Zakaj paradižniki na spodnjem delu počrnijo?

VRT

Zakaj paradižniki na spodnjem delu počrnijo?

N. Smole
04.09.2024, 5:00
0

Ste tudi vi eden od tistih navdušenih vrtičkarjev, ki se vsako leto znova veselimo pobiranja svojih pridelkov, potem pa se zgodi, da na naših paradižnikih, tik preden bi ga odtrgali, opazimo črne madeže? V nadaljevanju preberite, kaj povzroča nastanek črnih plodov ter kako to preprečiti.

Črni madeži na dnu plodov paradižnika so znak fiziološke motnje, imenovane 'apikalna gniloba'. Ta težava ni posledica bolezni, najpogosteje gre za pomanjkanje kalcija v plodu med rastjo, obstajajo pa tudi nekateri drugi možni vzroki. 

Pomanjkanje kalcija: Kalcij je bistveno hranilo za rastline, saj pomaga pri oblikovanju celičnih sten. Če v plodu ni dovolj kalcija, celice na dnu ploda odmrejo, kar povzroči nastanek črnih ali rjavih madežev.

Nepravilno zalivanje: Nenaden ali neenakomeren dostop do vode (npr. obdobja suše, ki ji sledijo obilne padavine ali prekomerno zalivanje) lahko zmoti absorpcijo kalcija iz tal, kar poveča tveganje za apikalno gnilobo.

Neuravnoteženo gnojenje: Preveč dušika v gnojilih lahko pospeši rast listov in stebel na račun plodov, kar zmanjša dostopnost kalcija v plodovih. Tudi visoke ravni kalija ali magnezija lahko zmanjšajo sposobnost absorpcije kalcija pri rastlinah.

Stres zaradi vročine: Visoke temperature povečajo hitrost izhlapevanja vode iz listov, kar lahko zmanjša količino vode (in s tem kalcija), ki pride do plodov.

Težave s koreninskim sistemom: Slabo razvite korenine zaradi slabo odcednih tal, poškodbe korenin ali preveč zbite zemlje lahko zmanjšajo absorpcijo hranil.

Vzgoja paradižnikov v rastlinjaku: V kolikor paradižnike gojimo v rastlinjakih, je potrebno ustrezno zračenje rastlinjaka in senčenje.

Apikalna gniloba na paradižnikih
Apikalna gniloba na paradižnikih / FOTO: Shutterstock

Kako lahko preprečimo črne plodove? 

Pravilno zalivanje: Zagotovimo enakomerno zalivanje, da rastline ne bodo doživele stresa zaradi pomanjkanja ali presežka vode. Uporabimo kapljično namakanje, da bomo lahko zagotovili enakomerno vlažnost tal. Pri zalivanju je pomembno, da voda kaplja na korenine in ne na liste rastlin.

Dodajanje kalcija: Preverimo, ali tla vsebujejo dovolj kalcija. Če so tla kisla, jih lahko apnimo, da povečamo raven kalcija. V času rasti paradižnikov lahko uporabimo gnojila, ki vsebujejo kalcij (npr. kalcijev nitrat).

Zastirka: Uporabimo organsko zastirko (npr. slamo, pokošeno travo) okoli paradižnikovih rastlin, da ohranimo vlažnost tal in zmanjšamo temperaturna nihanja.

Pravilno gnojenje: Uporabljamo gnojila z uravnoteženo sestavo hranil in se izogibamo pretirani uporabi dušikovih gnojil. Gnojila za paradižnike običajno vsebujejo pravilno razmerje hranil, vendar je dobro preveriti etiketo.

Zmanjšanje stresa: Kolikor je le mogoče, poskusimo zmanjšati stres rastlin, ki ga povzročajo ekstremne temperature ali drugi neugodni pogoji. Zagotovimo dovolj sence in redno zalivanje med vročinskimi valovi.

Čeprav črni madeži na paradižnikih niso nevarni za zdravje, so prizadeti plodovi pogosto manj kakovostni in jih je najbolje odstraniti, da se gniloba ne prenese še na ostale zdrave plodove. Pri tem pazite, da ne pridejo v stik z drugimi rastlinami, pri čemer kompost ni primerno mesto zanje. 

Za ogled vsebine z družbenih omrežij omogoči piškotke družbenih omrežij.
Omogoči piškotke