Zlata pravila sajenja jesenskega česna in čebule

VRT

Zlata pravila sajenja jesenskega česna in čebule

L.M.
06.10.2024, 5:00
0

Česen in čebula sta dve izmed izjemno aromatičnih vrtnin, ki spadata v družino narcisovk. Poleg tega, da sta obe bogati z eteričnimi olji in zato značilnega ostrega vonja in okusa, imata še eno skupno lastnost – sta namreč izredno močna naravna antibiotika, ki nam lahko pomagata dvigniti imunski sistem in nas rešita pred marsikatero zdravstveno nevšečnostjo, še posebej v hladnejšem času. Če ste v tem trenutku ugotovili, da ga nujno morate imeti na svojem vrtu, na srečo še niste prepozni. Tako česen kot čebulo namreč lahko sadimo v spomladanski sezoni in tudi pozno v jeseni.

Česen naj bi prvi gojili Egipčani, v njihovi kulturi pa naj bi ta nasploh imel pomembno vlogo – veljal je namreč za sveto rastlino, zato so ga pogosto polagali v grobnice faraonov. Njegova intenzivna aroma in okus ter možnost vsestranske uporabe so česen obdržali na vrhu lestvice vse do danes. Tako česen kot njegovo sorodnico čebulo posadimo sedaj, da bosta zgodaj spomladi že začela kukati iz zemlje, v začetku poletja pa bosta pripravljena na pobiranje. 

Kaj početi na vrtu oktobra?
PREBERI ŠE
Kaj početi na vrtu oktobra?

Česen in čebula sta močna naravna antibiotika.
Česen in čebula sta močna naravna antibiotika. / FOTO: Dreamstime

Kljub temu, da s sajenjem česna in čebule ne smemo prehitevati, pa je priporočljivo tla pripraviti že v zadnjem tednu septembra ali v začetku oktobra – takoj, ko poberemo zadnje pridelke paradižnika, bučk, paprike in druge poletne zelenjave. 

Za sajenje česna izbiramo večje stroke, pri čebuli velja ravno obratno

Za sajenje česna izberemo zdrave in nepoškodovane večje stroke pravilnih oblik. Za čebulo velja ravno obratno, velike bi nam prehitro šle v cvet, zato odberemo raje manjše. Tako česen kot čebulo do sajenja hranimo v zračnem prostoru. Za jesensko sajenje jih je priporočljivo hraniti pri temperaturi okrog 16 C, kar jih ohrani v stanju dormance, vse dokler zunanje razmere niso ugodne za kalitev in nadaljnjo rast. Nizke temperature pred sajenjem spodbujajo razvoj listov in podaljšajo rastno dobo, kar poveča velikost čebulic. 

Poznate vse načine?
PREBERI ŠE
Poznate vse načine?

Manjši čebulček praviloma pomeni bogatejši pridelek.
Manjši čebulček praviloma pomeni bogatejši pridelek. / FOTO: Dreamstime

Stroke česna ločimo neposredno pred sajenjem, jih razvrstimo po velikosti in po potrebi uporabimo sredstvo za zatiranje plesni. Sadimo jih v vrste 20 do 30 cm narazen, razdalja med rastlinami v vrsti pa je odvisna od velikosti plodov, ki jih bomo sadili. Pri ročnem sajenju stroke česna ali čebulice zakopljemo približno 6 cm globoko. Dobro je, da so tudi pod zemljo vsaj nekaj tednov izpostavljeni nižjim temperaturam – še najbolje pod lediščem.

Primeren čas za sajenje česna in čebule lahko ujamemo spomladi ali jeseni

Jesenske sorte sadimo konec oktobra ali v začetku novembra. Te v zemlji prezimijo in v naslednjem letu takoj spomladi začnejo kaliti, v začetku poletja pa že dozorijo. Ker imajo krajšo dobo mirovanja, njihovo skladiščenje do pričetka pomladi ni priporočljivo. 

Nekateri pravijo, da naj bi jesenski česen sadili na dan svetega Mihaela, ki je 29. septembra. Vsekakor pa se je dobro ravnati tudi po vremenu, saj so jeseni razmere precej nepredvidljive in je težko z gotovostjo vnaprej napovedati najboljši dan. 

Vse kar morate vedeti o česnu
PREBERI ŠE
Vse kar morate vedeti o česnu

Jesenske sorte česna sadimo konec oktobra ali v začetku novembra.
Jesenske sorte česna sadimo konec oktobra ali v začetku novembra. / FOTO: profimedia.si

Vrste, primerne za sajenje spomladi, prepoznamo po debelejših glavicah, bolj intenzivni aromi in vijoličnih lisah. Spomladi posajeni česen pa oblikuje manjše glavice z večjim številom bolj drobnih strokov.  

Sorte jesenskega česna: ptujski jesenski, haloški in anka, Messidor, Germidour

Sorte spomladanskega česna: ptujski spomladanski, primorski in štrigon

Primerne sorte jesenske čebule: srebrnjak, zimski luk 

Za jesensko sajenje izberite primerne vrste.
Za jesensko sajenje izberite primerne vrste. / FOTO: Adobe Stock

Prezimno čebulo lahko sadimo nekoliko prej kot česen. To je konec septembra, takrat se namreč zemlja navadno že dovolj ohladi. Debelejši čebulček sadimo bolj na gosto in ga tudi prej poberemo. Sorti, ki dobro prezimita, sta majski srebrnjak in zimski luk.

O zdravilnih lastnostih česna in čebule, ki sta izredno močna antibiotika, preberite TUKAJ.

Prepoznate to čudovito čebulnico?
PREBERI ŠE
Prepoznate to čudovito čebulnico?

Za ogled vsebine z družbenih omrežij omogoči piškotke družbenih omrežij.
Omogoči piškotke