So tudi vaš strošji fižol napadle uši? Znebite se jih lahko z razpršilom, ki ga izdelate sami doma, zanj pa potrebujete le nekaj preprostih sestavin.
Poznamo več vrst uši, ki se lahko pojavljajo tako na balkonskih rastlinah kot sadnem drevju in vrtninah. Najpogostejša bolezen, ki napade stročji fižol so uši - bodisi črne fižolove uši ali listne uši, ki jih prepoznamo po deformaciji listov rastline. Uši sesajo rastlinski sok in tako slabijo rastlino.
V prvem stiku z ušmi jih lahko preženemo že s curkom vode, za bolj sistematično uničevanje uporabimo pripravke iz trgovine ali takšne, ki jih naredimo sami doma. Naravni sovražnik proti ušem so pikapolonice, tako da če jih vidite na svojem vrtu ali v sadovnjaku, ste lahko prepričani, da vam bodo pomagale v boju proti ušem.

Kaj so črne fižolove uši?
Znano je, da črna fižolova uš prenaša več kot trideset virusov in lahko okuži več kot dvesto rastlin. Če opazite, da se naselile na fižolu, je zelo pomembno, da takoj ukrepate. Poleg fižola najraje napadejo koruzo, korenje, špinačo, blitvo, paradižnik in grah.
Ko se pojavijo, začne hirati celotna rastlina, pridelek pa je slab ali pa ga sploh ni, saj se rastlina ob hudem napadu ne razvija več. Nekateri uši na fižolu preprečijo tako, da imajo med fižolom posajeno kamilico in šetraj, ki odganja uši, kamilica jih pa sprejme, tako da na fižol ne grejo. Pomagalo naj bi tudi posipanje rastline z lesnim pepelom, predvsem bukovim pepelom. Pepel namreč izsuši uši, zato jih "pobere".
Še en naraven način, kako se znebiti uši na stročjem fižolu je škropilo iz kropiv. Te za 24 ur namočite, nato jih precedite in tekočine poškropite po fižolu. To ponavljajte dokler uši ne izginejo.
Ne pozabite na sodo bikarbono
Zmešajte čajno žličko sode bikarbone, tretjino skodelice olivnega olja in eno skodelico vode. To kombinacijo dobro premešajte, da se pecilna soda dobro raztopi, nato pa vse dajte skupaj v steklenico z razpršilom in potresite po vrtninah in rastlinah. Če se borite z glivičnimi boleznimi rastline in vrtnin, jih razpršite z narejeno raztopino na vsaka dva dneva, dokler se rastlina ne zaceli.
Kakšni so znaki?
- črne fižolove uši začne napadati v začetku meseca maja
- v juniju in prvi polovici julija pride do množičnega pojava
- listi postajajo rumeni in lepljivi, se kodrajo in zvijajo
- vrhnja stran lista postane izbočena, spodnja stran lista je prekrita z ušmi
- okoli fižola je opaziti vedno več mravelj
- listi postanejo sajasti