PSI:
Cepljenje proti steklini je zakonsko predpisano in obvezno. Prvič se mladiča cepi, ko dopolni 3 mesece, nato pa je predpisano obnovitveno cepljenje vsak leto. Hkrati ob cepljenju se izvaja dehelmintizacija psov, kar pomeni zatiranje notranjih zajedavcev. Vendar pa je dehelmintizacija enkrat na leto premalo, izvajati jo je treba vsaj 3–4-krat na leto.
Cepljenje proti nalezljivim kužnim boleznim je priporočljivo in za živali zelo koristno. Pse cepimo s kombiniranim cepivom proti pasji kugi, parvovirozi, hepatitisu, kužnem kašlju in leptospirozi. S cepljenjem je treba začeti že zelo zgodaj, ko psi dopolnijo 6 tednov, če mati ni bila cepljena. Če je bila, pa v 8. tednu starosti mladiča.
Naslednje cepljenje je čez 3–4 tedne, nato pa cepimo v enakih intervalih do 16 tednov starosti. Obnovitveno cepljenje je čez eno leto, nato pa so intervali ponovitve cepljenja – za leptospirozo, vsako leto, za ostale bolezni (pasja kuga, parvoviroza, hepatitis in kužni kašelj) pa ob rednih veterinarskih pregledih, tudi do 3 leta.
MAČKE:
Tudi muce začnemo cepiti s kombiniranim cepivom že kmalu po rojstvu. Cepimo jih proti panleukopeniji (mačja kuga) in rinotraheitisu, ki ga povzročata herpes in calici virus. S cepljenjem začnemo pri 8. tednih in nato nadaljujemo v razmaku 3–4 tedne do dopolnjenih 16 tednov. Naslednje cepljenje se ponovi čez eno leto, nato pa so intervali ponovitve cepljenja, ob rednih veterinarskih pregledih, tudi do 3 leta.
Pri mačkah, starejših od 16 tednov, cepimo 2-krat v razmaku 3–4 tedne. Cepljenje obnovimo ob dopolnjenem 1. letu, nato običajno po 3 letih. Cepljenje proti levkozi (FeLV virus) začnemo po dopolnjenem 10. tednu starosti in ga nato ponovimo čez 3–4 tedne. Obnovitveno cepljenje sledi po enem letu in nato vsako leto.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV