Električni grelnik vode – naj bo vklopljen ves čas ali le po potrebi?

ENERGETIKA

Električni grelnik vode – naj bo vklopljen ves čas ali le po potrebi?

Dom in vrt
25.01.2024, 5:00
2

Bo električni grelnik vode oziroma bojler porabil manj električne energije, če ga vklopite po potrebi ali če je neprestano vklopljen? Razkrivamo končni odgovor na to vprašanje, pa tudi nekaj praktičnih nasvetov in primerov.

Tema uporabe električnega grelnika vode je pogosto omenjena na forumih, zato je pogosto mogoče prebrati povsem napačne odgovore. Najpogostejši odgovor na to vprašanje bo: kotel naj bo nenehno vklopljen. Zagovorniki tovrstne uporabe kotlov pravijo, da je razlaga v osnovnih fizikalnih zakonih – da je za ogrevanje vode potrebno manj električne energije kot za ogrevanje celotne prostornine kotla. Čeprav je to res, je v praksi odgovor povsem drugačen. Ne glede na to, ali se voda v kotlu segreva v času nižje ali višje tarife, ga je bolj ekonomično vklopiti po potrebi. Seveda bodo mesečni stroški ogrevanja vode precej nižji, če imate dvotarifni števec in kotel vklopite ponoči.

V gospodinjstvih, kjer toplo vodo uporablja veliko ljudi, mora biti topla voda ves čas na voljo za prhanje.
V gospodinjstvih, kjer toplo vodo uporablja veliko ljudi, mora biti topla voda ves čas na voljo za prhanje. / FOTO: Dreamstime

Kotel je vedno vklopljen

Kotel je nenehno vklopljen in se vklopi vsakič, ko odprete pipo s toplo vodo. To pomeni, da bo kotel po vsakem umivanju rok ali uporabi v kuhinji porabil elektriko, da nadoknadi temperaturno razliko nabrane tople vode. V trenutku, ko se prvi član gospodinjstva odloči za tuširanje, je voda v kotlu ogreta in pripravljena. Med prhanjem bo kotel nenehno deloval in ogreval novo vodo, ki je nadomestila rabljeno, ogrevano vodo. Kotel bo deloval tudi po prhanju, dokler znova ne doseže nastavljene temperature. Nato se bo čez nekaj časa tuširal še en član gospodinjstva. Kotel bo spet deloval, da bo kompenziral razliko v temperaturi vode in segreval vso vodo, čeprav za to ni potrebe. Preostali del dneva – čeprav ni treba ogrevati vse vode v kotlu – bo kotel porabil elektriko po vsakem umivanju rok ali manjši uporabi tople vode v kuhinji. Tudi v tem primeru gre za nepotrebno zapravljanje energije. Ker noben grelnik vode ni popolnoma izoliran, se toplotna energija izgubi, kar pomeni, da bo grelnik vode ves dan in zlasti ponoči prižgan, da bo nadomestil izgube električne energije. To bo še posebej izrazito, če se prostor ne ogreva ponoči in je temperatura prostora, v katerem je kotel, nižja. Večja temperaturna razlika med ogrevano vodo v kotlu in sobno temperaturo pomeni tudi večje toplotne izgube.

Po potrebi vklopite kotel

Če vklopite bojler pred prhanjem, da popolnoma ogrejete vodo do najvišje temperature, boste zagotovili dovolj vode za prhanje dveh članov gospodinjstva in dodatno umivanje rok do konca dneva. Kotel bo v uri in pol ogreval skupno količino vode (odvisno od kakovosti in stanja kotla) in to je skupna poraba električne energije tisti dan. Kotel se ne vklopi po nepotrebnem pri vsakem umivanju rok in izognili se boste toplotnim izgubam, torej kotel ne bo porabljal električne energije za nadomestitev izgub.

Vedno prižgano ali le po potrebi?
Vedno prižgano ali le po potrebi? / FOTO: Dreamstime

Uporabniki z dvotarifnim števcem naj vodo v kotlu ogrevajo pozno zvečer ali takoj zjutraj. Z ogrevanjem vode v času nižje tarife dosežete namreč nižje stroške. Če dodatno ogrevate vodo čez dan, kotlu ne bo treba ogrevati vse vode in mesečni stroški bodo drastično nižji kot v prvem primeru.

Izjema

V gospodinjstvih, kjer toplo vodo uporablja veliko ljudi, mora biti topla voda ves čas na voljo za prhanje, umivanje rok, pomivanje posode in vzdrževanje gospodinjstva, zato bo verjetno lažje, če bo bojler vedno vklopljen. Vendar je tudi v tem primeru priporočljivo, da vodo v kotlu v času nižje tarife ogrevate na najvišjo temperaturo, podnevi pa temperaturo znižate na tisto, ki je primerna za prhanje (45 C, mešanje s hladno vodo).

Kdor želi popolno udobje, pa bo imel stalno vklopljen bojler, tako da mu ne bo treba razmišljati o vklopu grelnika vode. Včasih se vam mudi in se želite na hitro stuširati, a morate za ogrevanje vode počakati. Sami se odločite, ali želite plačati dodatne stroške udobja.

Dodatne pametne rešitve

V trgovinah z elektronsko opremo je mogoče kupiti analogno ali digitalno časovno stikalo, ki ga vklopite v vtičnico, kotel pa priključite na stikalo. S časovnim stikalom (digitalni časovnik) lahko zagotovite, da je kotel vklopljen le ob določenih urah. Voda se bo vsako jutro ogrevala v času nižje tarife, vam pa ne bo treba skrbeti in stroški bodo nižji.

Čiščenje bojlerja za manjšo porabo energije
Čiščenje bojlerja za manjšo porabo energije / FOTO: Dreamstime

Previdno

Čeprav so današnji grelniki vode kakovostnejši, je treba biti previden, če je grelnik vode nenehno vklopljen. Če nekatere varnostne funkcije odpovedo, obstaja potencialna nevarnost – okvara grelnika vode ter nepravilna namestitev grelnika vode ali napajalnega sistema sta glavna vzroka za potencialno nevarnost. 

Čiščenje bojlerja za manjšo porabo energije

 V vsaki napravi, ki vsebuje vodo, se bo slej ko prej začel nabirati vodni kamen, kar velja tudi za grelnik vode. Kjer je voda trša, se to lahko zgodi dokaj hitro, zato je priporočljivo enkrat na dve do tri leta pregledati grelnik in očistiti nabrani vodni kamen.

Za ogled vsebine z družbenih omrežij omogoči piškotke družbenih omrežij.
Omogoči piškotke