Mačke imajo poleg določenih ptic najširši spekter vokalizacije med domačimi ljubljenčki. Čeprav so najbolj znane po svojem mijavkanju, predenju, sikanju in renčanju, je seznam mačjih zvokov, še obsežnejši od tega.
Odvisno od situacije je vaša mačka sposobna uravnavanja tona in barve svojega glasu. Z nekaterimi izraža zadovoljstvo in sproščenost, drugi pa razkrijejo skrb, strah ali celo jezo. Vsi pa kažejo na njeno čustveno stanje.
Mačje mijavkanje
Morda najpogosteje slišani mačji zvok, mijavkanje odrasle mačke, se skoraj izključno uporablja za komunikacijo z ljudmi in ne z drugimi mačkami. Ta mladostna vokalizacija, ki jo mladički sprva uporabljajo, da pritegnejo pozornost svoje mame, je v odrasli dobi veliko redkejša. Ker mačke v domačem okolju ponavadi mislijo, da je človeški skrbnik 'mama', lahko mijavkajo tudi kasneje v svojem odraslem življenju. Mijavkajoča mačka od vas najverjetneje nekaj želi – pozornost ali hrano ali morda dovoljenje za vstop v prostor. Včasih pa mijavkanje preprosto služi kot pozdrav ali dobrodošlica, ko se vrnete domov.
Občasno mačje mijavkanje lahko pomeni tudi osamljenost. Starejše mačke pogosto bolj mijavkajo zaradi pomanjkanja čutov ali zaradi tesnobe. Daljši, bolj žalosten 'mijav' lahko pomeni zaskrbljenost, sitnost ali nasprotovanje nečemu. Neprestano mijavkanje pa bi lahko pomenilo bolezen ali poškodbo. Če sumite na to, razmislite o obisku veterinarja.
Mačje predenje
Morda najbolj prijeten in hipnotičen mačji zvok je predenje. Mehki, globoki zvoki so najpogostejši, ko je mačka zadovoljna. Nežno božanje vaše mačke, medtem ko počiva v vašem naročju, je zanesljiv način, da iz nje izvabite glas popolnega zadovoljstva.
V redkih primerih se lahko pojavi predenje, ko je zaradi nečesa vznemirjena. To prepoznamo tudi po drži telesa. Če ima ušesa obrnjena nazaj in je njeno telo videti napeto, je predenje znak zaskrbljenosti ali vznemirjenosti.
Mačje žvrgolenje in čivkanje
Teh zvokov, ki jih sicer pogosteje pripisujemo pticam, se mačke naučijo že v zgodnji dobi od svojih mam, ki so z njimi poskušale pritegniti njihovo pozornost. Z njimi vas lahko prepriča, da ste pozorni nanjo ali da pogledate nekaj, kar se jim zdi pomembno. Če je mačka navdušena in vesela, se lahko pojavita tudi piskanje in cviljenje.
Mačje škripanje z zobmi
Morda ste slišali svojo mačko, kako šklepeta z zobmi, medtem ko hrepeneče strmi skozi okno in opazuje vrabca ali veverico na drevesu. Klepetanje, ki ga včasih spremljata cviljenje ali rahli jok, naj bi bil pokazatelj njenega plenilskega nagona in stresa, ker ne more priti do nagrade.
Mačje sikanje
O tem, zakaj mačke sikajo, ni dvoma. Ta mačji zvok pomeni, da se vaša mačka počuti ogroženo in je pripravljena na boj. Velik pes, ki se ga mačka boji, bo zagotovo izzval sikanje. Skupaj z grozečim zvokom se takrat spremeni tudi govorica mačjega telesa, vključno z usločenim hrbtom, napihnjeno dlako, s trzajočim repom, sploščenimi ušesi in z odprtimi usti ter zobmi, pripravljenimi, da ugriznejo.
Pogostost in intenzivnost sikanja je zelo odvisna od značaja mačke in njenega dojemanja okolice. Nekatere prijazne, družabne mačke komaj kdaj siknejo, medtem ko se bo bolj sramežljiva, zadržana mačka pogosteje zatekla k temu vedenju. Pri zlorabljenih, potepuških ali divjih mačkah obstaja veliko večja verjetnost, da bodo sikale, kot pri dobro prilagojenih, družabnih hišnih ljubljenčkih.
Mačje jokanje
Za razliko od veselega mijavkanja je jokanje daljše, bolj razvlečeno stokanje, ki označuje zaskrbljenost, nelagodje ali težave pri parjenju. Jokanje je pogosto oblika komunikacije, ki poteka med mačko in mačkom in pomeni 'Želim se pariti' ali 'Nočem, da prihajaš v moje stanovanje'. Pojavi se lahko tudi, ko se mačka ne počuti dobro, ko čutila in kognitivne funkcije upadejo ali ko ji nekaj v njenem okolju ni po volji. Mačke, ki jih preselijo na nova ozemlja ali posvojijo v nov dom, lahko pogosto zajokajo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV