Dominvrt.si
Japonski hrošč

Če ga opazite, morate o tem obvestiti pristojno službo

L.M. , STA
04. 07. 2025 10.30
1

K nam je prispel škodljivec, ki si ga nihče ne želi - japonski hrošč. Prvič je bil opažen prav na istem mestu kot lani. Ker predstavlja resno grožnjo za številne rastline v Sloveniji, strokovnjaki pozivajo, da - če ga slučajno opazite - čimprej javite pristojnim službam.

 V občini Lukovica so ponovno odkrili japonskega hrošča, so sporočili iz uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Škodljivega hrošča so v Lukovici sicer odkrili že lani - na istem območju. Uprava je že sprejela ukrepe za preprečevanje nadaljnjega širjenja hrošča.

Žival sicer izvira iz severovzhodne Azije, od koder je bila zanesen v Ameriko in Evropo. V celini je razširjen v Piemontu in Lombardiji v Italiji ter v kantonu Ticino v Švici, od tam pa se prek vozil redno prenaša kot slepi potnik na druga območja. Posamezne hrošče so tako že večkrat našli v feromonskih pasteh tudi drugod po Italiji, v Švici in Nemčiji.

 V občini Lukovica so ponovno odkrili japonskega hrošča.
V občini Lukovica so ponovno odkrili japonskega hrošča. FOTO: Adobe Stock

Kje so opazili japonskega hrošča?

Japonskega hrošča, ki je uvrščen na seznam karantenskih škodljivih organizmov rastlin, so v feromonskih pasteh odkrili južno od avtocestnega počivališča Lukovica. Na to območje je bil najverjetneje zanesen z vozilom z območja severne Italije, kjer je ta žival že razširjena, so v sporočilu za javnost pojasnili na upravi.

Uprava je za preprečevanje širjenja japonskega hrošča določila razmejeno območje, ki vključuje napadeno območje in varovalni pas, kjer se bodo izvajali dodatni ukrepi. Napadeno območje zajema del območja občine Lukovica, varovalni pas pa poleg dela te občine zajema še dele občin Kamnik, Domžale, Moravče in Dol pri Ljubljani.

Ukrepi za zamejitev širjenja japonskega hrošča

Kot so navedli, bo uprava v sodelovanju s strokovnimi službami okrepila spremljanje prisotnosti škodljivca s postavitvijo dodatnih feromonskih pasti in z vizualnimi pregledi. V primeru večjega števila najdb bodo na upravi sprejeli dodatne ukrepe za preprečevanje širjenja škodljivca.

Če ga opazite, javite pristojni službi

Prebivalce ob tem pozivajo, da naj bodo pozorni na morebitno prisotnost japonskega hrošča in poškodbe rastlin, ki jih povzroča. Vsak sum naj z ustreznimi fotografijami sporočijo strokovnim službam ali neposredno upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.

Kako prepoznamo japonskega hrošča?

Japonski hrošč ima ovalno telo, njegova glava in oprsje sta kovinsko zelena, pokrovke pa rjave. Dolg je od osem do 11 milimetrov, širok pa od pet do sedem milimetrov. Pokrovke so bakreno rjave barve in zadka hrošča ne prekrivajo v celoti. Na vsaki od bočnih strani zadka je razporejenih po pet šopov belkastih dlačic.

Na upravi ob tem opozarjajo na domorodne vrste hroščev, ki se jih lahko zamenja za japonskega hrošča, kot so majski in junijski hrošč ter vrtni listni hrošč.

Japonski hrošč ima ovalno telo, njegova glava in oprsje sta kovinsko zelena, pokrovke pa rjave.
Japonski hrošč ima ovalno telo, njegova glava in oprsje sta kovinsko zelena, pokrovke pa rjave. FOTO: Shutterstock

Več o japonskih hroščih preberite tukaj. 

Katere rastline napada japonski hrošč?

Japonski hrošč napada več kot 300 vrst rastlin. Hrošči objedajo liste, cvetove ali plodove vinske trte, koruze, češnje, breskve, nektarine, jablane, leske, aktinidije, fižola, soje, javorja, bresta, lipe, divjega kostanja in še številnih drugih rastlin, so našteli na upravi.

Čeprav posamezni predstavniki te vrste niso velika grožnja, težave nastanejo, ker se običajno izležejo v velikem številu in ko se zberejo na grmu, drevesu ali drugih rastlinah, povzročijo masovno škodo. 

Ličinke se medtem razvijajo v zemlji, kjer prav tako delajo škodo z objedanjem korenin travne ruše.

Informacije o tem, na koga se lahko obrnete, če opazite japonskega hrošča, najdete TUKAJ. 

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 984