Mesec maj za večino vrtnarjev predstavlja najbolj intenzivno obdobje v letu. Dnevi so daljši, temperature višje, rastline pa zagnano rastejo. Ta čas ponuja obilo dela in priložnosti za uživanje v razvijajočem se zelenju, vendar je ključno, da smo pozorni na morebitne pozne spomladanske slane, ki lahko še vedno presenetijo, zlasti v celinskih območjih ali višjih legah. Uspeh poletne cvetlične grede ali obilne letine zelenjave in sadja je močno odvisen od temeljite in pravočasne oskrbe v tem prelomnem mesecu.

Pregled in nega trajnic
V mesecu maju je priporočljivo opraviti temeljit pregled vseh trajnic v vrtu, le tega še niste storili do sedaj. To je čas, ko se jasno pokaže, katere rastline so uspešno preživele zimsko obdobje in katere so utrpele škodo, zlasti po neobičajnih ali ekstremnih vremenskih razmerah.
Ugotovite, katere trajnice kažejo znake nove rasti in kje je potrebno odstraniti poškodovane ali mrtve dele. To čiščenje omogoča boljši pretok zraka, zmanjšuje tveganje za razvoj bolezni in spodbuja močnejšo novo rast. Mrtvo ali poškodovano listje in veje skrbno odrežite, da naredite prostor zdravim poganjkom. V primeru, da opazite rastline, ki niso pognale ali so očitno odmrle, jih zamenjajte z novimi sadikami.


Kdaj in kako obrezati grmovnice in vzpenjavke?
Takoj po zaključenem cvetenju spomladansko cvetočih grmovnic, kot so japonska kutina, forzicija ali vajgelija, je idealen čas za njihovo obrezovanje. S tem posegom spodbudimo rast novih poganjkov, na katerih se bodo razvili cvetni brsti za naslednje leto. Kasnejše obrezovanje bi lahko pomenilo, da bi odstranili že zasnovane brste, kar bi se odrazilo v slabšem ali celo izostanku cvetenja naslednjo pomlad.

Priprava gredic in sajenje
Pred intenzivnim sajenjem v mesecu maju je ključno dobro pripraviti gredice. Talna površina je v tem času že dovolj ogreta za večino rastlin, razen morda najbolj občutljivih.
Prva in bistvena naloga je zatiranje plevela. Plevel tekmuje z želenimi rastlinami za vodo, svetlobo in hranila, kar lahko znatno ovira njihov razvoj.
Potem, ko ste ustrezno pripravili tla ter odstranili ves plevel, je priporočljivo na zemljo nasuti še zastirko. Mulčenje je izjemno koristno, saj pomaga zadrževati vlago v tleh, preprečuje rast novega plevela tako, da ga zasenči, uravnava temperaturo tal in sčasoma postane obogatitveni humus.


Postopno sajenje daje najboljši pridelek
Zaporedno sajenje – ali sajenje enega pridelka za drugim – je ključnega pomena, še posebej v tem letnem času. Vsak teden ali celo vsaka dva tedna posejte nekaj semen vsakega pridelka. Začnite s peso, korenjem, solato, špinačo, listnato solato, porom, blitvo, semenskim krompirjem in solatnicami.
Ne pozabite na redno zalivanje. Majhne sadike lahko v vročem dnevu namreč hitro ovenijo in umrejo že v nekaj dneh. Spremljajte vreme in bodite pripravljeni zalivati zjutraj in zvečer, če je le mogoče.
Ko mine nevarnost zmrzali, lahko na vrtno gredico prestavite tudi paradižnike. Na prosto posadite tudi jagode in druge vrtnine, ki so čakale na toplejše vreme.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV