Dominvrt.si
Če nimate klime, je ventilator zelo priročen.

Zato imamo občutek, da so zadnja poletja precej bolj vroča, kot smo jih bili vajeni

L.M.
14. 07. 2025 04.00
0

Čeprav smo v zadnjih dneh priča rahli ohladitvi, poletja še ni konec. Meteorologi namreč že zadnjih nekaj let pravzaprav ne pomnijo poletja brez več vročinskih valov. Toda poleg temperature opazovanja kažejo tudi, da se v zadnjih letih močno dviguje tudi vlažnost v ozračju.

Prvi večji vročinski val letošnjega poletja je junija zajel velik del Evrope. Gre za tako imenovani pojav vročinske kupole, ko visok tlak dlje časa ostane nespremenjen in tako poskrbi za obdobje visokih temperatur ter vlažnosti pod to 'kupolo'.

Ni presenetljivo, da poletne visoke temperature s seboj prinašajo izjemno visoko vlažnost, toda kaj povzroča te vlažne razmere in zakaj je zaradi njih vročina še toliko bolj neznosna – razkrivamo v spodnjih vrsticah.

Poleg temperature se v zadnjih letih močno dviguje tudi vlažnost v ozračju.
Poleg temperature se v zadnjih letih močno dviguje tudi vlažnost v ozračju. FOTO: iStock

Kaj povzroča vlažnost v ozračju?

Vlažnost nastane, ko vodna para v ozračju vstopi v zrak z izhlapevanjem vode na površini. Ko se temperature v poletnih mesecih dvignejo, izhlapi več vode kot v zimskih mesecih, ko je zunaj hladneje.

Nadvse preprosto povedano, večja kot je količina vodne pare v ozračju, bolj vlažno je.

Kako lahko vlaga občutek vročine še poslabša?

Potenje je primarni mehanizem telesa za zniževanje notranje temperature. Ko se telo segreje, del možganov, imenovan hipotalamus, pošlje signal znojnim žlezam, da je čas za ohladitev. Ko se potimo, naše telo izhlapeva vodo s kože, pri čemer absorbira energijo in s tem zmanjšuje toploto.

Ta proces pa je lahko manj učinkovit, če je raven vlažnosti previsoka.

Količina vode, ki lahko izhlapi iz telesa skozi kožo, je namreč odvisna od tega, koliko vodne pare je že v zraku. Preveč vodne pare ali vlage v zraku pomeni, da ni prostora za izhlapevanje znoja s kože. Z drugimi besedami, morda se potite, vendar znoj nima kam iti.

Količina vode, ki lahko izhlapi iz telesa skozi kožo, je namreč odvisna od tega, koliko vodne pare je že v zraku.
Količina vode, ki lahko izhlapi iz telesa skozi kožo, je namreč odvisna od tega, koliko vodne pare je že v zraku. FOTO: Bobo

Kako se je povprečna poletna vlažnost spremenila skozi zadnja desetletja?

Količina vode v zraku je odvisna od temperature, in ko se zrak segreva, se relativna vlažnost zmanjšuje. Strokovnjaki trdijo, da se podnebje v zadnjem času močno spreminja in da se ozračje v povprečju segreva, kar povzroči povečanje vlažnosti.

Študija iz februarja 2025 je pokazala, da so se v zadnjih 40 letih vlažni vročinski valovi stopnjevali, kar je okrepilo pojav vročinskih valov. Poleg tega, bolj kot je vroče, več vode izhlapi iz jezer, potokov in drugih vodnih teles, kar zraku doda več vlage.

Kljub temu je eden najbolj zahrbtnih vidikov vročinskega vala z visoko vlažnostjo ta, da se vročina ponoči ne sprosti, zlasti v mestih, ki so prekrita z asfaltom in betonom, ki zadržujeta toploto, namesto da bi jo absorbirala. Vročina v urbanih območjih narašča, seva v noč in se naslednji dan stopnjuje.

Visoke nočne temperature kot tudi vedno višja vlažnost v zraku v poletnem času so vsekakor še en pomemben vidik podnebnih sprememb.

To se zgodi, če kuhate kis pred nevihto s točo
Preberi še
To se zgodi, če kuhate kis pred nevihto s točo

Povzeto po: nationalgeographic.com

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1030