Waine Delaney, strokovnjak iz vrtnega podjetja, trdi, da bi lahko bilo zalivanje rastlin z vodo, v kateri so se namakale gobe, ključ do rešitve vrta med neznosno vročino.
Kaj je gobja voda?

Gobja voda je točno to, kar pove njeno ime - tekočina, bogata s hranili, ki ostane po namakanju ali izpiranju gob in je odličen naravni tonik za rastline med sušo. Ker je polna mineralov in koristnih organskih spojin, lahko pomaga nahraniti zemljo in okrepiti odpornost rastlin brez škodljivih kemikalij ali odpadnih snovi.
V času, ko podnebne spremembe prinašajo vse pogostejše vročinske valove, bi lahko inovativne rešitve, kot je uporaba vode v kateri smo namakali gobe, prav zares rešile vrtove. Poleg tega, da pomaga ohranjati rastline pri življenju in zagotavlja bogatejši in bolj zdrav vrt – tudi v najbolj vročih poletnih dneh, je preprosta in cenovno dostopna.
Gobe – naravne spužve, ki zadržujejo vlago
Gobe so na vrtu kot nekakšne naravne spužve. Ko jih namočimo v vodi, namreč s sproščanjem micelija, delujejo kot hidratacijske kapsule. Snovi, ki se sprostijo pri zalivanju pa spodbudijo glivično aktivnost v tleh, zaradi česar prst ne le bolje zadržuje vodo, ampak tudi olajša absorpcijo vode s strani rastlin. To pomeni, da bodo rastline med vročinskim valom lahko vsrkale več vode, kar bo pomagalo preprečiti njihovo venenje.
Poleg boljšega hidriranja rastlin ta voda obogati zemljo z mikrohranili, kot so kalij, selen, magnezij in fosfor, ki so za rastline še posebej pomembne v času visokih temperatur.
Ta način zalivanja je za rastline prijaznejši od uporabe klasičnih gnojil, pri čemer se pogosto zgodi, da z gnojili pretiravamo in tako vrtu bolj škodujemo kot pomagamo. Dolgoročno gledano voda, obogatena z gobami, spodbuja razvoj micelija – mreže glivičnih niti v tleh – kar dodatno pomaga ohranjati vlago in bolje absorbirati vodo v vseh rastlinah.

Enostavna priprava gobje vode
Priprava te 'čarobne' vode je izjemno preprosta. Preprosto narežite pest poljubnih gob in jih pustite stati v vodi iz pipe vsaj 12 do 24 ur. Iste gobe lahko pred kompostiranjem uporabite dva- do trikrat, zaradi česar je ta postopek tudi okolju prijazen.
Priporočljivo je, da vrt zalivate manj pogosto, a močneje, da se voda vpije v zemljo in korenine dlje časa ohranijo vlažne. Voda, polna koristnih snovi iz gob, bo počasi pronicala v zemljo ter zmanjšala izhlapevanje v času največje vročine.
Dodaten trik, ki vam lahko pride prav pri zalivanju cvetlic in rastlin v koritih je, da nekaj vode zlijete tudi na podstavek, ki bo ujel odvečno vodo in omogočil rastlinam, da postopoma absorbirajo tudi to.

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV