Dominvrt.si
Rjavi medved

Po včerajšnjem napadu medveda na žensko se svetuje velika previdnost

Ni.Š.
28. 05. 2025 11.28
0

Rjavi medved je v Sloveniji zavarovana živalska vrsta, katere populacija se hitro veča. Čeprav so srečanja z medvedi pri nas praviloma redka, pa se tudi to kdaj lahko zgodi, zato je pomembno, da veste, kako v teh primerih ravnati.

Medved je zver, ki je v naših gozdovih stalni obiskovalec, zato je pomembno, da se zavemo, da z obiskom gozda mi prihajamo na njegov teritorij. Medtem ko so srečanja z medvedom praviloma redka, pa so seveda pogostejša na območjih, kjer jih je razmeroma veliko. Eno od teh je tudi območje Občine Škofljica, kjer je sprehajalka s psom presenetila medvedjo samico z mladičema. Medvedka je žensko napadla in jo huje poškodovala.

'Mami, pomagaj mi, medved me je napadel'
Preberi še
'Mami, pomagaj mi, medved me je napadel'

Zavod za gozdove Slovenije opozarja, da so srečanja med človekom in medvedom v naravi redka, saj je medved previdna žival, ki se človeku praviloma izogiba. Ob redkih priložnostih lahko kljub temu pride do srečanja, še posebej kadar medved naše prisotnosti ni zaznal in se umaknil še preden smo ga opazili tudi mi. 

Najbolje je, da se izogibate krajem, kjer bi utegnili biti brlogi. Prav tako psov ne spuščate s povodca. Če pes naleti na medveda in ga razdraži, bo v iskanju pomoči medveda privedel naravnost k lastniku.

Pes naj bo ves čas na povodcu.
Pes naj bo ves čas na povodcu. FOTO: Adobe Stock

Kako ukrepati, če srečate medveda?

Ves čas, ko ste v gozdu ali ob njem, morate opozarjati nase, s čimer zmanjšate možnost presenečenja. Opozarjajte nase še posebej pri prehodu skozi gosto vegetacijo in na nepreglednem območju.

Če medveda opazite na daleč, je najbolje, da se počasi umaknete v smeri svojega prihoda in pustite medvedu dovolj prostora za nadaljevanje poti. Nikar ne pozabite naslednjega pravila: pred medvedom nikoli ne tečete! Premikajte se počasi, brez hitrih gibov in brez kričanja. S tem bi povečali možnost napadalnega vedenja, saj se medved, ki se počuti ogroženega, lahko prične braniti. 

Medved ima človeka za nevarnega nasprotnika, ki se mu na daleč izogne.
Medved ima človeka za nevarnega nasprotnika, ki se mu na daleč izogne. FOTO: Adobe Stock

Če se vam medved približuje, a vas še ni opazil, z mirnim glasom opozorite nase in se počasi umaknite. V vsakem primeru izvajajte umik, da se medved zaradi vaše prisotnosti ne bo počutil ogroženega.

Medvedu se nikoli ne približujte in ga ne motite!

V izjemnih primerih lahko medved izvede tako imenovani lažni napad, pri katerem ne pride do fizičnega stika. Namen takšnega odziva je prestrašiti neželenega obiskovalca. V primeru napada se nikoli ne branite. Obstanite ali počasi lezite na tla z obrazom navzdol. Najverjetneje se bo medved ustavil tik pred vami in ne bo prišlo do fizičnega stika.

Nikoli ne hranite medveda, tudi če je videti prijazen in zvedav!

Posnetek naše največje zveri, ki vam bo stopil srce
Preberi še
Posnetek naše največje zveri, ki vam bo stopil srce

Najbolj nevarno srečanje z medvedjo družino

V primerih, ko v gozdu presenetimo medvedko z mladiči, je izid srečanja v veliki meri odvisen od ravnanja človeka. Strokovnjaki opozarjajo, da medved napade samo, če se počuti skrajno ogroženega. Medvedka pa lahko napade tudi takrat, ko domneva, da človek ogroža njene mladiče. 

To pa je res neverjeten prizor iz slovenskih gozdov
Preberi še
To pa je res neverjeten prizor iz slovenskih gozdov

Četudi se vam zdijo medvedji mladiči prikupni in nedolžni, se jim nikoli ne približujte!

Prav tako se ne približujte medvedu, ki se hrani na truplu živali ali s klavniškimi odpadki. V večini primerov se medved od hrane umakne, vendar pa se lahko odloči, da bo vir hrane branil pred vsiljivcem.

Ostankov hrane ali drugih organskih odpadkov ne odlagajte v gozdu, v bližini planinskih koč ali v bližini gozdnega roba, še posebej ne v bližini naselij, ker to lahko privabi medveda. Odpadke odlagajte v ustrezne medvedu nedostopne smetnjake ali jih odnesite s seboj. Zelo pomembno je, da medvedom preprečimo povezovanje hrane s prisotnostjo človeka, kar je eden izmed glavnih vzrokov za pojavljanje konfliktov med človekom in medvedom.

Zloženka - srečanje z medvedom
Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 984