Ste sigurni, da je vaš televizor na pravem mestu?

DOM

Ste sigurni, da je vaš televizor na pravem mestu?

M.Č.
09.01.2013, 9:19
0

Ob gledanju filmov, serij ali drugih multimedijskih vsebin se po napornem dnevu v udobju svojega doma sprostimo, zato ni vseeno, v kakšnem prostoru to počnemo. Ko smo zagotovili udobne sedeže in opremo, ki jo potrebujemo, pa moramo vanjo namestiti še televizijski sprejemnik. Za pravila o pravilni umestitvi televizijskega sprejemnika v prostor, smo povprašali arhitekta.

Gledanje televizije
Gledanje televizije

Pri umestitvi televizijskega sprejemnika v prostor je potrebno po besedah arhitektov Boštjana in Aleša Gabrijelčiča, upoštevati predvsem svetlobo in izbrati tisti del prostora, ki ima najmanj motečih elementov.

Osnovna pravila

"Sodobni televizijski sprejemniki naj bi bili v prostoru, ki nima neposredne sončne svetlobe in ki ima konstantno osvetlitev ter eno dokaj prazno steno,“ nam povesta arhitekta Gabrijelčiča. To pomeni, da mora biti sprejemnik postavljen na mesto oziroma na steno, na kateri ni veliko tako imenovanih motečih elementov. To so lahko recimo slike, razne skulpture, luči in drugo. Pri izbiri pravilnega prostora za svoj televizijski sprejemnik pa upoštevajte tudi bližino priključkov za elektriko, da kabli ne bodo ležali po tleh.

Boštjan in Aleš Gabrijelčič
Boštjan in Aleš Gabrijelčič

Sodobni televizorji so postali kos oblikovalne opreme, zato sta pravilna umestitev v prostor in upoštevanje opisanih osnovnih pravil pomembna tudi z estetskega vidika.

Ustrezna višina in oddaljenost gledalca

Če boste svoj stari televizijski sprejemnik zamenjali za LCD ali plazma televizor, boste nekaj prostora prihranili že zaradi njegove manjše globine. Vsekakor pa še vedno velja, da morate biti ob večjem ekranu bolj oddaljeni od njega. Arhitekta nam svetujeta: "Oddaljenost gledalca od televizijskega sprejemnika je popolnoma odvisna od velikosti ekrana. Če je ta manjši, je lahko oddaljenost nekje med 1 in 1,5 metra. Če pa je televizor večji, je lahko ta oddaljenost tudi do štiri metre.“ Televizor mora biti ta nameščen tudi na ustrezni višini. "Popolna višina za postavitev televizijskega sprejemnika je taka, da je središčni del zaslona v v višini oči: nekje med 90 in 110 centimetri.“ Iz tega razloga arhitekta tudi bolj od postavitve na omarice, ki so običajno visoke 40 centimetrov, svetujeta namestitev na steno s pomočjo nosilcev. Vsekakor pa je postavitev na omarico primerna, če nameravate sprejemnik še prestaviti.

Kdaj televizor postavimo na omarico?

Če imamo na primer v dnevni sobi razne multimedijske naprave, brata svetujeta uporabo omaric. Tako lahko v primeru obiskov te skrijemo. Posebej priročne za to so vgradne omare, ki se lahko zlijejo s steno. Ko želimo uživati ob gledanju kakšnega dobrega filma omare, kjer imamo spravljeno vso zabavno elektroniko,  preprosto odpremo.

Če ste eden tistih, ki imate na voljo medijsko sobo, pa pri njeni opremi veljajo drugačna pravila kot pri opremi dnevne sobe. "Če gre za posebno multimedijsko sobo, so marsikatere avdio-video naprave že oblikovan kos pohištva, zato jih v taki sobi le še poudarimo. V multimedijski sobi so lahko omarice le neke vrste servis za recimo plošče, CD, DDV …

Televizijski sprejemniki in druga zabavna elektronika, so lahko oblikovani tako, da postanejo del naše opreme oziroma dekorja.
Televizijski sprejemniki in druga zabavna elektronika, so lahko oblikovani tako, da postanejo del naše opreme oziroma dekorja. / FOTO: Profimedia

Najpomembnejša je pravilna osvetlitev!

Pri postavitvi televizijskega sprejemnika v prostor najprej upoštevajte vire svetlobe: "Prostor naj bi bil čim bolj svetlobno neobremenjen, kar ne pomeni, da ne sme biti svetlobe, ampak naj je ta konstantna in nikoli pred gledalcem ali ob strani. Če je vir svetlobe postavljen pred gledalcem, predstavlja poleg televizijskega sprejemnika napor za možgane, ker imamo dva vira svetlobe.“ Arhitekta tako svetujeta namestitev luči za gledalcem.

Ustrezno ozvočenje

V dnevni ali medijski sobi ne sme poleg televizijskega sprejemnika manjkati niti kakovostno ozvočenje, ki danes ni več tako zelo drago. Namestitev zvočnikov prav gotovo ni zanemarljiv del oblikovanja.

"Ozvočenje lahko upoštevamo že pri arhitekturnem načrtu: če si stranka želi medijske sobe, se v hiši posebej v ta namen oblikuje prostor, ki pa je oblikovan na principu 'škatle za čevlje'. To pomeni, da so dimenzije tega prostora 2:3, kar je podobno gledališču in kino dvorani,“ pravita Aleš in Boštjan. Pri ustvarjanju pogojev za kakovostno ozvočenje tako ne pozabite upoštevati tudi oblike prostora: ni priporočljiva kvadratna ali predolga soba.

Televizor v majhnem stanovanju

Če si želite novega in velikega televizijskega sprejemnika, pa imate na voljo manjši prostor, boste morda morali izbrati manjšega. Vsekakor pa upoštevajte ta pravila: izberite tisti del prostora, ki je najmanj osvetljen in ki ima najmanj motečih elementov. "Možna rešitev za postavitev večjega televizijskega sprejemnika v majhno stanovanje so vgradne omare,“ svetujeta arhitekta.

Preverite še, katero vprašanje se pri hišnem kinu pojavlja najpogosteje?

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na