Ja, govorimo o pranju in sušenju perila. V sodobnih družinah je to povsem obstranski opravek, za katerega si nihče ne želi, da bi mu vzel kaj preveč časa. Je pač nekaj, kar naredimo bolj ali manj mimogrede in potem ne razmišljamo več o tem. Pravzaprav perilu na dan namenimo zgolj toliko pozornosti, kolikor nam je vzame razmislek, kaj bomo mi oz. naši otroci tisti dan oblekli glede na vremenske razmere, temperature in aktivnosti, ki nas čakajo. Umazana oblačila zvečer romajo v košaro za perilo in nenazadnje končajo pot v pralnem stroju, kjer se po pritisku na gumb ali dva sama operejo. Mokro perilo se mora potem le še posušiti, kar naj praviloma tudi ne bi bil proces, ki bi zahteval veliko našega časa in energije. A stvari se predvsem jeseni in pozimi na tej točki zapletejo.
Kaj nam pozimi prinaša sušenje perila na zraku?
Če perilo sušimo na zraku, kot so to počele naše mame in babice, se v hladnem delu leta znajdemo pred kar nekaj izzivi. Največji je nedvomno ta, da perila, ki ga je ravno v tem času več in je bolj kompaktno (bolj smo oblečeni in se zaradi slabega vremena oblačila hitreje umažejo), ne moremo sušiti na prostem, ampak celoten postopek sušenja prenesemo v naš dom, najpogosteje kar na radiatorje. To pa ima tri pomembne posledici:
- radiatorji, obloženi s debelimi zimskimi oblačili, ne ogrevajo prostora s polno močjo
- perilo se suši dolgo časa
- perilo med sušenjem v prostor oddaja vlago
Če je površina radiatorja zastrta z morkim perilom, grelno telo v zrak sprošča manj toplote in se prostor hitreje ohlaja, kar povzroča, da ogrevanje dela močneje s ciljem doseči želeno temperaturo. Med sušenjem se v prostor sprošča vlaga (stopnja vlage v prostoru se med sušenjem perila lahko poveča za 30 odstotkov in več), ki jo lahko opazimo kot kondenz na steklih in stenah. Kondenz sam steklu sicer ne škodi, vendar se zaradi njega na stenah in pohištvu lahko pojavi plesen. Zaradi vlage v zraku se posledično perilo še težje in počasneje suši, kar lahko pripelje do nastajanja plesni tudi na samih oblačilih.
Problem plesni ni le estetske narave, ampak predvsem zdravstvene. Drobne spore, ki jih v zrak oddajajo plesni, namreč potujejo po zraku in v stiku s kožo in dihali izzovejo različne alergijske reakcije, vnetje kože, pekoče oči, glavobol, kašelj, vnetje nosne sluznice ali težave z dihanjem, zato je treba plesen hitro in redno odstranjevati iz prostorov, saj so visoke koncentracije spor v zraku lahko tudi smrtne.
Pri klasičnem sušenju perila pozimi v stanovanju smo izpostavljeni še eni nevarnosti, na katero le redko pomislimo: med sušenjem perila v zaprtih prostorih se namreč v zrak sproščajo nekatere kemijske spojine, sestavine pralnih in mehčalnih sredstev, kot sta acetaldehid oz. etanalin benzen, ki lahko dražita kožo, oči in sluznico ter poslabšujeta stanje pri astmatikih. Pri dolgotrajni izpostavljenosti se tudi pri ljudeh, ki sicer nimajo astme ali težav s kožo, pojavijo glavobol, suho grlo in razdraženost oči.
Varčno in nežno do enakomerno posušenega perila
Sušenje perila, ne glede na to, kako veliko družino imate, pa je tudi v jesenskih in zimskih mesecih lahko komaj omembe vreden preprost opravek, ki vam ne bo vzel niti veliko časa, še manj pa dobre volje ali zdravja, če imate doma zanesljivega pomočnika v obliki sodobnega sušilnega stroja, ki skrbi tako za vaše dobro počutje in udobje kot tudi za trajnost, lepoto, mehkobo in čistost vašega perila.
Klasični kondenzacijski sušilni stroji imajo poleg vseh dobrih lastnosti tudi nekaj takih, ki so marsikateri gospodinji že povzročili kakšen siv las. Poleg visoke porabe je največja težava omenjenih naprav visoka temperatura sušenja, zaradi katere se oblačila lahko skrčijo ali celo uničijo. Zato je ena najboljših izbir za vaš dom sodoben kondenzacijski sušilni stroj s toplotno črpalko Bosch wth85201by. Toplotna črpalka zmanjša porabo električne energije približno za polovico, zaradi česar ta sušilec v razred energijske učinkovitosti A++, ter omogoči konstantno temperaturo sušilnega zraka od 50°C do 55°C, torej približno 20°C nižjo kot pri običajnih kondenzacijskih sušilnih strojih, kljub temu pa je perilo posušeno enako hitro. SensitiveDrying sistem omogoča, da je proces sušenja zelo nežen, mehak in enakomeren, zato se tudi občutljivejše tkanine ne poškodujejo. Bosch wth85201by je poleg tega še tih in razvit posebej za tiste, ki imajo težave z alergijami in občutljivo kožo, kar potrjuje ECARF žig kakovosti za najvišji higienski standard, hkrati pa enostaven za vzdrževanje, saj EasyClean filter omogoča preprosto in hitro čiščenje filtra kondenzatorja.
In ker je perilo, posušeno v Boschevem estetsko oblikovanem in kakovostnem sušilnem stroju wth85201by tako mehko in voljno, ga praktično ni treba likati, kar pomeni, da bo počasi začel toniti v pozabo še en nadležen gospodinjski opravek v vašem domu, ki vam je doslej kradel dragoceni prosti čas. V kolikor potrebujete pomoč pri izbiri in nakupu nas lahko pokličete na 01/2000 283 ali nam pišete na info@nakupovanje.net.
Prebran članek vam lahko pomaga do novega IPL aparata PHILIPS!