Dominvrt.si
Citrusi v loncu

To so drevesa, ki odlično uspevajo na balkonu

10. 07. 2025 09.07
0

Sadna drevesa običajno povezujemo z domačimi sadovnjaki, velikimi vrtovi in podeželjem. Toda ali ste vedeli, da lahko marsikatero sadno drevo uspeva tudi v koritu na balkonu ali terasi? Z izbiro pravih vrst in sort ter nekaj prilagoditvami pri oskrbi je to povsem mogoče in celo zelo priročno!

Katera drevesa so primerna za sajenje v posode?

Pri izbiri sadnih dreves za sajenje v korita ali velike lonce je ključnega pomena velikost in hitrost rasti tako rastline kot njenega koreninskega sistema. Priporočljivo je izbirati:

- Šibko rastoče sorte (t. i. "dwarf" oz. mini sorte), ki so cepljene na šibko rastoče podlage. Te ostanejo manjše in so zato primernejše za omejen prostor.

- Stebrasta drevesa (npr. stebraste jablane), ki rastejo bolj v višino kot v širino.

- Grmičaste oblike sadnih vrst (npr. ameriške borovnice, ribez, kosmulje, maline).

- Citrusi, ki se že naravno bolje obnesejo v posodah, kot so limonovci, mandarinovci, kumkvati itd.

Med bolj uspešnimi vrstami za gojenje v posodah so jagodičje (jagoda, malina, borovnica), jablane, hruške, breskve, limonovci in fige.

Za sadno drevo mora biti posoda dovolj velika – vsaj 40–60 litrov volumna.
Za sadno drevo mora biti posoda dovolj velika – vsaj 40–60 litrov volumna. FOTO: Shutterstock

Kakšno posodo izbrati?

Za sadno drevo mora biti posoda dovolj velika – vsaj 40–60 litrov volumna – in vsebovati kakovosten substrat oz. zemljo. Poleg tega je pomembno:

- Da posoda omogoča dobro odvajanje vode – na dnu naj bodo drenažne luknje, ki preprečijo zastajanje vode in gnitje korenin. Na dno posode nasujte sloj drenaže (npr. glinopor, droben prod).

- Da zagotovimo oporo – drevo bo z leti težje, zato izberite trdno in stabilno posodo (npr. glineno, leseno ali kakovostno plastično) ter drevesu zagotovite oporo v obliki palice, na katero ga privežete.

- Zaščita pred pregrevanjem – še posebej na izpostavljenih balkonih priporočamo svetlejše barve posod, ki se manj segrevajo. Posodo lahko tudi od znotraj obložite z izolacijsko plastjo ali alu-folijo, kar zmanjša segrevanje. Tako rastline ne bodo v tolikšnem stresu, bolje bodo rasle in obrodile, hkrati pa bo potreba po zalivanju manjša.

Pravilna oskrba skozi vse leto

Drevo v posodi je bolj izpostavljeno stresu – tako zaradi omejenega prostora kot tudi zaradi vplivov okolja: premalo ali preveč vode, toplotna obremenitev korenin, večje izhlapevanje ... Zato potrebuje skrbnejšo nego.

Drevesa v posodah se sušijo hitreje kot tista v tleh, zato je redno zalivanje ključno – zlasti poleti.
Drevesa v posodah se sušijo hitreje kot tista v tleh, zato je redno zalivanje ključno – zlasti poleti. FOTO: Shutterstock

Predvsem moramo biti pozorni na:

Zalivanje:

Drevesa v posodah se sušijo hitreje kot tista v tleh, zato je redno zalivanje ključno – zlasti poleti. Najbolje je, da drevesa zalivate zgodaj zjutraj, ko je razlika med temperaturo vode in zraka najmanjša, kar zmanjša stres za rastlino. Če to ni mogoče, zalivajte zvečer. Zaradi šoka, ki ga povzroči hladna voda, dreves čez dan ne zalivamo. Vedno poskrbite, da voda lahko odteče iz lonca – če so posode zaprte, obstaja velika verjetnost prekomernega zalivanja, kar vodi v gnitje korenin in propad rastline. Zalivanje prilagodite vremenskim razmeram, predvsem ob visokih temperaturah in suhi zemlji bo morda potrebno dnevno zalivanje, pozimi, ko rastlina nima listja, pa zadostuje zalivanje vsakih 14 dni. Vsekakor pa ne pozabite, da ko greste na dopust, mora nekdo zalivati vaša drevesa ali pa si vzpostavite avtomatski sistem za zalivanje.

Gnojenje:

Gnojila se iz posode hitreje izpirajo, kar lahko pogosto opazimo po rumenenju listov. Ker zalivanje pospeši izpiranje hranil, so pri omenjenem gojenju zelo pomembna gnojila s počasnim sproščanjem hranil. Ta ne delujejo naenkrat, ampak hranila sproščajo postopoma (npr. v 3 ali 6 mesecih), kar je zelo primerno. Spomladi, ko rastlina začne z odganjanjem, dodajte počasi delujoče gnojilo za sadno drevje, po potrebi pa postopek ponovite še v začetku junija.

Obrezovanje:

Obrezovanje ohranja ustrezno velikost in obliko drevesa. Veje ne smejo senčiti druga drugo in ne smejo preraščati širine posode. Prav tako sledimo splošnemu pravilu pri sadnem drevju, da: bolj ko rastlino režemo, bolj bo rasla in obratno.

Želimo vitalno rastlino, ki bo imela pridelek in nove poganjke, zato pazimo, da ni preobremenjena s plodovi, sicer bo oslabela ali celo propadla. Če rastlina preneha roditi in je pridelek vsako leto manjši, jo močneje obrežemo. Če pa rastlina bujno raste in ne rodi, zmanjšamo obrezovanje, saj rodnost oz. pridelek uravnava tudi njeno rast.

Zimovanje:

Čeprav so številne sadne vrste odporne, korenine v posodi zmrznejo hitreje kot v tleh. Posodo pozimi zaščitite z izolacijskim materialom (ta koristi tudi poleti) ali jo premaknite na bolj zavetno mesto. Eksotične vrste, kot so citrusi, pa je priporočljivo prezimiti v svetlih, hladnih prostorih, kjer temperatura ne pade pod 0C.

Prednosti in omejitve

Figa navadno dobro uspeva v koritu.
Figa navadno dobro uspeva v koritu. FOTO: Shutterstock

Sadna drevesa v koritih omogočajo pridelavo sadja tudi tam, kjer nimamo možnosti oz. dostopa do vrta, npr. na balkonih, terasah in mestnih dvoriščih. Zdrava rast in rodnost sta možni in tudi, če bo pridelek manjši, vas bo razveselilo že to, da ste ga pridelali sami. Seveda pa gojenje v posodah prinaša tudi nekaj omejitev, kot so: hitrejše izsuševanje substrata, večjo občutljivost na mraz in nekoliko krajšo življenjsko dobo drevesa v primerjavi z zasajenim v tla.

Ali se to splača?

Če gledamo stroškovno, se to seveda ne izplača. A če upoštevamo zadovoljstvo, možnost uživanja doma pridelanega sadja brez škropljenja ter ohranjanja stika z naravo, potem je to toplo priporočljiva izbira. Poleg tega je to odlična priložnost za otroke, da spoznajo, kako pridelati hrano in da za svoj mali sadovnjak tudi skrbijo in si priučijo malo odgovornosti in ko rastlina obrodi, jim seveda prinese tudi nekaj veselja. Z nekaj znanja in ne prevelikim vložkom lahko vsako leto uživate v domačih jabolkih, limonah ali drugem sadežu, ki vam je pri srcu – in to brez vrta in z udobja lastnega doma.

Katera sorta paradižnika je najboljša?
Preberi še
Katera sorta paradižnika je najboljša?
Zaradi tega drevesa vsako leto umre vsaj 3000 ljudi
Preberi še
Zaradi tega drevesa vsako leto umre vsaj 3000 ljudi
Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1030