Ko gre za gospodinjska ali pa zunanja opravila, čiščenje vrtnega orodja pri večini ni visoko na seznamu nujnih obveznosti. Toda če želite podaljšati njegovo uporabnost, je dobro, da ga redno temeljito čistite, kar sicer ni edini razlog, zakaj bi to morali početi.
V teh dneh dneh, ko je v mnogih občinah po Sloveniji močno omejena poraba pitne vode in je med drugim prepovedano tudi zalivanje vrta, nam lahko koristi vsak nasvet, kako rastlinam kljub temu zagotoviti uspešno rast.
Le katera vrtnina bolje opiše poletje kot osvežilne in sočne kumare? Ta zelenjava, polna vitaminov in mineralov, ki poleg tega vsebuje tudi veliko količino vode, načeloma ni zahtevna za vzgojo, vseeno pa potrebuje določeno nego. Tisto, kar mnogi pozabljajo, je sprotno obrezovanje – preberite, zakaj je to nujno.
Normalno je, da sadno drevje zgodaj poleti odvrže nekaj plodov, da ostane zdravo in uravnoteženo. Toda nekateri dejavniki lahko povzročijo, da drevesa začnejo pretirano izgubljati plodove, še preden ti dozorijo.
Poleti dela na vrtu in v okolici hiše nikakor ne zmanjka. Toda, če veliko pozornosti zahteva vaš vrt in košnja trave, je nekatere grmovnice bolje pustiti pri miru. Obrezovanje določenih rastlin poleti jih namreč lahko pusti brez cvetnih popkov, kar pomeni, da ne bo niti cvetov.
Zelo toplo in suho vreme se močno pozna na kmetijskih površinah po vsej državi, opozarjajo v Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS). Kmetovalce zato pozivajo, naj za zaščito kmetijske pridelave v sušnih razmerah ukrepajo pravočasno.
Različne vrste volčjega boba uvrščamo v botanično družino metuljnic in agronomsko skupino zrnatih stročnic. Strupene in grenke snovi v rastlini in zrnju so vzrok, da so ga v preteklosti uporabljali več za izboljševanje rodovitnosti tal kot za prehrano. S trajnostno usmeritvijo kmetijske politike Evropske unije pa se kažejo nove možnosti za setev in uporabo volčjega boba, ne le grenkih sort sredozemskih vrst, ki so zaradi bogate olistanosti ustrezne za zeleno gnojenje, ampak tudi požlahtnjenih sladkih sort, katerih zrnje je nov alternativni vir beljakovin (30 do 40 %), odpornega škroba in prehranskih vlaknin.
Divje korenje je rastlina, ki je kljub svoji zdravilni vrednosti še vedno precej nepoznana. Za razliko od navadnega korenja, ki ga najdemo na vrtu, rastlina z latinskim imenom 'Daucus carota' raste na travnikih in neobdelanih področjih. Preberite več o tej izjemno cenjeni kobulnici.
V tem delu leta pogovori zelo pogosto nanesejo na paradižnik. Kajti rastlina je ravno pred tem, da bo začela barvati plod, a kaj hitro gre kaj narobe: črn plod, plesen na listih ... In takrat mnogi posežejo po mleku. Poglejte, za kaj vse se ga uporablja na vrtu.
Rdeči, sočni paradižniki so ponos vsakega vrtnarja. Vendar pa njihova pridelava zahteva nekaj znanja in spretnosti. Vse se začne pri zdravi rastlini, vključno z listi. Zvijanje le-teh je pogosta težava, ki prizadane celotno rastlino in povzroči njeno propadanje. Poglejmo, kaj so najpogostejši razlogi, da se to zgodi – ter kako zvijanje listov odpraviti.
Vrtnarska sezona je tu, kar pomeni, da so vrtovi v polnem zamahu. Čas je za sajenje, obrezovanje, sejanje, presajanje, okopavanje ter vse, kar spada zraven. Če namesto tega vaš vrt žalostno sameva – čeprav ste storili vse in še več, da bi poleti lahko uživali v plodovih svojega dela, ste morda spregledali eno od najpogostejših napak?
Ste vedeli, da je omamno dišeča začimba, ki nas spomni na december, vsestransko uporabna tudi na vrtu? Njena prednost je zagotovo dostopnost, saj jo lahko kupimo prav v vsaki živilski trgovini, poleg tega pa je povsem naravna in z njeno uporabo nikakor ne škodimo rastlinam na vrtu. Preverite, katerih nadlog vas cimet lahko reši in katera opravila si lahko z njim olajšate.