Razmnoževanje hortenzij, postopek ustvarjanja dodatnih rastlin iz ene matične rastline, omogoča, da napolnite celoten vrt s hortenzijami ali pa jih delite s prijatelji in sosedi.
Tako kot je skrb za hortenzije relativno enostavna, je tudi njihovo razmnoževanje. V nadaljevanju pojasnjujemo, kdaj in kako razmnoževati hortenzije za neskončno zalogo cvetov.

Kdaj je pravi čas za razmnoževanje hortenzij?
Najboljši čas za razmnoževanje hortenzij je pozna pomlad ali zgodnje poletje, med majem in julijem. Do takrat rastlina že požene liste in razvije dovolj nove rasti.
Pozna pomlad in zgodnje poletje sta tudi čas, ko se stebla začnejo utrjevati. Poltrdi potaknjenci bolje tvorijo korenine, kar daje največ možnosti za uspešno razmnoževanje.
Kako razmnoževati hortenzije?
Razmnoževanje hortenzij je relativno preprosto.
1. Odrežite potaknjenec
Najboljši čas za jemanje potaknjencev hortenzije je zjutraj, ko je vreme še hladnejše. Izberite necvetoča stebla, saj bodo cvetovi steblom odvzeli energijo, potrebno za ukoreninjenje. Poiščite stebla, dolga od 15 do 20 cm, z dvema ali več pari listov. S čistimi, ostrimi škarjami za obrezovanje odrežite steblo približno 5 cm pod parom listov.
2. Odstranite spodnje liste
Ko zberete vse potaknjence, odrežite spodnji par listov z vsakega stebla, tako da pustite štiri liste nedotaknjene. Z ostrimi, čistimi škarjami za obrezovanje naredite svež, poševni rez na istem mestu, kjer so bili spodnji listi.
3. Stebla potopite v hormone za ukoreninjenje potaknjencev
Čeprav je ta korak neobvezen, lahko hormoni v pripravku za ukoreninjenje spodbudijo rast potaknjencev. V majhno skodelico dajte približno 1 žlico hormona za ukoreninjenje, preostanek pa shranite na hladnem in suhem mestu. Upoštevajte tudi navodila na embalaži. Odrezani konec stebla potopite v hormon za ukoreninjenje in ga na hitro otresite, da otresete morebitne odvečne snovi.
4. Potaknjence posadite v zemljo
Sadilni pladenj napolnite z mešanico zemlje za lončnice in perlita v enakem razmerju. Zemljo zalijte, da bo vlažna. V zemljo naredite luknjo in odrezani konec stebla položite v zemljo tik pod prvi par listov na potaknjencu. Ponovite s preostalimi potaknjenci, tako da v vsako celico pladnja položite en potaknjenec, tako da so približno 5 do 7,5 cm narazen. Potaknjence lahko namesto v pladenj posadite tudi v majhne posamezne lončke.
5. Pazite na svoje potaknjence
Potaknjence hranite blizu svetlega okna s posredno sončno svetlobo. Poskrbite, da bo zemlja med ukoreninjenjem, kar traja približno mesec dni, stalno vlažna.

Kako presaditi potaknjence hortenzije?
Potaknjence hortenzije je treba pred presajanjem ukoreniniti. Nekateri potaknjenci se lahko ukoreninijo hitreje ali počasneje, odvisno od sorte ali vrste. Eden od načinov, kako ugotoviti, ali so se vaši potaknjenci že dovolj ukoreninili, je, da nežno povlečete za stebla. Če zaznate premikanje v zemlji, je koreninski sistem zelo verjetno dovolj močan, da bo rastlina prenesla presajanje.
V tem primeru vsako rastlinico previdno odstranite iz pladnja, tako da ne poškodujete korenin. Potem jih nežno obsujte z zemljo. Večji lonec do polovice napolnite z dobro odcedno zemljo. Potaknjence položite v zemljo in jih zasujte z več zemlje, dokler lonec ni napolnjen tik pod robom.
Presajene hortenzije hranite zunaj v senci in jih zalivajte vsak dan, odvisno od vremena in zadrževanja vlage. Pozimi jih shranite v garaži ali hladnejši kleti z dovolj svetlobe.


Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV