Po pregledu posnetka kita strokovnjaki domnevajo, da gre za brazdastega kita (Balaenoptera physalus), vrsto, ki je sicer prisotna v Sredozemlju, a redkeje zaide v severni Jadran.
Kit brazdar je zaščitena vrsta, katere populacija se počasi obnavlja po desetletjih intenzivnega kitolova. Kljub temu pa mu še vedno grozijo različne nevarnosti, kot so klimatske spremembe, trki z ladjami in hrup v oceanih.

"Glede na to, kar sem videl, težko zanesljivo ocenim, za katero vrsto gre, je pa zagotovo to velika novica za nas in za severni Jadran. Običajni morski sesalec, ki je prisoten v teh morjih, je velika pliskavka (delfin), medtem ko prisotnost te vrste morskega sesalca ni zelo pogost pojav," je za hrvaške medije dejal Neven Iveša, morski biolog s Fakultete za naravoslovje v Pulju.

Navdušeni ribič: Ogromen je!
Kita sta tokrat med ribolovom opazila ribiča približno 50 metrov od obale, kar je nekoliko neobičajno, saj se kit praviloma ne zadržuje v bližini obale. Dogodek sta posnela, posnetek pa je hitro zaokrožil po spletu. "To je prvič, da v živo vidim kita. Ogromen je," je dejal eden od ribičev.
Brazdasti kit je zelo impresivna žival, saj lahko doseže do 27 metrov dolžine in tehta tudi do 70 ton, na severni polobli pa so nekoliko manjši. Prepoznamo ga po vitkem telesu, visoki hrbtni plavuti in asimetrični obarvanosti spodnje čeljusti. Hrano si priskrbi s filtriranjem drobnih organizmov iz vode. Je izredno hiter plavalec.

Njegova prisotnost v Jadranu, čeprav redka, je pomemben pokazatelj stanja morskega okolja. Ker je kit občutljiv na spremembe v okolju, lahko njegovo opazovanje pomaga pri spremljanju vpliva podnebnih sprememb in drugih človeških dejavnosti na morski ekosistem.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV