizvaja prav nobenega svetlobnega onesnaževanja, hkrati pa je čudovita atrakcija za ljudi od blizu in daleč.

Predstavljajte si, da se zvečer sprehajate po parku, kjer ni niti ene luči – pot pa je kljub vsemu rahlo osvetljena. V Rotterdamu na Nizozemskem jim je to uspelo. Zahvaljujoč nadvse ekološki osvetlitvi se lahko pohvalijo z nično stopnjo svetlobnega onesnaževanja, namesto tega pa je park poln čudovitih svetlečih rastlin.

Park v Rotterdamu so otvorili leta 2019.

Rotterdam je prvo mesto na svetu, ki je uresničilo idejo o parku z interaktivno razsvetljavo, ki temelji na rastlinski zasaditvi.

Skupaj z lokalnim vrtnarskim podjetjem in oblikovalcem Ermijem van Oersom so ustvarili zeleni pas, kjer obiskovalci in sprehajalci lahko opazijo majhne utripajoče lučke, ki jih ustvarjajo posebne rastlinske vrste.  Te se z utripanjem odzivajo na mimoidoče.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Mesto veliko vlaga v ekološke inovacije.

'Park jutrišnjega dne', kot so ga poimenovali, je samo eden od načinov, s katerim želijo mestne oblasti spodbuditi uporabo več zelenja v urbanih območjih in ustvariti močnejšo povezavo med ljudmi in njihovo okolico.

Vodilni pri projektu so ob otvoritvi povedali: Vlaganje v inovacije je pomembno. Ali so rastline resnično izvedljiva možnost kot prihodnji vir energije, je treba še določiti, vendar s tem projektom dobivamo prednost. Čeprav luči morda ne bodo delovale ves čas ...

"... narava se ne bo pustila prehitevati; če bakterije ne rastejo dovolj hitro ali če je vreme slabo, luči morda ne bodo delovale. Spremljanje tega je del izkušnje."

Kako je mogoče, da rastline proizvajajo svetlobno energijo?

Vse rastline brez izjeme opravljajo fotosintezo, pri čemer nastajajo sladkorji, ki jih rastlina uporablja za rast. Nekaterih od teh sladkorjev rastlina ne porabi in se zato izločijo v zemljo skozi njen koreninski sistem. V zemlji okoli korenin bakterije razgradijo dostopne sladkorje, ki jih izloča rastlina. Med tem postopkom bakterije sproščajo elektrone kot odpadni produkt. Prav to pa so izkoristili znanstveniki, ki so odkrili način za zbiranje elektronov in njihovo pretvorbo v elektriko. Med proizvodnjo elektronov se v rastlinah ujame CO2, kar povzroči proizvodnjo električne energije z negativno emisijo CO2. To tehnologijo je mogoče uporabljati kjer koli na svetu; edini pogoj je, da rastline rastejo v vlažnih tleh.

Od osvetlitve rastlin do svetlečega ribnika

Od novembra 2019, ko je bil javnosti prvič predstavljen projekt osvetljevanja s pomočjo rastlin in je bila zasnova parka še v povojih, je danes Park jutrišnjega dne zares osupljiva pravljična cesta.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Nedavno se je temu pridružil še ribnik, ki ga prav tako osvetljujejo živa bitja. Ko se spreminja kakovost vode, se namreč spreminjajo tudi barve luči. Vse to poganja voda sama z energijo, ki jo ustvarjajo mikrobi.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 984