Obstaja vsaj 35.000 vrst lepencev, od katerih jih veliko število najdemo tudi v Evropi. Pojavljajo se v različnih barvah kril, od bleščeče zelene in zlate do rdeče ali rumeno progaste. Razlikujejo se od klasične ovalne oblike do nekoliko bolj nenavadnih in fascinantnih.
Če jih ne nadzorujemo, lahko ti listni hrošči povzročijo veliko škode okrasnemu in zelenjavnemu vrtu.

Kaj so lepenci?
Listni hrošči ali lepenci spadajo v družino Chrysomelidae. So eni najbolj razširjenih hroščev – in to veliko pove, saj so hrošči največja živalska skupina na svetu.
Kot je razvidno že iz njihovega imena, se hranijo z listi, stebli, koreninami, cvetovi in plodovi rastlin. Vse vrste lepencev lahko letijo, zaradi česar se zlahka razširijo po širokem habitatu. Živijo lahko v različnih podnebjih, čeprav lahko huda ali dolgotrajna zimska zmrzal uniči populacije.
Njihova velikost se giblje okoli nekaj milimetrov, odvisno od vrste.
Vrste lepencev
Nekateri lepenci ciljajo le na eno vrsto rastlinskih pridelkov, kot sta soja ali krompir, drugi pa so manj izbirčni. Tukaj je nekaj listnih hroščev, ki jih boste najverjetneje videli na svojem domačem vrtu.
Fižolov lepenec (Cerotoma trifurcata): Ti škodljivci, ki so rumene do rdeče barve z značilnimi črnimi oznakami, imajo najraje sojo, glodajo pa tudi zeleni fižol, deteljo, buče in kumare.
Rdeči žitni strgač (Oulema melanopus): Običajno je rdeče barve s temno modrimi krili. Najraje jé žita, vendar se bo lotil tudi okrasnih trav.
Koloradski hrošč (Leptinotarsa decemlineata): Ta uničujoči rumeno-črno progasti hrošč ima rad krompir in večino razhudnikov, vključno z jajčevci, papriko in paradižnikom.
Mehiški fižolov hrošč (Epilachna varivestis): Ti pikasti, oranžni hrošči, ki so prav tako ljubki kot pikapolonice, a veliko bolj uničujoči, lahko povzročijo veliko škode na stročnicah.
Krompirjev bolhač (Epitrix tuberis Gentner): Ta majhen črni hrošč se hrani predvsem s krompirjem in korenovkami.
Kako lepenci vplivajo na vrt?
Lepenci se hranijo z rastlinskim tkivom in lahko povzročijo znatno škodo in smrt rastlin in dreves. Ker lahko širijo bolezni tudi samo s stikom, oslabijo rastline do te mere, da so te bolj dovzetne za druge bolezni in škodljivce.
Večina znakov lepencev je vidnih neposredno na listih rastlin:
- Majhne luknjice v listih
- Listi so razbarvani ali prekriti s temnimi iztrebki
- Rumeni in rjavi listi, ki sčasoma odpadejo
- Listi so delno ali popolnoma 'skeletizirani', ker so hrošči prežvečili večino listnega tkiva
- V sadju in zelenjavi so vidne majhne okrogle luknjice, včasih z večjim rjavim območjem okoli njih.
Kako se znebiti lepencev?
Nad lepence se lahko spravimo s kemičnimi sredstvi ali pa se poslužimo naravnih metod. Za zaščito trate in vrtov je jutro najboljši čas za škropljenje, saj so takrat žuželke še v stanju mirovanja. Preberite in upoštevajte tudi navodila na etiketi.
Če ste bolj za naravne metode, napolnite razpršilko z vodo in približno štirimi žlicami detergenta za pomivanje posode. Hrošče poškropite neposredno tam, kjer jih vidite na rastlinah, pri čemer pazite, da preverite tudi spodnjo stran listov, kamor se radi skrijejo. Drugi način je, da liste podržite nad širokim kozarcem ali vedrom, napolnjenim z milnico. Močno jih potresite, hrošči pa bodo popadali v milnico.
Kako preprečiti napad lepencev?
Ker so lepenci najbolj aktivni spomladi in poleti, lahko poznejše sajenje spomladi pomaga odgnati številne odrasle hrošče, ki so morda prezimili v zemlji.
Pomembno je tudi, da redno skrbite za svoj vrt in ga vzdržujete. Po potrebi odstranite opadlo listje in odmrle veje ter okopljite plevel. Redno pregledujte rastline glede poškodb in ukrepajte takoj, ko opazite poškodbe.


Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV