Neurje, ki s seboj poleg dežja prinese tudi močan veter in točo, je povsem naravni pojav, ki je značilen predvsem za toplejši del leta. A kljub omenjenemu dejstvu, da toča ni nič novega, se v zadnjem času marsikdo sprašuje, ali so vremenske ujme, kot jih doživljamo, sploh še odraz normalnega vremenskega dogajanja. Kot se to pogosto zgodi, imamo sedaj na dveh bregovih ljudi, ki verjamejo v svoj prav – znanstvenike in tiste, ki kuhajo kis.
Julijska vremenska napoved za Evropo kaže prelom hladnejšega vzorca, sprememba pa naj bi se zgodila že precej kmalu. Poglejmo, kdaj naj bi po napovedih meteorologov končno prišli na svoj račun tisti, ki jim trenutna vročina ni najbolj po godu.
V zadnjih tednih smo pri nas in tudi drugod po Evropi priča močnemu vročinskemu valu, ki je s seboj prinesel nadpovprečne temperature ozračja. Nekoliko pričakovano sicer pa izrazit vročinski val ustvarja tudi rekordne temperature morja.
Vremenoslovci že nekaj časa opozarjajo, da smo tik pred prvim močnejšim vročinskim valom. Ta naj bi se postopoma krepil že zadnje dni, v sredo ali četrtek pa naj bi s temperaturami vse do 36 stopinj Celzija dosegel vrhunec. Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje zato ob tem izdaja opozorilo o požarni ogroženosti.
Junij se je v večjem delu Evrope začel z dinamičnim vremenskim vzorcem, na katerega je vplivala nenavadno vztrajna in intenzivna najnižja temperatura nad severnim Atlantikom. Sredina junija pa že – in še – prinaša vedno bolj stabilen vzorec.
Medtem ko vremenoslovci napovedujejo, da letošnje poletje prinaša nove vročinske rekorde in sušo, smo preverili, kaj za poletne mesece pravi vremenska pratika. Bo vroče in sušno ali nam grozijo obilne padavine, ki prinašajo ujme?
Goričko je v torek popoldne prizadelo uničujoče neurje, ki je za seboj pustilo pravo razdejanje. Regijo je prešla močna supercelična nevihtna celica z vetrom, strelami in debelo točo, ponekod v velikosti teniških žogic. Najhuje je bilo v krajih Lucova, Adrijanci, Šulinci, Zgornji Petrovci in Hodoš.
Vremenoslovci opozarjajo: nad severno Slovenijo se danes pričakujejo posamezne nevihte, ki jih lahko spremljajo močni nalivi, silovit veter in morebiti celo debelejša toča. Največja verjetnost za močnejša neurja je nad Prekmurjem in Slovenskimi Goricami, kjer bodo vremenske razmere lahko posebej neugodne.
Najnovejše napovedi za poletje 2025 kažejo, da bo letni čas, ki je pred nami precej dinamičen in vremensko gledano precej zanimiv. Potem ko so zadnji spomladanski tedni precej deževni, mokri in hladni, nas na prehodu v poletje kot kaže čaka preobrat.
Ob nizkih jutranjih temperaturah so te dni v veliki nevarnosti predvsem drevesa in grmovnice. Predvsem tiste, bolj občutljive na mraz, ki so že začele cveteti, bi lahko utrpele hudo pozebo, zato jih je treba zaščititi.
Megleno in mrzlo jutro, vi pa hrepenite po sončku. Ponujamo vam nekaj praktičnih nasvetov, kako preveriti, do kam sega megla oziroma oblačnost, da boste lažje našli lokacijo, kjer se boste naužili toplega sonca.
Ljudsko izročilo pravi, da lahko po obliki koščice kakija napovemo, kakšna zima je pred nami. Četudi smo do starih prepričanj, ki nimajo nobene znanstvene osnove, lahko upravičeno malo skeptični, je zanimivo pogledati v notranjost tega sadeža.