
Zakaj ohranjati stare sorte jablan?
Stare sorte jablan niso zgolj romantični ostanek preteklosti – so ključni del naše kulturne in naravne dediščine. Mnogo teh sort se je skozi stoletja prilagajalo lokalnim podnebnim razmeram, zato so pogosto tudi odpornejše proti boleznim in škodljivcem kot moderne sorte. To pomeni manjšo potrebo po škropljenju in lažje, bolj naravno vrtnarjenje.
Okus starih sort je prav tako nekaj posebnega. Medtem ko so moderne sorte pogosto vzgojene za lep videz, visoke pridelke in dolgotrajno skladiščenje, so stare jablane ponujale pestro paleto okusov – od sladkih do kiselkastih, od osvežilnih do aromatičnih. Mnogo starih sort ima tudi boljšo prehransko vrednost in bolj kompleksno aromo, ki jo sodobne sorte pogosto izgubijo, predvsem zaradi ciljnega križanja, prekomerne pridelave in namakanja. Prav zaradi intenzivnosti pridelave je povpraševanje po jabolkih zadnja leta v upadu, sploh ob poplavi nekakovostnih in poceni jabolk iz tujine.
Poleg tega imajo stare sorte ključno vlogo pri ohranjanju biotske raznovrstnosti. Večja genska pestrost pomeni večjo odpornost celotnih sadovnjakov proti vremenskim ekstremom, boleznim in škodljivcem, kar je danes, v času podnebnih sprememb, še posebej pomembno.
Poleg omenjenega pa stare sorte in predvsem sajenje teh sort v travniških sadovnjakih močno krojijo našo krajino in tudi kulturno dediščino. Kot zanimivost, aprila 2025 so bili prav travniški sadovnjaki vpisani v seznam nesnovne kulturne dediščine, zato je ohranjanje teh sort izjemno pomembno.

Katera od spodnjih trditev o starih sortah jabolk najbolj velja za vas?

So stare jablane res samo romantični ostanek preteklosti?
Nasveti za uspešno zasaditev
Pri sajenju starih sort jablan je pomembno izbrati ustrezno podlago. Če želite manjša drevesa, izberite šibkejšo podlago (M9), ki bo omejila rast in omogočila lažjo nego. Ob izbiri šibke podlage pa ne smemo pozabiti na količek oziroma močno oporo, saj zaradi šibke rasti drevo zelo hitro pade v primeru neurij. Šibke podlage imamo praviloma v bolj intenzivnih nasadih. Ob zelo sušnih letih ter peščenih ali plitvih tleh je treba taka drevesa zalivati. V primeru globokih tal je zalivanje potrebno.
Na voljo imamo tudi srednje močne podlage (npr. M7, MM106), te so primerne predvsem za vrtičke, za sajenje pred hišo in za manjše domače sadovnjake. Ker so sorte, cepljene na omenjene podlage, bujnejše, ne potrebujejo opore, prav tako so zaradi močnejšega koreninskega sistema veliko bolj odporne proti pomanjkanju vode.
Če pa imate več prostora in želite bolj tradicionalen videz sadovnjaka, morda celo manjši travniški sadovnjak, se odločite za močnejše podlage (npr. MM111 ali sejance). Omenjene podlage ne potrebujejo opore niti zalivanja. Problem je le obiranje, saj brez uporabe lestve do plodov ne bo mogoče priti.
Sadilne razdalje pri starih sortah so odvisne predvsem od podlage, zato sledimo priporočilom sajenja za posamezno podlago. V vrsti naj bo ta razdalja vsaj 1 m za šibke podlage in 2 m za srednje bujne. Med vrstami pa naj bo vsaj 3 m pri šibkih podlagah ter 4 m pri srednje bujnih. Sejance moramo saditi na razdalji najmanj 6 m med seboj, tudi kakšen meter več v tem primeru ne bo škodil.

Ker so stare sorte praviloma odpornejše, je vzdrževanje lažje, a kljub temu priporočamo redno oblikovanje krošnje, redčenje plodov in skrb za primerno prehrano tal. Če imate možnost, sadike kupujte pri preverjenih drevesničarjih v Sloveniji, ki se specializirajo za stare sorte. Tako boste zagotovili, da dobite pravo sorto in zdravo rastlino, prav tako pa boste s tem podprli domače drevesničarje.
Ker starim sortam prav manj intenzivna pridelava daje ta čar in okus jabolk, namakanja, sploh prekomernega, ne priporočamo (izjema je seveda uporaba šibke podlage na lažjih tleh), saj bodo tako jabolka značilnega in polnega okusa hitro postala podobna tistim brezokusnim v trgovini. V primeru, da prostora na svojem vrtu za omenjene sorte nimate, pa je v Sloveniji vedno več ponudnikov oziroma kmetij, kjer lahko dobite katero izmed starih sort jablan ali pa novejših odpornih sort, kjer je uporaba škropiv veliko manjša kot pri klasičnih sortah. Ker so nasadi v Sloveniji, sploh na manjših kmetijah, kjer nimajo intenzivnega namakanja, manj intenzivni, imajo jabolka tudi polnejši okus kot tista, ki jih dobite v trgovini. Poleg tega pa s tem še podprete slovenskega kmeta in pridelavo hrane.
Kako skrbeti za stare sorte jablan brez škropljenja?
Čeprav so stare sorte običajno odpornejše, to še ne pomeni, da ne potrebujejo nobene nege. Z nekaj preprostimi ukrepi boste lahko ohranjali zdrava drevesa brez intenzivnega škropljenja.
Pravilna rez: Redna, zračna krošnja je ključ do manj bolezni. Pri rezi dajemo prednost odprti obliki krošnje, ki omogoča dobro osončenost in kroženje zraka. S tem zmanjšamo razmere za razvoj bolezni.
Skrb za tla: Zdrava tla so temelj zdravega drevesa. Okrog jablan pustite pas neobdelane zemlje ali zasejano površino (npr. s travo in deteljo). Mulčenje in organski material (slama, pokošena trava) pomaga ohranjati vlago in izboljšuje strukturo tal.
Raznolikost na vrtu: V bližino jablane posadite dišeče rastline, kot so sivka, ognjič ali žajbelj, ki privabljajo koristne žuželke (npr. čebele, pikapolonice) in odganjajo škodljivce. Pisana biodiverziteta na vrtu okrepi naravno ravnovesje. Pred škropljenjem pa ne pozabite pokositi, saj s tem varujemo koristne žuželke, sploh opraševalce, ki se v tem času preselijo na območja, kjer rastline še naprej cvetijo.
Najboljše stare sorte jablan za domač vrt
Če razmišljate o sajenju stare sorte jablan, imate na voljo lepo število odličnih možnosti. Pred izbiro je dobro razmisliti, kakšen prostor imate na voljo, kdaj želite obirati sadeže in kakšne okuse imate najraje. Izbira v drevesnicah je zadnja leta vedno večja.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV