Kokosova vlakna so stranski produkt pri predelavi kokosovih orehov. Uporaba le-teh je koristna tako z vidika okolja, hkrati pa ta material zaradi svojih pozitivnih učinkov postaja priljubljen kot naravni sadilni substrat.
Dejstvo, da so kokosova vlakna dobro odporna proti gnitju, pomeni, da so primerna tako za uporabo pri sobnih rastlinah kot zunaj na vrtu. Toda to še zdaleč ni edina njihova prednost.

Kako uporabljati kokosova vlakna na vrtu
Kokosova vlakna so odličen rastni substrat. Uporabljajo se tako neposredno na vrtu kot tudi v koritih, dobro pa se obnesejo celo kot substrat za rastline, ki ne potrebujejo prsti, kot so hidroponične rastline in vzpenjavke.
Kokosova vlakna se uporabljajo tudi kot gnojilo za tla za vse vrste tal. Izboljšujejo zračnost in poroznost ter pomagajo pri zadrževanju vlage.
Kokosova vlakna absorbirajo 30 odstotkov več vode kot šota in jih je veliko lažje ponovno namočiti, ko so suha. Pomagajo zrahljati teksturo glinene zemlje in izboljšati drenažo. Prav tako omogočajo peščeni zemlji, da dlje zadrži vlago.
Kaj pravzaprav pomeni zračna poroznost?
Poroznost se nanaša na prepustnost tal za zrak in vodo. Rastline za preživetje in rast potrebujejo tako zrak kot vodo, zato je pomembno zagotoviti, da je poroznost tal ustrezna za vašo rastlino.
Prednosti uporabe kokosovih vlaken namesto šote
Šota je material, ki nastaja z razgradnjo vegetacije in organske snovi, kar pa je zelo počasen proces, ki lahko traja tudi več sto let. Po drugi strani pa je povpraševanje ravno zaradi tega dolgega procesa nastajanja šote tako veliko, da presega ponudbo.
Kokosi rastejo skozi vse leto in jih je mogoče pridelati vsaka dva meseca, zaradi česar so veliko bolj trajnostna izbira. Imajo pa tudi nekaj dodatnih prednosti:
Razgrajujejo se počasneje kot šota, zato v tleh zdržijo dlje.
- Škodljivci se jim v veliki meri izogibajo.
- So sterilna in brez semen plevela.
- Imajo manj kisel pH kot šota, običajno v območju od 5,8 do 6,8.
- Kokosova vlakna izboljšajo poroznost tal, tudi ko so mokra, in izboljšajo zadrževanje vlage.
- Ker je pH kokosovih vlaken že sam po sebi nevtralen, ni potrebe po dodajanju apna.
- Po sušnem obdobju jih je lažje ponovno navlažiti, kar pomaga rastlinam, da si hitreje opomorejo. Posledično se prihrani voda, ker je potreba po namakanju manjša.

Slabosti uporabe kokosovih vlaken
Kokosova vlakna imajo kot vrtni material nekaj slabosti:
- Pred uporabo zahtevajo ustrezno obdelavo, da se zrahljajo
- Ker zadržujejo vodo, obstaja možnost kopičenja soli v tleh.
- So bogata s kalijem, vendar nimajo veliko drugih pomembnih hranil.
- So nekoliko dražja od drugih primerljivih dodatkov.
Kako pripraviti kokosova vlakna za uporabo na vrtu?
Kokosova vlakna, naravni stranski produkt kokosovih orehov, običajno ob nakupu so videti kot trden kos opeke. Ne glede na to, ali so namenjene za uporabo na prostem ali za sobne rastline, jih je treba pred sajenjem ustrezno pripraviti.
Da bi lahko uporabili kokosova vlakna, jih morate najprej namočiti:
Opeko položite v veliko posodo – ne pozabite, da se bo po hidraciji razširila pet do sedemkrat, zato izberite dovolj veliko posodo.
Prelijte s toplo vodo. Opeke kokosovih vlaken lahko kupite v različnih težah – dobro pravilo pri odločanju o količini vode je 1,2 litra na 5-kilogramsko opeko.
Pustite vsaj 15 minut, da se voda vpije. Po tem času kokosova vlakna s prsti zrahljajte, dokler ne dosežejo idealne konsistence, podobne zemlji.


Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV